FITS  /  G R Y  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE O GRZE ::

 :: TYTUŁ ORYGINALNY ::
Fits

:: TYTUŁ POLSKI ::
Fits

:: AUTOR ::
Reiner Knizia

 :: WYDAWCA ::
Egmont Polska

 :: ROK WYDANIA ::
2019

:: LICZBA GRACZY ::
1 - 4

:: WIEK ::
od 8 lat

:: CZAS GRY ::
około 30 minut

:: OCENA ::
6
/6


:: GRĘ UDOSTĘPNIŁO NAM :: 

 

 

"Fits" to światowy bestseller, który zdobył kilka ważnych nagród w świecie gier. Proste zasady, niezłe wykonie to tylko kilka elementów, które przemawiają na plus wydania. Mimo dużych rozmiarów gra sprawdzi się dosłownie wszędzie. Zapraszam do zapoznania się z grą i recenzją...

:: ZAWARTOŚĆ / WYGLĄD ::

"Fits" zapakowane jest w dość sporych rozmiarów kartonowe opakowanie. Kolorystyka jest ciekawa. Tło to niebieskie odcienie, od tych najjaśniejszych do tych najciemniejszych. Na wierzchniej części opakowania znalazł się duży tytuł, hasło reklamowe i główne elementy gry - tor gry, kafelki oraz klocki. Boki są identyczne, jak awers. Na rewersie mamy zupełnie inny styl. Zmienia się kolorystyka, a autor serwuje nam dużo jaśniejsze pastele. Nie mogło na nim zabraknąć krótkiego opisu, elementów pudełka, jak również ciekawych grafik.  

W środku mamy czterostronną instrukcje, która wyjaśnia wszystko to, co oferuje nam gra. Bardzo ładnie przedstawiono wizualnie przykłady samych elementów, czy sposoby gry. Każdy z czterech graczy otrzymuje tor gry, tak zwaną rampę. Stworzone są one z plastiku, a przykrywką dodatkowo posiada wytłoczone tory do lepszego przemieszczania klocków. W rampie mocuje się planszę gry, z czterema poziomami trudności. Każdy poziom wyróżnia kilka elementów, czy to cyferki, czy figury. Później inaczej liczona jest punktacja.

Dostajemy cztery kafelki startowe oraz szesnaście podstawowych. Poza innym tłem - granatowe i fioletowe, nic ich więcej nie wyróżnia. Nadrukowane są one na grubej tekturze, którą będzie ciężko zniszczyć. Ostatnim, a zarazem najważniejszym elementem są klocki. W pudełku znajdziecie cztery zestawy klocków, po szesnaście z każdego koloru. Muszę przyznać, że są one świetne. Dobrze trzymają się w ręce, a plastik z którego wykonane są klocki jest trwały i ładnie wystylizowany.

:: ZASADY / ROZGRYWKA ::

Zasady, jak i samo przygotowanie gry jest banalne. Każdy gracz otrzymuje swoją rampę, zestaw klocków w odpowiednim kolorze oraz plansze mu przyporządkowane.

Gra składa się z czterech rund, każdą z inną planszą, odpowiednie oznaczoną. Podczas tury musimy zastosować cztery następujące zasady:

1. Umieścić planszę na rampie - wybieramy odpowiednią planszę rundy i umieszczamy na rampie przykrywając ją plastikową przykrywką.

2. Umieścić klocka startowego - po potasowaniu i rozdaniu klocków startowych gracz umieszcza go na swojej planszy.

3. Rozegrać rundę - po potasowaniu wszystkich kafli gry wykładamy po kolei kafle, które odpowiadają poszczególnym klockom. Wszyscy grają jednocześnie, co nie powoduje większych przestojów w grze.

4. Podliczyć nasze dokonania - po każdej rundzie musimy zliczyć nasze punkty. Każdy niezasłonięty kwadracik to punkt ujemny. Dodatkowo punktujemy za:

Runda 1: 1punkt za cały zakryty rząd

Runda 2: na planszy znajdują się bonusowe pola punktacji, gdy zostaną niezasłonięte otrzymujemy odpowiednią ilość punktów.

Runda 3: podobnie, jak w rundzie 2, tutaj również mamy dodatkowe punkty, jednak tym razem są i ujemne. Każde niezasłonięte pole punktuje.

Runda 4: na planszy znajdują się odpowiednie symbole, figury, każda niezasłonięta para daje mam trzy punkty, zaś gdy będziemy mieć odsłonięty tylko jeden symbol, wtedy odejmujemy od wyniku trzy punkty. W przypadku zasłonięcia obu symboli do naszego wyniku nic nie wliczamy.

Po czwartej rundzie następuje koniec gry. Należy policzyć wszystkie punkty i porównać je ze sobą. Osobą z największą ilością punktów wygrywa. W przypadku remisu dzielimy się zwycięstwem. W instrukcji znajduje się tabelka z punktacją do jakiej grupy zaawansowania należymy.

:: SPOSTRZEŻENIA / PODSUMOWANIE ::

"Fits" to światowy bestseller, który zdobył wiele nagród, jak również był do nich nominowany. Jest to gra logiczna, która wymaga od nas sporo zaangażowania i myślenia. Wylosowany kartonik z klockiem to tylko początek. Możemy go obracać jak tylko chcemy. Ważne, aby na naszej planszy było jak najmniej pustych pól. Chyba, że są to specjalne pola dające nam dodatkowe punkty. Każdy kto grał w Tetrisa, wie na czym ta gra polega. Autor dodał kilka urozmaiceń, żeby nie było tak łatwo. Może się tak zdarzyć, że będąc na minusie możemy wygrać całą grę. Punkty dodatnie zdobywa się dość ciężko, zaś ujemne wpadają nam co rusz.

Zabawa podczas gry jest przednia. Jednak musimy liczyć się z tym, że nie zabierzemy jej wszędzie. Karton zajmuje dość sporo miejsca, co jest zrozumiałe po jego zawartości. Materiały i efekt końcowy zasługują na uznanie. Klocki świetnie leżą w dłoni i wyglądają bardzo dobrze. Gra posłuży nam spory kawał czasu, ponieważ nie ma tutaj miękkich elementów, które można szybko zniszczyć.

Pomysł Knizia na przeniesienie Tetrisa był niezły, co widać po nagrodach, jakie zdobyła gra. Niby nic trudnego, lecz cieszy. Poziom trudności wzrasta z każdą runda. Należy tak operować klockami, aby pozostało jak najmniej pustych kwadracików. No chyba, że są to specjalne pola z dodatnimi punktami. Wydaje się, że przejdziemy przez grę bez problemów. Tak nie jest. Wszystko zależy od naszego szczęścia i od tego jak będą potasowane kartoniki z klockami. Niby mamy nieograniczony czas, ale czy jest nam tyle go potrzebnego. Nie sądzę. Od razu widać, jak można ułożyć dany klocek. Klocek możemy ułożyć na samej górze i przesunąć go po prostej w dół. Nie możemy przesuwać go w poziomie podczas "spuszczania".

Czas spędzony przy grze mija bardzo szybko. Regrywalność jest bardzo duża, jednak po pewnym czasie gra po prostu może się znudzić. Świetne wykonanie, pomysł i niezła zabawa to powinno Was przekonać do zagrania w "Fits". Polecam.

 AUTOR: MICHAŁ N.

 


:: ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA ::

64 klocki (po 16 w każdym kolorze: czerwonym, zielonym, niebieskim, żółtym)

4 rampy z przykrywkami

8 dwustronnych plansz (po 2 w każdym kolorze)

4 karty startowe (niebieskie)

16 kart podstawowych (fioletowe)

instrukcja


KUP W SKLEPIE EGMONT