BOSS MONSTER  /  G R Y  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE O GRZE ::

 :: TYTUŁ ORYGINALNY ::
Boss Monster: Tools of Hero-Kind

:: TYTUŁ POLSKI ::
Boss Monster: Niezbędnik Bohatera

:: AUTOR ::
Johnny O'Neal
Chris O'Neal

 :: WYDAWCA ::
Fabryka Kart
Trefl

 :: ROK WYDANIA ::
2016

:: RODZAJ GRY ::
karciana

:: ILOŚĆ KART ::
26

:: OCENA ::
5/6


:: GRĘ UDOSTĘPNIŁO NAM :: 

 


"Boss Monster: Niezbędnik Bohatera" – jest to rozszerzenie do gry "Boss Monster", którego premiera odbyła się w czerwcu tego roku (2016). Przypomnimy, że podstawa to karcianka o budowaniu podziemi, a jej opis znajdziecie na naszej stronie (czytaj). Jak to bywa z wszelkimi rozszerzeniami nie zagramy w dodatek, jeżeli nie będziemy posiadać podstawowej wersji "Boss Monster".

Dodatek "Boss Monster: Niezbędnik Bohatera" wprowadza do gry nowy element, jakim są karty przedmiotów, które zmieniają bohaterów, czyli naszych wrogów w jeszcze bardziej niebezpiecznych gości podziemi. W sumie kart przedmiotów w dodatku jest dwadzieścia. Pojawiają się one tuż przed odkryciem bohaterów, czyli na początku rundy. Wykłada się albo jedną kartę przedmiotu dla gry od dwóch do trzech graczy lub dwie dla cztero osobowej rozgrywki. Następnie do miasta przybywają bohaterowie. Zasada jest prosta, przedmiot trafia do tego bohatera, który ma ten sam rodzaj skarbu co przedmiot. Jeżeli wybraliśmy kapłana, a na przedmiocie znajduje się jego symbol skarbu, to wzmacniamy tego najeźdźcę. Gdy w mieście znajduje się kilku tych samych wojowników, złodziei, magów lub kapłanów, przedmiot trafia do pierwszego, który pojawił się na stole. Jeden bohater może nieść ze sobą tylko jeden przedmiot.

 

Na kartach przedmiotów znajdują się ciekawe ilustracje wykonane z pikseli, pasujące do całej koncepcji retro oraz nazwa danego przedmiotu i opis jego działania, który podzielony jest na dwie sekcje. Pierwsza mówi o dodatkowych zdolnościach dla bohatera, a druga dla bossa, który po pokonaniu tego pierwszego, może przejąć przedmiot. Przykładowo, do naszych podziemi trafia kapłan z przedmiotem Kostur Leczenia, co powoduje, że każdy bohater w danej rundzie wchodzący do podziemi otrzymuje +2 życia, zaś gdy go pokonamy nasz boss będzie miał możliwość wyleczenia jednej rany. Bohaterowie wraz z przedmiotami, którym uda się przejść przez nasze podziemia trafiają do nas rewersem do góry. Jeżeli zabijemy bohatera, wtedy przedmiot ląduje u nas awersem do góry i możemy wykorzystać go podczas fazy budowy lub przygód i użyć zdolności bossa. Możemy mieć tylko jeden aktywny przedmiot. W dodatku znajdziemy również cztery karty wypaśnych komnat oraz dwa kartoniki czarów. Dodatkowe karty bezpośrednio związane są z przedmiotami, np. odkrywają zakryte przedmioty na obrzeżu punktacji.

W wielu grach komputerowych, przedmioty jakie posiadał nasz bohater, pomagały nam w pomyślnym ukończeniu danej planszy. Dodatkowe umiejętności, zwiększona ilość żyć, były niezawodną bronią. Podobnie jest z grą karcianą "Boss Monster". Przedmioty sprawiają, że bohaterowie, z którymi walczymy mają dodatkowe umiejętności, które trzeba uwzględnić podczas tworzenia strategii naszej gry. Uważniej trzeba budować komnaty, ponieważ bohaterowie są silniejsi i częściej mogą nam zadać rany. Z kolei, dzięki umiejętnością bossa z danym przedmiotem, który zdobył, pomagają mu w walce, np. przy eliminacji innych bossów, czy też zabijaniu bohaterów. Dzięki przedmiotom zwiększa się też interakcja między graczami, której w podstawowej wersji jest mniej niż w dodatku.

Wszystkie karty z dodatku "Niezbędnik Bohatera" graficznie pasują do całej koncepcji gry "Boss Monster". Utrzymane są w tonacji pikselowych gier komputerowych. Nowe karty czarów i wypasionych komnat, graficznie niczym się nie różnią od tych z podstawowej wersji "Boss Monster". Tylko po zamieszczonym roku wydania znajdującym się u podstawy kartoniku, wiemy, z którymi kartami mamy do czynienia. Dodatek zapakowany jest w małe pudełeczko z ilustracją przypominającą tą z podstawy. Stylizowane jest na kartridż z Game Boya. W pudełku z podstawowej wersji jest jeszcze sporo miejsca na karty, więc całe dwadzieścia cztery kartoniki spokojnie w nim zmieścimy. Jeżeli nie wyobrażacie sobie gry bez dodatku, proponuję pozostawić wszystkie karty w jednym opakowaniu, ponieważ nie ma sensu co chwilę ich rozdzielać. 

  

"Niezbędnik Bohatera" nie kompiluje zasad gry, a jedynie wprowadza do niej więcej emocji i interakcji między graczami. Cały dodatek nie jest przesadzony, więc nawet pierwsza gra z nim idzie płynnie, dlatego polecam go wszystkim fanom Boss Monster!

AUTOR: WIOLETA S.

 


:: ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA ::

1 instrukcja

20 kart przedmiotów

4 kart komnat

2 kart czarów