SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


  

SCREAM 4 

 

::TYTUŁ POLSKI::
Krzyk 4

::REŻYSERIA::
Wes Craven

::SCENARIUSZ::
Kevin Williamson

::MUZYKA::
Marco Beltrami

::OBSADA::
Neve Campbell, David Arquette...

::KRAJ::
USA

::ROK::
2011

::CZAS TRWANIA::
111 min.


 
 

W 1996 roku po raz pierwszy na ekrany kin wchodzi "Krzyk", który zaskakuje swoim wykonaniem oraz mało spotykanym klimatem grozy. Z każdą częścią wymagania wobec serii były coraz większe. Po czterech latach od ukazania się pierwowzoru, na ekrany wchodzi trzecia część. Jak się okazało nie była ostatnią. W 2011 roku z wielkim impetem wkrada się "Krzyk 4". Czy wyprodukowanie tego filmu było potrzebne i sensowne?

  

Fabuła nie powala na kolana, jednak spoglądając wstecz, jest ona jedną z lepszych z całej serii, którą mieliśmy "przyjemność" obejrzeć. Tak jak poprzednio, główną bohaterką jest Neve Campbell grająca Sidney Prescot. Przyjeżdża do swojego rodzinnego miasta, aby promować swoją książkę. Los tak chce, że wraz z jej powrotem do miasta, powraca koszmar z przed lat. Kto okaże się mordercą? Czy Sidney i jej znajomi przeżyją?

  

Robienie filmów dla samej kasy to dzisiaj powszechne zjawisko. Przykładem może być seria "Piła", która nie wiadomo kiedy się skończy. Tak samo może być z "Krzykiem". Wydanie czwartej części po jedenastu latach od ukazania się trzeciej, może wskazywać jedynie na łatwy zarobek i chęć wykorzystania czego, co kiedyś nieźle straszyło. Wymagania z każdym rokiem rosną, dlatego też filmowcy starają się wymyślać takie historie, które przykują naszą uwagę i nie będą jednorazową pozycją, lecz wielokrotnie oglądanym filmem. W sprawie czwórki, ciężko powiedzieć, czy będziemy z przyjemnością wracać do obejrzenia jeszcze raz tego filmu. Produkcja nie zaskakuje niczym nowym, mógłbym nawet stwierdzić, że jest to odgrzewanie starego pomysłu ze starą obsadą i kilkoma nowymi aktorami, którzy stają się priorytetowym celem zabójcy. Zaskakujące jest to, że nie wiadomo, czy i kiedy seria się zakończy, w każdej chwili można ją wskrzesić i kręcić w nieskończoność. Dla fanów "Krzyku" może jest to i dobra wiadomość, ale nie wiem czy scenariusz kolejnych części mógłby nas czymś zaskoczyć.

  

Techniczna strona filmu stoi na bardzo dobrym poziomie. Nie ma mowy o żadnych potknięciach. Sceny morderstw są bardzo dobrze wykonane, nie można mieć pretensji do efektów specjalnych oraz do dźwięku, który stanowi najważniejszą rolę - trzyma w napięciu. Nie wiem czy możemy mówić o efekcie zaskoczenia, ponieważ każda scena, w której ma zginąć człowiek jest bardzo wyraźnie oznakowana. "Krzyk 4" to klasyczny młodzieżowy slasher, który rozkręca się z minuty na minutę. Kulminacja morderstw następuje dopiero w drugiej części filmu, a pierwsza to samo wprowadzenie, nudne sceny powitań starych przyjaciół i naszkicowanie historii. Z sentymentu do poprzednich części, polecam zobaczenie najnowszej odsłony "Krzyku". 

::PLUSY::
+ jedna z najlepszych części serii
+ efekty specjalne i dźwiękowe

::MINUSY::
- pierwsza połowa
- mało straszny
- brak efektu zaskoczenia

::OCENA FILMU::
6
/10 

   

AUTOR: PASTOR