DOG PILE  /  G R Y  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE O GRZE ::

 :: TYTUŁ ORYGINALNY ::
Dog Pile

:: TYTUŁ POLSKI ::
Dog Pile

:: AUTOR ::
Bob Ferron

 :: WYDAWCA ::
Rebel

 :: ROK WYDANIA ::
2019

:: LICZBA GRACZY ::
1+

:: WIEK ::
od 7 lat

:: CZAS GRY ::
zmienny

:: OCENA ::
5/6


:: GRĘ UDOSTĘPNIŁO NAM :: 

 

 

"Dog Pile" to kolejna gra Wydawnictwa Rebel, która zaskoczy Nas wykonaniem i grywalnością. Gra logiczna, w której gracz musi ułożyć pewną sekwencję z figurek psów, aby wygrać dany etap. Zapraszam na recenzję...

:: ZAWARTOŚĆ / WYGLĄD ::

"Dog Pile" tak na prawdę zapakowane jest w dwa opakowania. Pierwsze z nich, to zewnętrzne, to karton z wieszakiem. Wygląda całkiem nieźle i niestandardowo. Na kartonie znajduje się wycięta figura psa, dzięki której możemy zerknąć co znajduje się w środku. Nie brakuje dużego tytułu wraz z logiem wydawnictwa i kilkoma informacjami na temat gry. Tak zwany rewers to nic innego, jak przedstawienie nam zawartości opakowania, przykładowej rozgrywki, a także informacji o wydaniu i wydawnictwie. Ładna i spójna kolorystyka, nie kłuje w oko.

W środku mamy drugie opakowanie. W całości plastikowe, wierzchnia część jest przeźroczysta, zaś dolna, wygrawerowana z łapą psa i tytułem, cała czarna.

Najważniejszym elementem są figurki psów. To plastikowe sygnatury różnych ras. Każda z figurek jest różnokolorowa i o różnym kształcie. To taki Tetris, czy "Ubongo 3D" tylko w trochę innym wydaniu, zamiast kafelków mamy właśnie psy. Plastik, z którego zrobione są psy jest twardy i według mnie niezniszczalny przy normalnym użytkowaniu.

W opakowaniu znalazły się jeszcze karty. Również instrukcja jest w tej formie i zapisana na jednej z nich. Krótka i zwięzła instrukcja z przykładami graficznymi i małą ilością treści. Wszystkie karty gry posiadają identyczny układ. Na awersie, w górnej części znajdziecie poziom trudności i ilość figurek używanych podczas układania. W centralnej części układ, który trzeba ułożyć, zaś w dolnej numer karty, ilość figurek, warstw i poziom trudności. Rewers kart to nic innego, jak rozwiązanie całego układu. Karty nie są standardowych rozmiarów i są skrojone na miarę do opakowania. Również kolorystyka i sam design jest przyjemny dla oka i ciężko się do czegoś przyczepić.

:: ZASADY / ROZGRYWKA ::

Celem gry jest ułożenie psów w taki sposób, aby zakrywały całkowicie układ, który jest nam narzucony przez autora.

Zasady gry są bardzo proste i każdy bez problemów pojmie w mig, jak ma postępować. Wybieramy kartę z zadaniem i umieszczamy na płaskiej powierzchni. Wyszukujemy wszystkie figurki, które biorą udział w zadaniu i kładziemy je koło siebie. Możemy rozpoczynać.

Warunkiem koniecznym jest użycie wszystkich psów i ułożenie ich w taki sposób, aby zakrywały wszystkie pola siatki. Nie mogą nigdzie wystawać i muszą tworzyć określoną figurę.

Na niektórych kartach znajduje się informacja na temat "warstw". Oznacza to, że rozwiązanie musi być ułożone np. na dwóch, czy trzech warstwach. Figurki psów możemy obracać w każdym kierunki, jak również na drugą stronę. Przy kilku warstwach niektóre psy mogą stać na głowie, czy na boku. Każda karta na rewersie ma rozwiązanie układu, jednak według zapewnień to nie jest jedyne rozwiązanie.

:: SPOSTRZEŻENIA / PODSUMOWANIE ::

"Dog Pile" to specyficzna gra, w której zamiast puzzli w standardowym kształcie klocków, użyto figurki psów. Jak się dobrze przyjrzymy to są one właśnie takimi kafelkami, podobnie, jak w "Ubongo 3D". Bardzo dobrze  wyglądają te figurki i są one zarazem utrudnieniem w grze. Ich kształt może wprowadzać błąd i czasami wydaje się, że coś dobrze układamy, a pies pomiędzy nogami ma lukę, czy jego głowa wystaje, w którąś stronę. Podczas użytkowania figurki ciężko jest zniszczyć. Są one wykonane z twardego, różnokolorowego plastiku, o przeróżnych kształtach i wielkościach.

Karty gry są laminowane, błyszczące i trochę większych rozmiarów, co ułatwia rozgrywkę. Należy pamiętać, że podczas rozgrywki musimy mieć trochę twardego miejsca, a karta musi leżeć poziomo, żeby figurki nam się nie przesuwały.

Bardzo dobrze, że autor postanowił wprowadzić układanie wielowymiarowe. Na początku jest prosto, do dyspozycji mamy tylko jeden poziom. Z każdą kartą jest trochę trudniej i już na dziewiątej karcie zostaje wprowadzony drugi poziom. Trudno nie jest, trzeba trochę pokombinować i poobracać psy w różnych kierunkach. Większe schody zaczynają się już w drugim poziomie - "zaawansowanym". Startujemy od jedno i dwupoziomowej gry. Dopiero na dwudziestej trzeciej karcie zostaje wprowadzona kolejna warstwa. Poziom "ekspert" zaczynamy ponownie od jednej, później od drugiej i trzeciej warstwy. Ostatnią nowością na tym poziomie jest dołożenie kolejnego piętra. Pozostaje mam jedynie poziom "mistrz", gdzie do dyspozycji mamy tylko trzy i cztero piętrowe konstrukcje. I to już nie jest dla wszystkich. Należy rozpatrywać je jako przestrzenne konstrukcje, które czasami trzeba podtrzymywać, aby utrzymały swoje żądane kształty.

Gra przeznaczona jest jedynie dla jednej osoby, co nie każdemu się spodoba. Teoretycznie możemy się wymieniać co rundę i ustalać określoną kolejność. Możliwości jest kilka, więc nie musimy być osamotnieni w rozgrywce. Mam pewne wątpliwości co do ustalonego wieku, od siedmiu lat. Nie wiem, czy rozgrywka nie będzie za trudna dla dzieci. Może z pierwszymi planszami dadzą sobie radę, ale później będzie trzeba pomóc dzieciom.

"Dog Pile" jest ciekawa, ładnie skrojona i dobrze się w nią gra. Tylko jest pewien problem. Gra nie jest innowacyjna. Na rynku jest kilka podobnych, gdzie tylko zmieniają się kształty lub figury. Nie wiem, czy wniesie ona świeży powiew wśród gier logicznych, ale na pewno jest ona miłym urozmaiceniem. Należy ją polecić, bo jako samodzielną gra jest niezła i wciągająca. Nawet kilkukrotne ułożenie danej sekwencji nie skutkuje tym, że ponownie ułożymy ją bez problemu. Polecam ją osobom lubiącym takie klimaty i tym, co nie mają czegoś podobnego na półce. 

 AUTOR: MICHAŁ N.

 


:: ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA ::

48 układanek

48 rozwiązań

12 psów

pudełko

instrukcję
KUP W SKLEPIE REBEL