::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Lśnienie

::
REŻYSERIA::
Stanley Kubrick


::SCENARIUSZ::
Stanley Kubrick,
Diane Johnson


::MUZYKA::
György Ligeti,
 Wendy Carlos,
 Rachel Elkind


::ROK::
1980

::CZAS TRWANIA::
146 min.

::OBSADA::
Jack Nicholson
Shelley Duvall
Danny Lloyd
Scatman Crothers
Barry Nelson

::PLUSY::
+ Mroczny klimat
+ Fabuła i scenariusz
+ Aktorstwo, efekty specjalne, muzyka
+ Trzyma w napięciu od początku do końca

::MINUSY::
- Brak

::OCENA FILMU::
9,5/10
 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


SHINING

 

Jack Torrance stracił swoją pracę, dostał on kolejną szansę jako opiekun hotelu Overdook. Wraz z rodziną mieli opiekować się posiadłością w zimie, gdy tam już nikogo nie ma. Po opuszczeniu ostatniego gościa, zima dała o sobie znać. Wszystkie drogi były zasypane i jedynym kontaktem z ludźmi było stare radio. Początkowo żyło im się tam dobrze do momentu, w którym syn Jacka odkrył że dom jest nawiedzony. Jack z każdą chwilą stawał się bardziej szalony, a sytuacja jego rodziny stawała coraz gorsza z każdą chwilą.

"The Shining" wyreżyserował Stanley Kubrick, powstał on w 1980 roku. Fabuła jest dość prosta, lecz wciągająca, że nie chce się odchodzić od monitora ( telewizora ). Jack wraz z rodziną opiekuje się dużą posesją, aż tu nagle okazuje się, że jest ona nawiedzona. Przychodzą duchy, które tu kiedyś mieszkały i zaczynają działać, a Jack wariuje, próbując zabić swoją rodzinę. Film powstał na podstawie powieści Stephena Kinga, reżyser, lecz reżyser troszkę odbiegł od książki. Później chcieli kręcić jeszcze raz film, lecz im się nie udało. Powstał z tego mini serial składający się z trzech części ( trwających ponad cztery godziny ).

Niesamowity klimat tworzy muzyka stworzona przez Wendy Carlos, Rachel Elkind. Jest to nie rozerwalna część filmu, bez której nie byłby tak dobry. Gra aktorów jest wyśmienita, na największą pochwałę zasługuje Jack Nicholson, który wcielił się w postać Jacka ( początkowo spokojny człowiek, w którym drzemie nienawiść i gniew, wychodzi to dopiero po spotkaniu ze zjawami - trzeba dużego talentu aktorskiego by zagrać dwie odmienne osobowości ). "The Shining" jest uznany za klasyk w swoim gatunku, po oglądnięciu na pewno zostanie w naszej pamięci, a najbardziej trzymające w napięciu sceny, po których będziemy bali się przebywać w dużych opuszczonych budynkach. Ciekawostką jest, że zespół Slipknot ( Split It Out ) wykorzystał w swoim teledysku sceny z tego filmu.

"The Shining" jest to film, który każdy miłośnik kina grozy musi zobaczyć. Nie dopatrzyłem się żadnych minusów, występują same plusy. Więc nie czekajcie długo, tylko bierzcie się do oglądania.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: PASTOR

 
     
 ::GALERIA::