::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Dreszcze

::
REŻYSERIA::
David Cronenberg

::SCENARIUSZ::
David Cronenberg

::MUZYKA::
Maurice Jarre
 

::ROK::
1975

::CZAS TRWANIA::
87 min.

::OBSADA::
Silvie Debois,
Barry Baldaro,
Camil Ducharme,
Ronald Młodzik,
Susan Petrie,
Lynn Lowry,
Hanka Poznańska,
Julie Wildman,
Paul Hampton,
Joe Silver,
Alan Migicovsky

::PLUSY::
+ Niezłe efekty specjalne
+ Niezłe panienki


::MINUSY::
- Troszkę nudnawy
- Troszkę nieświeży

::OCENA FILMU::
6/10

 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


SHIVERS

 

Gdzieś, na plugawym, kapitalistycznym zachodzie istniał nie mniej odrażający kurort, na przez socjalizm zapomnianej sztucznej wyspie. Tak, tak! Kapitaliści i ich zaropiałe sumienia nie cofną się przed niczym, nawet wyspy budować będą i wznosić te swoje pożałowania godne, rubaszne pałace. W tym samym czasie, 10000 kilometrów dalej, w odległym PEERELU, kraju bohaterskich robotników i miłości, jego przywódca – Edward Gierek, z zawodu górnik francuski, wpychał niechętny, ciemny, polski lud na drogi wielkiego rozwoju za pożyczone pieniądze „żeby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej”! Dzielny, posiadający zmysł ekonomiczny przywódca, któremu nie mógł się oprzeć nawet nieskory do okazywania uczuć Leonid Breżniew, zupełnie nie przeczuwał, że zamiast podziękować wszyscy odwrócą się od niego, kiedy przyjdzie długi spłacić. Co oni myśleli? Postęp ma swoją cenę!

Rok wcześniej na wzmiankowanej, sztucznej wyspie ludzie oddający się niemoralnemu wypoczynkowi stanęli przed dużo mniejszym problemem. Oto, w jednym z pokojów apartamentowca, w którym jest grubo za mało osób na m2, znudzony dobrobytem naukowiec postanowił udusić bohaterską dziewczynę, rozebrać ją do naga i porżnąć skalpelem. Jakby tego było mało, nalawszy jej w brzuch mikstury wątpliwej prowieniencji, sam się zabił, likwidując jedynego świadka zdarzenia! Moda na bycie bezkarnym rozpanoszyła się wśród tych zwyrodnialców z zachodu. Dziwne morderstwo zbiega się w czasie z doświadczeniami nad pasożytami, którymi zajmują się lekarze miejscowej kliniki oraz „chorobą” jednego z ludzi pracujących w okolicy, który po pracy zwraca jakieś stwory do wanny a nawet rzuca nimi w ludzi z balkonu! Owe obślizgłe, ślimakowato-pijawkowate glisty szybko rozpowszechniają się w miłym zacisznym hotelu utrudniając wypoczynek. Obrzydlistwo mnoży się na wielką skalę w ludziach i bezczelnie zasuwa po ciele pod skórą. Ohyda jednym słowem !! Lekarze starają się rozwikłać zagadkę, w miarę możliwości nie łamiąc przysięgi Hipokratesa.... pewnie dlatego tylu ludzi ginie:P.

Fabuła nie wróży nic odkrywczego jak widać i film wcale nie jest odkrywczy bo i taki pewnie nie miał być. Trzeba pamiętać że jest to bardzo wczesny film Cronenberga i być wyrozumiałym. Akcja toczy się dość jednostajnie, przyspieszając tylko, gdy paskudztwo atakuje ludzi co może nużyć widzów nastawiających się na wyrzynkę. Pasożyty są obrzydliwe i wpijają się w bardzo niewybredne miejsca, a niektóre sceny są naprawdę ohydne. Myślę, że film broni się nieźle nawet 30 lat po strajku w fabryce Ursus i może go obejrzeć z zaciekawieniem każdy związkowiec, nie zdradzając swoich ideałów:]. Naprzód Towarzysze!


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: HUMUNGUS

 
     
 ::GALERIA::