::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::
Piła

::
REŻYSERIA::
James Wan

::SCENARIUSZ::
Leigh Whannell

::MUZYKA::
Charlie Clouser

::ROK::
2004

::CZAS TRWANIA::
100 min.

::OBSADA::
Tobin Bell
Cary Elwes
Danny Glover
Ken Leung
Dina Meyer
Monica Potter
Leigh Whannell
Ned Bellamy
Mike Butters
Paul Gutrecht
Michael Emerson

::PLUSY::
+ Aktorstwo, muzyka, efekty specjalne
+ Fabuła
+ Klimat


::MINUSY::
- Za mało horroru

::OCENA FILMU::
8/10
 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


SAW

 

W Nowym Jorku zaczyna działać morderca, który ma nietypowe metody zabijania swoich ofiar. Zamyka je w ciasnych i nieprzyjemnych pomieszczeniach. Wpływa na ich psychikę, tak by zabiły osobę przebywającą razem z nimi, by przeżyć. Do akcji wkraczają federalni, ale metody mordercy są tak niekonwencjonalne, że nie mogą rozwikłać sprawy. Dopiero przy zamknięciu lokalnego doktora Lawrence Gordon i fotografa Adama, gliniarze trafiają na trop, lecz by ocalić ofiary przyjdzie im poczekać jeszcze trochę czasu, a co za tym idzie przy dojściu do mordercy zginie jeszcze kilku policjantów...

Fabuła filmu jest nietypowa jak na amerykańską produkcję. Producenci amerykańskich filmów coraz bardziej korzystają z pomysłów azjatyckich, gdzie ofiary są nakłaniane, aby zabiły inne osoby by same mogły przeżyć. „Saw” opowiada historię, która mogłaby się wydarzyć naprawdę, ponieważ nic w tym filmie nie jest wyolbrzymione, tak jak w niektórych ekranizacjach.

Muzyka jest kluczowym i jednym z lepszych czynników, które wpływają, że ten film ogląda się dobrze, czując lekki dreszczyk emocji. Wszystkie najmniejsze dźwięki są bardzo dobrze słyszalne i dlatego też możemy przeżywać dosłownie to samo co się dzieje na ekranie. Tak samo efekty wizualne są dobrze dopracowane, tak by mogły zaspokoić oko widza. Jak dla mnie, nic więcej nie da się wyciągnąć z efektów wizualnych., bo wszystko jest pokazane i dobrze przedstawione. Najważniejsze w tym filmie był dobór aktorów, którzy umieli by przedstawić wszystko co było zamierzone w scenariuszu. I tak jest w tym przypadku, dwóch głównych bohaterów zostało tak dobranych, jakby naprawdę byli w takiej sytuacji, jak przedstawionej w filmie. Leigh Whannell i Cary Elwes mają niezłe preferencje, by zapisać się w historii kina grozy, jak będą tak dalej grać. Gatunek filmu to nie tylko horror, ale także thriller, dramat, a nawet film psychologiczny. Ale taka wielogatunkowość nie obniża klasy „Saw”, powiedziałbym, że nawet podwyższa.

„Saw” jest nietypową produkcją jak na amerykanów, jednak przedstwiona jest dobrze. Muzyka, efekty specjalne, jak i gra aktorów stoją na dobrym poziomie. Jeśli amerykanie będą robić coraz więcej takich filmów jak „Saw”, to coraz więcej osób będzie oglądać ich filmy. „Saw” jest obowiązkową pozycją, którą każdy musi zobaczyć.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD
 
 


AUTOR:
PASTOR
 

 
 ::GALERIA::