KONCEPT KIDS: ZWIERZAKI  /  G R Y  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE O GRZE ::

 :: TYTUŁ ORYGINALNY ::
Concept Kids: Animals

:: TYTUŁ POLSKI ::
Koncept Kids: Zwierzaki

:: AUTOR ::
Alain Rivollet,
Gaëtan Beaujannot

 :: WYDAWCA ::
Rebel

 :: ROK WYDANIA ::
2018

:: LICZBA GRACZY ::
2 - 12 osoby

:: WIEK ::
od 4 lat

:: CZAS GRY ::
około 20 minut

:: OCENA ::
5/6


:: GRĘ UDOSTĘPNIŁO NAM :: 

 

 

„Koncept Kids: Zwierzaki” to nowa wersja gry „Koncept”, która została przeznaczona dla dzieci w wieku powyżej czterech lat. Każdy symbol ma znaczenie, czym więcej szczegółów, tym bliżej do odgadnięcia zwierzaka. Prosta gra o prostych zasadach. Zapraszam do recenzji…

:: ZAWARTOŚĆ / WYGLĄD ::

Gra znajduje się w dużym kartonowym opakowaniu, o jasnych pastelach. Na froncie, na białym tle, umieszczono w centralnej części duży znak zapytania złożony z głów zwierzaków. Świetna kompozycja, która powinna spodobać się każdemu. W górnej części umiejscowiono tytuł wraz z twórcami, a w prawym dolnym rogu informację o ilości graczy, czasie i wieku. Na plecach opakowania znajduje się krótki przykład, jak grać, zawartość opakowania wraz z rzutem pełnej zawartości, jak również krótki opis, tytuł oraz informacje o wydaniu.

W środku opakowania znajdziecie dobrze napisaną instrukcję, która zawiera przykłady, ilustracje i dodatkowe warianty gry. Napisana jest przejrzyście, tak, aby grupa docelowa zrozumiała i tak proste zasady. Na osobnej stronie znajduje się skrócony opis zasad wraz z licznymi przykładami. Kolejnym, ważnym elementem jest plansza. Złożona z czterech, rozkładanych części wielkości opakowania, więc na stole zajmuje dość sporo miejsca na stole.  Prosty i przejrzysty układ na planszy, ładne kolory i grafika, z dość dużymi opcjami do wyboru. Odsłaniając planszę widzimy białą wypraskę, z wyciętą łapą zwierzaka, a w przegródkach znajdują się plastikowe ramki, którymi zaznaczamy odpowiednie opcje na planszy. Dodatkowo otrzymujemy podstawkę do karty, która bierze teraz udział w grze. W pudełku pozostają karty ze zwierzakami. Grafiki na kartach są proste, bez zbędnych elementów, które mogą rozpraszać . Wypraska jest tak dopasowana, że nic nie lata nam w opakowaniu, a dodatkowo plansza ogranicza przesuwanie się elementów z środka.

:: ZASADY / ROZGRYWKA ::

Cel gry jest bardzo prosty. Należy odgadnąć dwanaście zwierząt poprzez skojarzenia symboli znajdujących się na planszy. Przygotowanie do gry trwa bardzo krótko. Rozkładamy planszę na środku stołu. Tasujemy karty. Do pierwszych rozgrywek możemy użyć niebieskich kart, które są łatwiejsze Na razie możemy odłożyć czerwone do pudełka. W późniejszym etapie lub przy starszych użytkownikach proponuję talię czerwoną. Będzie trudniej i gra będzie atrakcyjniejsza. Najstarszy gracz umieszcza przed sobą podstawkę pod karty, a plastikowe ramki lądują obok planszy. Losujemy dwanaście kart i możemy zaczynać rozgrywkę.

Graczem, który zgaduje zwierzaki jest osoba dorosła kontrolująca grę. Gracz musi odgadnąć po symbolach, jakie zwierzę jest przed nim. Gracz bierze pierwszą z góry kartę, tak aby jej nie widział i ustawia na podstawce. Musi być tak usytuowana, aby była widoczna dla wszystkich podpowiadających. Ramki służą do zaznaczenia podpowiedzi, które mają naprowadzić gracza do odgadnięcia hasła z karty. Możemy zgadywać ile chcemy, do momentu, gdy wszystkie plastikowe ramki zostaną już wykorzystane. Podpowiadający mogą udzielać jedynie odpowiedzi: „tak” lub „nie”. Odgadnięcie nazwy zwierzaka oznacza zdobycie jednego punktu, a karta ląduje w kartonie. Podobnie jest z tymi, których nie zgadliśmy. Te również lądują w kartonie, ale nie otrzymujemy za nie żadnych punktów. Gra kończy się po wyczerpaniu dwunastu kart, a później podliczeniu punktów i porównaniu ich z piramidą punktami.

Gra oferuje trzy dodatkowe warianty, które można łączyć i dostosowywać indywidualnie. Rozgrywka oparta jest na podstawowych zasadach, ale autor wprowadza następujące modyfikacje:

[1] Odwróćmy rolę – zamiast osoby dorosłej, jako gracza, w jego rolę może wcielić się dziecko.

[2] Poziom trudności kart - w tym wariancie decydujemy, którymi kartami gramy, czy niebieskimi, czy czerwonymi. Te czerwone są dużo trudniejsze, a gatunki zwierząt na nich występujących są o wiele trudniejsze.

[3] Wariant dla dzieci w wieku lat 6+ - hasło odgaduje cała grupa, która naprowadzana jest przez jedną osobę. W tym wariancie zamiast dwunastu kart losujemy dwadzieścia cztery. Podczas rozgrywki zamiast jednej dobieramy dwie, a później wybieramy jedną z nich. Naprowadzający wybiera jedną kartę, a druga ląduje w pudełku. Reszta zasad pozostaje bez zmian.

:: SPOSTRZEŻENIA / PODSUMOWANIE ::

"Koncept Kids: Zwierzaki" to niezła propozycja dla młodszych graczy, która oparta jest na dość znanej grze dla dorosłych "Koncept". Podobnie, jak tam, do dyspozycji mamy planszę oraz znaczniki, którymi będziemy naprowadzać osobę zgadującą. Dla małych dzieci będzie to duża fajda. Nie zawsze można szybko zgadnąć zwierzaka, którego wylosowaliśmy. Czasami bywa i tak, że nie dojdziemy do tego co naprowadzający miał na myśli. Bywają i takie zwierzęta na czerwonych kartach, że ciężko odgadnąć co to za gatunek, na przykład jaszczurki, ptaka, czy ryby. Zasady są tak proste, że nawet osoba, która nie miała wcześniej styczności z grą, po chwili pojmie zasady i będzie bez problemów mogła zagrać. Dla starszych dzieci gra może być trochę za łatwa, jednak sami możemy wprowadzić małe modyfikacje, które utrudnią rozgrywkę - czy to zmniejszyć ilość podpowiedzi, zamienić się rolami, czy też grać jedynie czerwonymi kartami.

Wykonanie gry jest świetne. Wszystkie kartonowe elementy wykonane są w należyty sposób i z dość solidnego papieru. Nadruk charakteryzuje się żywymi kolorami i bardzo dobrym kontrastem i ostrością. Wydawca w wersji recenzenckiej dorzuca miły prezent, który na pewno uszczęśliwi maluchy - naklejki, zdrapkę i pacynki na palce. Wypraska posiada kształt łapy, gdzie wrzucamy wszystkie elementy, nawet te dodatkowe bez problemu nam się zmieszczą.

Należy wspomnieć o planszy, która jest ładnie wykonana, kolorowa i podzielona na odpowiednie sekcje, mające nam pomóc w odpowiedzeniu na pytanie: Jakie zwierzę jest na karcie?

Problem zaczyna się, gdy do gry podchodzą maluchy, którzy uczą się poszczególnych zwierząt. Nie zawsze znają oni wszystkie odpowiedzi i nie do końca potrafią naprowadzić nas na rozwiązanie. Jest to przecież gra kooperacyjna, więc spokojnie inne dzieci mogą pomagać i uzupełniać luki wiedzy. Młodszym dzieciom bardzo podobają się gry, gdzie wszyscy jesteśmy jedną drużyną i wszyscy albo wygrywamy albo przegrywamy. Gra pełni funkcję edukacyjną, przez zabawę do nauki, dzieci poznają zwierzęta i uczą się pracy zespołowej. Dodatkowo zwierzęta to temat, który podoba się wszystkim dzieciom, więc jest gwarancja, że gra spodoba się naszym pociechom.

Dużym atutem "Koncept Kids: Zwierzaki" jest możliwość zaproszenia dzieci w różnym wieku, gdzie bez wątpienia zaliczą udaną rozgrywkę. Spokojnie można ją wykorzystać na zajęciach dla najmłodszych. Jest to świetna propozycja również dla tych dzieci, które są mniej cierpliwe, bo rozgrywka jest bardzo krótka i dynamiczna. Polecam.

 AUTOR: MICHAŁ N.

 


:: ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA ::

plansza

110 kart

16 plastikowych ramek

 plastikowa podstawka

 skrócony opis zasad

 instrukcja


KUP W SKLEPIE REBEL