::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Krzyk

::
REŻYSERIA::
Wes Craven


::SCENARIUSZ::
Kevin Williamson


::MUZYKA::
Marco Beltrami

::ROK::
1996

::CZAS TRWANIA::
112 min.

::OBSADA::
Neve Campbell
David Arquette
Courteney Cox
Matthew Lillard
Rose McGowan
Skeet Ulrich
Drew Barrymore
Kevin Patrick Walls
Carla Hatley
Liev Schreiber
David Booth


:: MAWET ::

::PLUSY::
+ Wes Craven
+ Są momenty w których film przeraża
+ Pomysł
+
Tajemnicza postać mordercy

::MINUSY::
- Niekiedy nudzi

::OCENA FILMU::
7/10


:: REQUIEM ::

::PLUSY::
+ Wes Craven
+ Nieopatrzona obsada
+ Scenariusz
+ Gra pozorów

::MINUSY::
- Brak

::OCENA FILMU::
9/10

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


SCREAM

 

„Krzyk” jest filmem o którym można by wiele pisać. Ujrzał światło dzienne 20 grudnia 1996 roku. Wyprodukowany w wytwórni filmowej Miramax. Trwa jakieś 100 min, są to jednak warte obejrzenia minuty. Producentami filmu byli Cary Woods, Cathy Konrad a wyreżyserował go sam Wes Craven, który zasłynął już dzięki na przykład „Koszmarom z Ulicy wiązów” (z 1984, 1985, 1987, 1988, 1989, 1991i 1994) w którym grał( i nie tylko w tym filmie bo jest ich cała lista), jako scenarzysta w „Freddy vs Jason” (2003), jako producent w Dracula 2000(2000) i w końcu jako reżyser w trzech dotychczas ukazanych częściach „Krzyka”( 1996, 1997, 2000) i „Koncert na 50 serc” (1999).

Występują w nim takie osoby jak (znane jeszcze z): Neve Campbell (Blind Horizont-2004), Drew Barrymore(Firestarter-1984), Courteney Cox(November-2004), Skeet Ulrich (hilly dogs-2002), David Arquette(A A Foreign Affair-2004). Film należy nie tylko do horroru ale także jest thrillerem.

Małe miasteczko Woodsboro i dziewczyna (Casey Becker) spędzająca wieczór w domu, jest w trakcie przygotowywania sobie popcornu, gdy nagle dzwoni telefon, głos zmieniony jakiegoś mężczyzny informuje ją że jest obserwowana, dziewczyna wpada w panikę i rozłącza się. Telefon dzwoni ponownie, rozłoszczony mężczyzna każe jej ze sobą bawić w znajomość horrorów, jako motywacje każe jej wyjść na taras, gdzie tam znajduje się jej chłopak zakneblowany i przywiązany do krzesła. Dziewczyna stara się poprawnie odpowiedzieć na pytanie, gdyż ceną jest życie chłopaka. Niestety źle odpowiada z kategorii „Piątek Trzynastego”, gdzie miała zidentyfikować mordercę, jednak rozmówca nie daje się przekonać i ginie mężczyzna. Dziewczyna stara się ukryć przed mordercą ale bez skutku, ten ja znajduje i wbija nóż. Dziewczyna wciąż próbuje jednak mu uciec przez taras, ogród, w tym momencie do domu wracają jej rodzice i znajdują ją zakrwawioną. Tak zaczęły się morderstwa w małym miasteczku. Wszystko jednak łączy się z jedną szkołą, jedną osobą, jest nią Sidney Prescott. Dziewczyna w pewnym momencie nie wie kto jest jej przyjacielem a kto wrogiem. Sprawy przybierają dziwny obrót, wracają wspomnienia zmarłej matki Sidney.

Pierwsza część Krzyku jest zarazem jego najlepszą częścią, film momentami przeraża, momentami śmieszy. Charakterystyczna postać mordercy w czarnej długiej narzucie i masce pozostała w pamięci widzów na długo. Osobiście przez cały czas próbowałam zidentyfikować mordercę, lecz z marnym skutkiem, bo ciągle miał jakieś alibi, jak już kogoś wybrałam okazało się, że to nie on co jak dla mnie jest plusem filmu, bo jakby każdy odgadł od razu kim jest morderca film nie byłby ciekawy. Sposób zabijania jest również dobry. Polecam obejrzeć całą „trylogię” i zdecydować która część jest najlepsza

AUTOR: MAWET


 "Ktoś obejrzał o jeden horror za dużo i posunął się o jeden krok za daleko…"

Jeden z najlepszych thrillerów wszechczasów, początek trylogii, zapoczątkowany w 1996 roku przez mistrza suspensu, Wessa Cravena {Koszmar z Ulicy Wiązowej, Dracula 2000, Oni [They] Koncert Na 50 Serc}. Stał się protoplastą wielu, już kultowych filmów grozy, między innymi: Koszmar Minionego Lata, Ulice Strachu czy Basenu. Zdobył Widzów w przebojowy sposób, głównie za sprawą świetnie spompowanego scenariusza Kevina Williamsona, twórcy kontynuacji trylogii oraz współtwórcy scenariuszy takich przebojów jak: Oni {The Faculty}, Oni {They}. Film otrzymał prestiżowe Saturny, przyznawane przez amerykańską Akademie SF, Fantasy i Horroru w trzech kategoriach: najlepszy horror, scenariusz i aktorka {Neve Campbell – W Otchłani Mroku, Krzyk 2 i 3, Klub 54, Troje Do Tanga, Szkoła Czarownic, The Company, Trafiona Zatopiona, Ich Pięcioro[serial]}.

"Nie znacie zasad!
Są pewne zasady, które należy przestrzegać, by przeżyć w horrorze.
Zasada pierwsza: Nie wolno uprawiać seksu…
Pod żadnym pozorem, to pewna śmierć.
Zasada druga: Nie wolno pić ani ćpać…
To grzech, rozszerzenie zasady pierwszej.
I zasada trzecia, najważniejsza: Nigdy nie mów "Zaraz wracam",
bo nie wrócisz…"
To nie on ustanowił zasady, on tylko według nich zabija…
Nie odbieraj telefonów…
Nie otwieraj drzwi…
Nie próbuj się chować…

Przerażony?

Krzyk obnaża dotąd skrzętnie ukrywane reguły, oprócz pełnej napięcia akcji twórcy zapraszają widza do pełnej zagadek gry, wymagającej znajomości filmów grozy.

Każdy jest Ofiarą i … Podejrzanym.

Spokojne kalifornijskie miasteczko Woodsboro staje się miejscem śmiertelnej rozgrywki. Właśnie mija rocznica śmierci, drastycznie zamordowanej Morin Prescot, matki Sidney [Neve Campbell]. Telefoniczny flirt zmienia się w śmiertelną rozgrywkę. Ofiarą staje się nastolatka Casey [Drew Barrymore] oraz jej chłopak. Brutalnie zamordowanych nastolatków znajdują rodzice Casey. W miasteczku zaczyna wrzeć, sensacja goni sensacje, przyciągając reporterów, między innymi Gale Weathers [Courtney Cox], która przed rokiem zrobiła karierę na reportażach opartych o historie śmierci matki Sid. Śledztwo prowadzi lokalna policja, sprawę przydziela się Deweyu [David Arquette]. Dyrektor lokalnej szkoły postanawia zawiesić jej działanie, ku uciesze uczniów. Policja zaleca ostrożność, ale nieugięci wielbiciele filmów grozy postanawiają zorganizować. Finałowe starcie ukazuje majstersztyk reżysera oraz krytycyzm kina grozy. Tym razem nikt się nie schowa, nikt nie ucieknie, tym razem nikt nie wróci…

Atutem "Krzyku" jest także młoda, nieopatrzona obsada. Dla Neve Campbell i Skeeta Ulricha film stał się trampoliną do hollywoodzkiej kariery. To właśnie na planie Scream David Arguette poznał swoją przyszłą żoną Courtney Cox, na planie Scream3 oświadczył się. Jest to obowiązkowa pozycja dla osób, które uwielbiają kino grozy, gorąco polecam. Jeżeli uważasz się za znawcę i wszystko wiesz, to gwarantuje ze sceny śmierci jak i fabuła cię zaskoczą. Plejada gwiazd dodaje dreszczyku emocji a innowacji co nie miara…

AUTOR: REQUIEM


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD
 
     
 ::GALERIA::