MUNCHKIN  /  G R Y  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE O GRZE ::

 :: TYTUŁ ORYGINALNY ::
Munchkin

:: TYTUŁ POLSKI ::
Munchkin

:: AUTOR ::
Steve Jackson

 :: WYDAWCA ::
Q-workshop, Kuźnia Gier

 :: ROK WYDANIA ::
2008

:: RODZAJ GRY ::
RPG

:: ILOŚĆ KART ::
165

:: OCENA ::
5,5/6


:: GRĘ UDOSTĘPNIŁO NAM ::


 


"Munchkin" to kultowa gra RPG, która szydzi ze wszystkich zasad. Nie macie się czym przejmować, jest to zamierzony efekt, który przysporzył grze bardzo wielu sprzymierzeńców. "Munchkin" to niekolekcjonerska gra karciana.

Zaczynamy od wykonania. Podobnie jak przy innych karciankach wydanych przez Kuźnię Gier, mamy standardowe pudełko. Twarda tektura, dzięki której nie powinno dojść do uszkodzenia środka. A w nim, trzy instrukcje wydrukowane na papierze kredowym, co zasługuje na uznanie. Talia kart, a raczej dwie talie (skarby i drzwi) rozdzielone są na trzy mniejsze pudełka, typowe dla kart. Nie jest to jakimś błędem, ale można było wykonać dwa opakowania dla poszczególnych kart. W pudełku znajdują się trzy kości, to wytwór Q-workshop, jednego z największych producentów kości w Europie, jak i nie największego. Mamy do dyspozycji jedną kość k10, która może posłużyć do zaznaczania poziomów jednego z graczy. Dwie pozostałe to k6, można nimi zagrać w sesji. Nie mam żadnych zastrzeżeń do rysunków na kartach, ponieważ są one śmieszne, a zarazem w znakomity sposób odzwierciedlają prostotę oraz klimat gry, czyli groteskę i specyficzny świat, w którym obraca się gra.

O co tak na prawdę chodzi w tej grze?

Munchkin to gra RPG, czyli każdy z graczy wciela się w określoną postać, jednak nie wybierasz jej, to od Twojego szczęścia zależy kogo wylosujesz z tali i kim zostaniesz. Każda rasa odznacza się innymi mocami. Twoim zadaniem jest pokonanie potworów, które staną Ci na drodze, a także swoich przeciwników, którzy mogą pomagać Twoim oprawcą. Twój przeciwnik może dorzucić potworowi kilka poziomów, aby udaremnić pokonanie go przez Ciebie. Gdy już go zabijesz, czyli Twój poziom będzie większy od potwora, wygrywasz, a w zamian otrzymujesz kolejne poziomy. Jednak jeśli przegrasz możesz stracić wszystko. Gdy dojdziesz do dziesiątego poziomu wygrywasz cała sesję.

Gra przeznaczona jest dla 3-6 graczy, w dwójkę również można zgrać (wypróbowane), jednak wtedy będziesz mieć mniejszą frajdę pokonywana Twojego jedynego przeciwnika. Im więcej ludzi w nią gra, tym lepiej, jednak musisz pamiętać, że tym samym czas grania się wydłuża. To jest najmniejszy problem, ponieważ w takich grach trzeba być przygotowanym na długie sesje, które przyprawiają większej frajdy, gdy pokonasz swoich przeciwników.

Nie będę oceniał ceny, ponieważ trudno mi o niej coś napisać, po prostu jest ona trochę za duża, ale jakbym miał decydować czy wydać tę kwotę na coś innego, to prawdopodobnie kupił bym tę grę. To świetna rozgrywka na długie i nudne wieczory. Gra ta poprawi Ci humor i przekona do dalszych odsłon "Munchkina". Polecam.

AUTOR: PASTOR

 


:: GALERIA ::