SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


  

TREMORS 2: AFTERSHOCKS 

 

::TYTUŁ POLSKI::
Wstrząsy 2: Wielkie Larwy Wróciły

::REŻYSERIA::
S.S. Wilson

::SCENARIUSZ::
Brent Maddock ,
S.S. Wilson

::MUZYKA::
Jay Ferguson

::OBSADA::
Fred Ward, Michael Gross, Helen Shaver...

::KRAJ::
USA

::ROK::
1996

::CZAS TRWANIA::
 100 min.


 
 

Filmów, w których potwory atakują ludzi nakręcono mnóstwo. Z tego powodu coraz trudniej znaleźć pozycję pośród tzw. monster-movies, która mogłaby zaskoczyć czymś nowym, a jednocześnie przyciągnąć widza oczekującego emocji i wrażeń. Do obrazów spełniających te kryteria, można bez wątpienia zaliczyć Tremors 2 - Aftershock. Niewyszukane i jednocześnie ciekawe kino akcji z elementami horroru.

Wielkie larwy zwane graboidami powróciły i zabiły sześciu pracowników rafinerii „Petromaya” w Meksyku. Właściciele przedsiębiorstwa dowiadują się, że niejaki Earl Basset (Fred Ward), kilka lat wcześniej spotkał i pokonał podobne stworzenia. Postanawiają go odnaleźć i za sowitą opłatą wynająć w celu eliminacji graboidów. Basset choć niezbyt chętnie zgadza się pomóc. Pojedynek z wielkimi larwami przynosi efekty, nikt jeszcze nie podejrzewa, że pełzające pod ziemią potwory, przejdą metamorfozę i wyjdą na powierzchnię. Do pomocy Earl wzywa starego przyjaciela Burta Gunnera (Michael Gross) wielbiciela wszelkiej broni. Rozpoczyna się prawdziwa wojna pomiędzy uzbrojonymi po zęby ludźmi, a graboidami. Potwory wychodzą spod ziemi i przybierają nową postać – niewielkich, ale zwinnych i niebezpiecznych istot.

Pierwsza część Tremors odniosła spory sukces. Film wyróżniały: ciekawy pomysł, trzymająca w napięciu akcja i świetnie zagrane role Freda Warda i Kevina Bacona. Całość oglądało się z zapartym tchem. Dlatego z wielkim sentymentem sięgnąłem po część drugą spodziewając się dobrego kina i nie zawiodłem się. Atutem obrazu jest humor sytuacyjny, ciekawe dialogi dwójki głównych bohaterów oraz zwariowana postać speca od wszelkiej broni Burta Gunnera. Aktorzy również grają swoje role bez zarzutów. Plusem jest szybka akcja, która zwalnia jedynie momentami, aby chwilę później nabrać szaleńczego tępa. Pojawia się nawet odrobina gore - scena, gdy jeden z graboidów odgryza nogę pracownikowi meksykańskiej rafinerii prezentuje się nad wyraz efektownie. Wielka szkoda, że podobnych ujęć w filmie jest niewiele.

Druga część Tremors oprócz starych dobrze znanych motywów wnosi nowy wątek do historii rozwoju graboidów - przechodzą one metamorfozę. Nie pełzają pod ziemią jak robiły to dotychczas, ale ewoluują w niewielkie biegające stworzenia, nieco przypominające kurczaki. W filmie zobaczyć można wielki arsenał broni, efektowne eksplozje, znajdzie się nawet wątek romansowy - czyli wszystko to, co powinien zawierać solidnie wykonany monster-movie. Ciekawie prezentują się także postaci graboidów. Spece od efektów postawili na animatroniczne kukły a w chwilach, kiedy trzeba było pokazać potwory w ruchu zdecydowali się na efekty komputerowe. Całość mimo, że nie powala z nóg wygląda interesująco. Dodatkowo przez cały film przygrywa skoczna muzyka country, co moim zdaniem wychodzi obrazowi na dobre.

Mimo szybkiej akcji seans Tremors 2 nie dostarczy uczucia strachu czy przerażenia, ale zapewne nie było to celem postawionym sobie przez twórców. W części pierwszej zbudowali niesamowitą atmosferę napięcia - kreatury poruszające się pod ziemia były groźne i tajemnicze, co dodatkowo wyzwalało w widzu poczucie zagrożenia. W części drugiej nie znajdziemy tylu emocji. Tutaj wszystko jest jasne a scenariusz nie zaskakuje, co może być zarzutem, ale i zaletą. Sięgając po Tremors 2 trzeba nastawić się na nieskomplikowane, ciekawe monster-movie ze sporą dawką humoru i emocji a wtedy film na pewno nie zawiedzie pokładanych w nim nadziei.

Podsumowując, polecam Tremors 2 wszystkim amatorom dobrego monster-movie. To gwarancja dziewięćdziesięciu minut dobrej zabawy z graboidami w roli głównej. Mimo kilku mankamentów, całość filmu stoi na dobrym poziomie, dlatego bez wątpienia obejrzę kolejne dwie części.

::PLUSY::
+ Humor sytuacyjny
+ Szybka akcja
+ Ciekawe wykonane postacie graboidów
+ Dobre aktorstwo


::MINUSY::
- Brak tajemniczej atmosfery pierwszej części Tremors

::OCENA FILMU::

8/10
   

   

AUTOR: WOJCIECH KULAWSKI