SANITARIUM  /  G R Y  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE O GRZE ::

 :: TYTUŁ ORYGINALNY ::
Sanitarium

:: TYTUŁ POLSKI ::
Sanitarium

:: PRODUCENT ::
DreamForge Entertainment, Inc.

 :: WYDAWCA ::
ASC Games

 :: ROK WYDANIA ::
1998

:: WYMAGANIA ::
Pentium 300MHz,
 64MB RAM


:: GRYWALNOŚĆ ::
 5/6

:: GRAFIKA ::
2/6

:: MUZYKA ::
5/6

:: FABUŁA ::
6/6

:: TRUDNOŚĆ ::
6/6

:: OGÓLNIE ::
4.8/6

 


Czy wyobrażasz sobie jak byś się czuł gdybyś pewnego dnia obudził się w zamkniętej celi i z całkowitą pustką w głowie? Nie możesz przypomnieć sobie kim jesteś, wszyscy dookoła wydają Ci się obcy, i na dodatek próbują Ci wmówić, że jesteś chory psychicznie i chociaż jesteś pewny, ze nie to przecież nic nie pamiętasz…

Max wracając wieczorem z pracy uczestniczy w wypadku samochodowym w wyniku którego traci pamięć. Kiedy odzyskuje przytomność uświadamia sobie, ze jest zamknięty w szpitalu psychiatrycznym, na dodatek trawionym przez płomienie. Udaje mu się przeżyć pożar, jednak przenosi się w dziwne miejsca, które jak twierdzą lekarze są tylko jego złudami.

Sanitarium to mroczna gra przygodowa w której twórcy postawili przede wszystkim na zagadkę, klimat i fabułę. Te elementy są na szóstkę- przedstawiona historia wciąga i to bardzo, z każdym następnym etapem uświadamiamy sobie, że… wiemy coraz mniej o co w tym wszystkim chodzi. Trzeba także zaznaczyć iż jest to gra bardzo trudna, a więc nie dla każdego. Nad niektórymi momentami trzeba posiedzieć dłuższą chwilę i przysłowiowo „ruszyć główką”. Niestety w grze nie uraczymy zbyt często-a właściwie wcale- wartkiej akcji, przez co niektórym rozgrywka wyda się monotonna. Ciekawie wykonano menu- jest ono bardzo klimatyczne i mroczne, a głos odzywający się przy przesuwaniu kursora po opcjach może przyprawić o przyjemny dreszcz strachu. Oprawa audio jest zatem na bardzo wysokim poziomie co trzeba zauważyć. Grafika natomiast urodą nie grzeszy, jednak nie ona jest najważniejsza w „Sanitarium”. Myślę, że największym plusem gry jest jej umiejętność zainteresowania sobą gracza. Zaczynając rozgrywkę tak naprawdę nie wiemy o co w niej chodzi. Stopniowo przechodząc grę dowiadujemy się coraz więcej, aż końcu rozwiązujemy mroczną zagadkę dotyczącą naszego bohatera. Twórcy postarali się również jeżeli chodzi o lokacje. Ich różnorodność jest naprawdę imponująca. Odwiedzimy między innymi cyrk położony na skalistej wyspie, szpital psychiatryczny, nawiedzoną posiadłość, czy chociażby miasto zamieszkane jedynie przez zdeformowane dzieci. Sterujemy za pomocą myszki co trochę ogranicza grywalność, jednak jak już wcześniej wspominałem w „Sanitarium” najważniejsza jest historia którą opowiada a reszta stanowi konieczny dodatek.

Sądzę, że „Sanitarium” to doskonała pozycja dla fanów grozy, którzy uwielbiają rozwiązywać zagadki, a takie smaczki jak next-genowa grafika czy perfekcyjna kamera nie mają dla nich większego znaczenia. Zaznaczyć muszę także, że gra którą opisuję wyprodukowana została z myślą o ludziach brzydzących się wszechobecnym kiczem i komercjalizacją, gdyż nie uświadczymy ich w „Sanitarium” co dodatkowo plusuje. Jeśli zaliczasz się do nich to śmiało możesz zasiąść przed komputerem i zagłębić się w mroczny i przepełniony po brzegi tajemnicami i absurdem świat „Sanitarium”.

AUTOR: KUBICZKEN

 


:: GALERIA ::