::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Król Trupiogłowy

::
REŻYSERIA::
George Pavlou

::SCENARIUSZ::
Clive Barker

::MUZYKA::
Colin Towns
 

::ROK::
1986

::CZAS TRWANIA::
89 min.

::OBSADA::
David Dukes, Kelly Piper, Cora Venus Lunny, Ronan Wilmot

::PLUSY::
+ Czysta przyjemność

::MINUSY::
- Apetyt rośnie w miarę jedzenia

::OCENA FILMU::
7,5/10

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


RAWHEAD REX

 

Strach to ciekawe zjawisko, naprawdę. Ilość rzeczy, których boi się człowiek jest prawie tak niepojęta, jak różnorodność powodów. Jedni boją się pająków, drudzy robali, jeszcze inni panikują, gdy widzą myszy i trupy, albo gdy lewica dochodzi do władzy:P. Boimy się diabła, policji, podatków, końca świata, braku miejsca lub jego nadmiaru (rzadziej jednego i drugiego naraz). Jednak czy istnieje jakiś niezmienny mianownik dla całej ludzkości, źródło jakiegoś pierwotnego lęku, wspólnego wszystkim bez względu na wiek, opcje polityczną i orientację seksualną? Obstawiam, że tak i prawie na pewno owe, tajemnicze „coś” można określić jednym słowem – potwór.

Więc czym jest potwór? Cóż... pewnie was nie zaskoczę, ale może to być np. OLBRZYMI pająk albo OLBRZYMIA mysz :P, oczywiście mógłby to być też OLBRZYMI trup albo 30metrowy Leszek Miller albo cokolwiek innego byle było duże, wredne i złe :P. Jednak na nieszczęście wszelkiej maści psychiatrów, pedagogów i hipnotyzerów, większość z nas za potwora uważa dziką, włochatą, śmierdzącą, przez boga zapomnianą bestię, której czuć z pyska naszym sąsiadem! I taki jest właśnie Rawhead!

Jak tu nie pisać pochwalnych listów do Cliva Barkera za to, że wyszedł naprzeciw naszym potrzebom? Dał nam potwora! Dał nam zło, bez którego życie byłoby nudne i bez sensu, i dzięki któremu Jezusa nie objęła jeszcze redukcja zatrudnienia (krążą słuchy, że to dlatego, iż nie pobiera pensji, ale ja tam w to nie wierze :P). Król Trupiogłowy jest typowym monstrum: ma ponad 3 metry wzrostu, nieregularne rysy, fryzurę jak Nigel Kennedy i skórzane ciuchy. Nie mówcie mi tu przypadkiem, że widzieliście kilku takich na Woodstocku tylko pochwalcie – bo to jest wiejski potwór i na dodatek przesiedział ostatnie dwa tysiące lat pod kamieniem! Nie dziwmy się więc, że po tym jak został uwolniony, lekko sfrustrował go widok faceta w ogrodniczkach i gumiakach, i podenerwowany ogólnymi zmianami popędził do wsi wymordować resztę tych dziwolągów. I tu pojawia się problem zasilający fabułę – LUDZIE WCALE A WCALE NIE CHCĄ UMIERAĆ! Jako, że drzewo genealogiczne Rawheada sięga samego piekła, ostatni, dzielni ziomkowie właśnie w kościele znajdą pociechę i wskazówki, jak ubić legendarne, krwiożercze bydle.

Kiedyś ktoś powiedział, że dobry film to taki, którego fabułę można zawrzeć w jednym zdaniu, i jeśli takie przyjmiemy kryteria, to mamy do czynienia z epokową produkcją :P. Łatwo się pokumać, że Midas nie przyłożył do niej ręki, jednak kto wie, czy właśnie nie niskie nakłady uczyniły ten film kultowym, a bez wątpienia jednym z niezapomnianych horrorów mojej młodości! Jest tu wszystko czego trzeba by dobrze spędzić czas: prosta, zrozumiała fabuła, klarowne dialogi, zamysł, który czuć od początku do końca, potwór brawurowo zagrany przez Heinricha von Schellendorfa (plotka głosi, że bez charakteryzacji :P), wątek kryminalny, dobre efekty specjalne no i klimat! Klimat przez duże „Ky” bo to na pewno największa zaleta tego filmu! Kicz to jest - co tu kryć, ale czyż nie kino klasy B podbija serca na długie lata? Chciałbym móc sprawdzić ile z wyświetlanych dzisiaj obrazów będziemy pamiętać w 2026 roku. No ile? A to się pamięta! Te produkcje żyły i żyją nadal w naszych wspomnieniach, przypominają nam atmosferę starych wypożyczalni i pierwsze odtwarzacze VHS, na których katowaliśmy klasyki.

Niektórzy twierdzą, że magia lat 80tych to przeszłość, ale wg mnie to serce bije nadal i bije dla nas. Każdy jest po części dzieckiem bez względu na wiek więc nie bójmy się tego pokazać i wracajmy do filmów, które dzisiaj „mądre głowy” uważają za chłam, a przy których świetnie bawiliśmy się lata temu. Niech sobie gadają! Rawhead Rex to młodość i radość, po prostu „czyste kino”.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: HUMUNGUS

 
     
 ::GALERIA::