::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Stygmaty

::
REŻYSERIA::
Rupert Wainwright

::SCENARIUSZ::
Tom Lazarus

::MUZYKA::
 Elia Cmiral,
Billy Corgan

 

::ROK::
1999

::CZAS TRWANIA::
103 min.

::OBSADA::
Patricia Arquette
Gabriel Byrne
Jonathan Pryce
Nia Long
Thomas Kopache
Rade Serbedzija
 

::PLUSY::
+ Świetny klimat
+ Muzyka, aktorzy
+ Treść filmu

::MINUSY::
- Mało akcji (co niektórych może denerwować)

::OCENA FILMU::
9/10
 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


STIGMATA

 

CUDA STOJĄ W SPRZECZNOŚCI NIE Z SAMYMI PRAWAMI NATURY, ALE Z TYM CO O NICH WIEMY
(Św. Augustyn)

Stygmaty (z greckiego stigma - "znak") - zjawisko występowania ran na ciele mistyków, odpowiadającym ranom Jezusa ukrzyżowanego. Wg współczesnej teologii nie wszystkie stygmaty muszą mieć cudowne pochodzenie, część z nich można wyjaśnić za pomocą psychologii, jednak i tak są one jednym z najbardziej fascynujących zjawisk religijnych. U niektórych osób doświadczonych w ten sposób pojawiają się wszystkie ślady Chrystusowej męki, u innych tylko znaki po gwoździach lub koronie cierniowej. Niektórym stygmatykom płyną krwawe łzy, oblewa ich krwawy pot. Pierwszym stygmatykiem był Święty Franciszek z Asyżu.

Frankie Paige ma dwadzieścia kilka lat. Nosi wielki plastikowy pierścień i jest fryzjerką. Ma chłopaka. W Boga nie wierzy, i "kocha siebie taką, jaka jest". W promieniu pół kilometra mieszka setka takich samych dziewcząt. A jednak coś ją od nich różni. Coraz częściej przytrafia jej się coś, czego nie rozumie i czego nie chce. Narażona na paranormalne ataki, krwawiąca z dłoni i stóp, szuka pomocy. Choć chwyta się wszystkiego, by powrócić do normalności, zjawiska przybierają na sile. Lekarze i psycholodzy stawiają wiele diagnoz, co to za przypadłość i dlaczego dotknęła właśnie ją, ale wśród nich nie ma odpowiedzi na podstawowe pytanie. Notatki w prasie o przejmujących scenach docierają do Watykanu, niezadowolonego z sensacyjnego rozgłosu. Badacz, ksiądz Andrew Kiernan, przyjeżdża, by przywrócić sprawie właściwy jej wymiar - ordynarnego oszustwa. To, co widzi i słyszy, natychmiast przekonuje go, że niebezpieczeństwo, które zawisło nad Frankie, jest całkowicie realne.

Jest to historia zwykłej dziewczyny żyjącej na maksa. Seks ,alkohol , używki. Kościół i sprawy wiary dla niej nie istnieją. I tu wszystko się zaczyna ...... stygmatycy.........ukrywana przez kościół ewangelia.....mnóstwo tajemnic i sekretów.... Co więcej główna bohaterka Frankie zaczyna mówić i pisać niezrozumiałe dla siebie teksty, które okazują się pisanymi w pierwszej osobie słowami Chrystusa, który obala całą instytucję Kościoła. Kościół Katolicki bardzo sceptycznie odnosi się do tego rodzaju przypadków i zazwyczaj dementuje je jako rzekomo miały by być sprawą Boga. Tutaj było by zapewne podobnie gdyby nie fakt, że Stygmata zaczyna przekazywać prawdy zupełnie odmienne od głoszonych od stuleci przez Kościół. Gdyby to wyszło na jaw cała instytucja Kościoła wszystkich wyznań mogła by lec w gruzach, nic więc dziwnego, że najwyżsi rangą dostojnicy Watykanu są gotowi na wszystko aby tylko zamknąć usta Stygmacie. Muzyka w filmie jak przystało na horror z gatunku religijnych jest bardzo dobra, świetnie podkreśla klimat filmu, pozwala nam się bać .Aktorzy po prostu zdumiewający zwłaszcza główna bohaterka Patricia Arquette (Koszmar z ulicy wiązów 3: Wojownicy Snów) świetnie zagrała swoją rolę , rewelacja , Gabriel Byrne (Statek Widmo) także rewelacyjnie wcielił się w rolę księdza. Co do efektów specjalnych również są zadowalające. Chociaż w filmie nie ma zbyt dużo akcji, nie można się na nim nudzić, szybko wciągamy się w losy Frankie i z napięciem śledzimy kolejne rany na jej ciele.

Stygmaty jest raczej thrillerem niż horrorem. Przez treść tego filmu i oskarżenia kościoła film nie pojawił się w naszych kinach przez dwa lata od wydania w U.S.A Film polecam gorąco.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: VIGGO

 
     
 ::GALERIA::