::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Potwór Z Bagien

::
REŻYSERIA::
Wes Craven

::SCENARIUSZ::
Wes Craven

::MUZYKA::
Harry Manfredini
 

::ROK::
1982

::CZAS TRWANIA::
92 min.

::OBSADA::
Louis Jourdan
Don Knight
Mimi Craven
Al Ruban
Ben Bates
Nannette Brown

::PLUSY::
+ Gra aktorska
+ Pomysł
+ Muzyka
+ Krajobrazy

::MINUSY::
- Mała ilość strasznych scen
- Nie dla wszystkich
- Mała ilość i marna jakość efektów specjalnych

::OCENA FILMU::
5/10
 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


SWAMP THING

 

Alec Holland, prowadzi badania naukowe nad nową formułą. Dziwnym trafem otrzymuje specyfik, który przyspiesza wzrost i regeneruje dany obiekt. Jednak chrapkę na ten odczynnik ma też zawzięty Arcane. Wszelkimi metodami próbuje wykraść dana formułę. Gdy udaje mu się wtargnąć na teren laboratorium, wybucha pożar, który trawi Holland'a. Oblany specyfikiem naukowiec, bez większego zastanowienia, wybiega z pomieszczenia i wskakuje do pobliskiego bagna. Działanie bagna oraz mikstury, zmienia go w istotę o nadludzkiej sile, która poszukuje zemsty nad swoimi oprawcami...

Po opisie fabuły można stwierdzić, iż filmy wydaje się ciekawy. Jednak to się zmienia podczas oglądania. Bardzo długo trzeba czekać, żeby coś konkretnego się wydarzyło. Dopiero, gdy Holland zmienia się w potwora z bagien. Film przyjmuje zupełnie inny obrót, ponieważ do tej pory mieliśmy styczność bardziej z produkcją przyrodniczą, niż jakimkolwiek innym gatunkiem. Według mnie, to wprowadzenie jest o za długie, bo usypia widza, później trudno się skoncentrować na dalszym oglądaniu. Wracając jeszcze do akcji, którą możemy zobaczyć, jest niczego sobie. Za mało w niej brutalnych i krwawych scen, po prostu jest trochę marna, ataków potwora z bagien, jest jak na lekarstwo. Usprawiedliwieniem jest okres, w którym to próbowano wszelkich sposobów by zainteresować widza. Trochę dziwię się , że Wes Craven napisał scenariusz i później go wyreżyserował. Większość jego produkcji była udana, tutaj mamy do czynienia z średniej klasy filmem grozy.

Pomysł, na jaki wpadł Craven, był oryginalny, mógł trochę dopracować scenariusz, który powinien być o wiele straszniejszy, bo nie sądzę, aby ludzie, którzy lubują się w horrorach, choć raz się wystraszyli. Nie wiem, o co do końca chodziło scenarzyście, bo to nie jest film grozy, prędzej jakimś słabym monster movie, z domieszką science-fiction. Potwór z bagien, czyli nasz tytułowy Swamp Thing, posiada dość ciekawą charakteryzację, charakteryzacja potworów wymagała więcej pracy, niż na przykład efekty specjalne. Uważam, że to właśnie praca charakteryzatorów zasługuje na bliższe przyjrzenie się, minus dla ekipy FX. Każdy podczas oglądania, na pewno zwróci uwagę na dość ciekawe uroki bagien. Craven nie chciał przedstawić go, jako śmierdzącego miejsca, ukazał tereny, które nie cieszą się zbyt dużą popularnością w sposób mistyczny. Nie zdziwcie się, że podczas oglądania, będziecie mieli dziwne odczucia, niektóre sceny można zobaczyć w innych filmach. Mi akurat skojarzył się "Predator", tylko tu jest odwrotny problem, bo on ukazał się pięć lat później.

"Swamp Thing" jest pozycją, do której nie powróci się zbyt szybko. Film nie oferuje nam tego, co można byłoby się spodziewać po innych produkcjach Craven'a (na przykład "A Nightmare On Elm Street" czy chociażby "Last House On The Left"), ta akurat jest mało straszna i zbyt "łagodna". Pozycja neutralna, nie będę jej polecał, ani odradzał. Każdy zadecyduje sam czy ją zobaczyć, czy też nie. Ale sądzę, że wielbiciele prawdziwego horroru powinni zasiąść przed telewizorem, ponieważ ten film wyreżyserował jeden z lepszych reżyserów kina grozy. Choć "Swamp Thing" posiada kilka minusów, to nie powinno przesądzać o jego porażce. Znajduję tam również plusy, takie jak: muzyka, aktorstwo, plenery, czy chociażby postać tytułowa. Wszystko to łączy się w dość interesującą całość, ale nie możemy go określić mianem horroru. Decyzja należy do was.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: PASTOR

 
     
 ::GALERIA::