SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


  

RISE: BLOOD HUNTER 

 

::TYTUŁ POLSKI::
Zemsta Po Śmierci

::REŻYSERIA::
Sebastian Gutierrez

::SCENARIUSZ::
Sebastian Gutierrez

::MUZYKA::
Nathan Barr

::OBSADA::
Lucy Liu,Marilyn Manson, Cameron Richardson...

::KRAJ::
USA, Nowa Zelandia

::ROK::
2007

::CZAS TRWANIA::
94 min.


 
 

Noc. Cicha, spokojna dzielnica. Jeden ze stojących w niej domów, ma zabite dechami okna. Nieopodal stoi samochód z dwiema nastolatkami. Jedna udaje się do owego budynku, w którym ma się odbyć świetna impreza. Obiecuje koleżance, która nie ma ochoty iść, że wróci za 15 minut. Wkrótce, ta druga, znudzona czekaniem, również wchodzi do środka. Niedługo potem, znajduje je policja… a raczej to, co z nich zostało.

   

Wkrótce o morderstwie dowiaduje się Sadie Blade – dziennikarka „LA Weekly”, która poznała jedną z dziewczyn podczas zbierania informacji do artykułu o sektach. Postanawia dowiedzieć się, co było przyczyną brutalnego mordu. Niestety wtykanie nosa w nieswoje sprawy, kończy się dla bohaterki „wizytą” w kostnicy. Czy tak kończy się również film? Ależ skąd. Okazuje się, że nasza dziennikarka, „nie do końca” jest martwa i postanawia się zemścić na swych oprawcach. Pojawia się jednak „mały” problem…

   

Tak oto, prezentuje się fabuła „Rise”, która mówiąc wprost, zbyt oryginalna nie jest. Film został oczywiście zjechany, ale według mnie zupełnie niesłusznie. Jak na amerykański horror jest całkiem dobrze. Pierwszym plusem jest już to, że to żaden remake, sequel, prequel itd., co w tamtejszej kinematografii jest ostatnio nagminne. Oczywiście nie ma co się spodziewać wielkich zaskoczeń (choć kilka mniejszych  jest) i niewiadomo jakich zwrotów akcji. Wadą jest też, to, że film nie straszy, gdyż reżyser stosuje stare chwyty. Ale oprócz tego wszystko wygląda dobrze. Obraz ten nie nudzi i ogląda się go z ciekawością. Jak na horror przystało, nie żałują nam widoku rozrywanej skóry, przecinania aorty, czy sceny wyciągania kuli z pleców.

   

Nie będę ukrywał, że głównym atutem filmu jest Lucy. Według mnie to jedna z jej najlepszych ról w karierze. Nie jest sztuczna – dobrze wciela się w graną przez siebie postać. No i wreszcie mamy film, w którym podkreślona jest jej nieprzeciętna uroda (świetnie wygląda w dżinsach), przykładem niech będą sceny w kostnicy, czy w lesie, gdy zakopuje ciało pewnego pechowca. To na niej opiera się film, i bardzo dobrze. W epizodzie występuję też Marilyn Manson, ale mówi dwa zdania, więc ciężko ocenić jego występ. Smaczkiem jest też udział Roberta Forstera na samym początku filmu. „Rise” to niezłe, dosyć krwawe kino z piękną Liu w roli głównej. Nie straszy, tak jak „Shutter”, ale też nie nudzi jak większość współczesnych, amerykańskich horrorów. Ogólnie, oceniam film pozytywnie.  

::PLUSY::
+ wciąga
+ scena w lesie
+ kilka mocnych scen
+ Lucy Liu!

::MINUSY::
- nie straszy
- kiepski czarny charakter

::OCENA FILMU::
7,5/10 

   

AUTOR: COREY JORDISON