SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


  

SCAR 

 

::TYTUŁ POLSKI::
Blizna 3D

::REŻYSERIA::
Jed Weintrob

::SCENARIUSZ::
Zack Ford

::MUZYKA::
Roger Neill

::OBSADA::
Angela Bettis, Kirby Bliss, Devon Graye...

::KRAJ::
USA

::ROK::
2007

::CZAS TRWANIA::
90 min.


 
 

"Whatever doesn’t kill you is gonna leave a scar"
Marilyn Manson Leave a Scar

Koszmary mają to do siebie, że lubią się powtarzać. Wracają, by odebrać nawet te nędzne resztki spokoju, jakie udało się ocalić. Choć czas leczy rany, pozostawiają one ślady. Przekonała się o tym Joan Burrows, bohaterka filmu Blizna. Jako nastolatka została ofiarą sadystycznego mordercy, który poddał ją i jej przyjaciółkę torturom, zmuszając dziewczyny do udziału w perwersyjnej grze. Choć Joan przetrwała, potworne doświadczenie pozostawiło blizny na jej ciele i duszy, zmuszając ją do przeżywania wszystkiego od nowa w snach. Kiedy kobieta przyjeżdża do rodzinnego miasteczka, w którym doznała krzywdy z rąk oprawcy, koszmar powraca na jawie.

  

Fabuła nie jest szczególnie wyszukana, ale wykorzystuje stare, dobre i lubiane horrorowe schematy – powrót tajemniczego mordercy, który ponad wszelką wątpliwość powinien być martwy, kolejno znikających nastolatków, kierowanie podejrzeń na pierwszą ofiarę czyli główną bohaterkę. Blizna obfituje także w drastyczne sceny przemocy, może nie tak wyrafinowanej jak w Pile, jednak bardziej przejmującej. Ofiarami są tu bowiem młode dziewczęta. Ich jedyną winą stało się to, że trafiły w nieodpowiednie miejsce w nieodpowiednim czasie.

  

Gra aktorska nie zachwyca, ale stoi na przyzwoitym poziomie. Angela Bettis (May, Chora dziewczyna, Krwawa masakra w Hollywood), odtwórczyni roli Joan, z pewnością wie, jak należy grać w horrorze. To drobna, niepozorna i nerwowa kobieta, do twarzy której na stałe przylgnął niepokój, co czyni tę kreację wiarygodną. Scenariusz został przemyślany, wszystkie zwroty akcji typu deus ex machina na końcu nabierają sensu.

  

Na pierwszy rzut oka można by zarzucić Bliźnie epatowanie przemocą, jednak horror ten potrafi skłonić myślącego widza do głębszej refleksji. Warto rozważyć, jak do tego doszło, że zwyrodnialcom urządza się muzea poświęcone ich pamięci. Dlaczego tacy ludzie stają się idolami? Przy tym ofiary tychże, które niejednokrotnie same zmuszone były użyć przemocy, by przeżyć, są pozostawiane same sobie i to właśnie ich obawia się społeczeństwo. Powrót do normalności po takich doświadczeniach jest możliwy tylko do pewnego stopnia. Rana może się zagoić, ale blizna zostaje na zawsze. 

::PLUSY::
poruszające sceny tortur
+
przesłanie
+
Angela Bettis
+ nie nudzi

::MINUSY::
- pewna przewidywalność fabuły
- mało nastrojowy

::OCENA FILMU::
9
/10 

   

AUTOR: KAROLINA GÓRSKA