TERRA. JAK DOBRZE ZNASZ ŚWIAT?  /  G R Y  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE O GRZE ::

 :: TYTUŁ POLSKI ::
TERRA. Jak dobrze znasz świat?

:: AUTOR ::
Friedemann Friese

 :: WYDAWCA ::
Egmont Polska

 :: ROK WYDANIA ::
2021

:: LICZBA GRACZY ::
2-
6

:: WIEK ::
od 10 lat

:: CZAS GRY ::
45 min

:: OCENA ::
5
/6


:: GRĘ UDOSTĘPNIŁO NAM :: 

 

 

Czy wiesz skąd pochodzi piwo i kiedy je wynaleziono? Jaka jest wysokość największego diabelskiego koła? Gdzie jest i jaką długość ma most Karola? Na te wszystkie pytanie odpowie Wam gra planszowa "TERRA. Jak dobrze znasz świat?". To kolejna propozycja edukacyjnej gry planszowej, która przybliży nam świat w zaciszu domowym.

Gra przeznaczona jest dla graczy powyżej 10 lat, ale wierzcie mi, niejeden dorosły będzie zaskoczony pytaniem i będzie musiał się zastanowić nad odpowiedzią.  Przygotowana jest dla dwóch do sześciu graczy, więc to świetna propozycja rodzinna.

Nie jest to gra typu pytanie - odpowiedź, ponieważ większość graczy nie wie, jaka jest długość najdłuższego lodowca, czy jaka była siła najsilniejszego trzęsienia ziemi. Tu chodzi o to, aby jak najlepiej oszacować odpowiedzi. Komu uda się trafić, zgarnia najwięcej punktów.

W pudełku opatrzonym pięknymi fotografiami cudów natury i zabytków, znajduje się duża plansza. Przedstawia ona mapę świata, który podzielony jest na obszary. Dookoła mapy świata biegnie tor punktacji, który pozwala na bieżące śledzenie naszych postępów. U dołu mamy trzy osie - oś lat, oś długości, oś liczb. Pytania znajdują się na kartach, których w grze do dyspozycji mamy 150. Każda z nich ma dwie strony, więc samych zagadnień jest aż 300. Karty podzielone są na 4 poziomy trudności. Rozróżnić możemy je po kolorze ramki. Żółte są najłatwiejsze, następnie zielone, niebieskie, najtrudniejsze są te z ramką w kolorze czerwonym.  Na każdej z kart oprócz tytułu, znajduje się fotografia, która niejednokrotnie stanowi dla nas wskazówkę. W dolnej części karty mamy odpowiedzi oraz tematyczną ciekawostkę. Karty o wyższych poziomach trudności (zielone, niebieskie i czerwone) mają wskazówkę dotycząca miejsca na mapie, gdzie znajduje się dany zabytek, rzecz, rekord itp..

Karty podczas rozgrywki znajdują się w specjalnie przygotowanym pudełeczku, dzięki temu widoczna jest tylko górna część karty (zagadnienie, fotografia oraz 3 zadania). Pierwsze zadanie dotyczy obszaru, i tak np. należy wskazać obszar, gdzie znajduje się jezioro Titicaca, drugie i trzecie zadanie odnoszą się do wartości. Należy oszacować jaka jest jego głębokość oraz liczbę wpadających do niego rzek.

Ostatnimi elementami gry są znaczniki w formie drewnianych, malutkich kosteczek. Każdy z graczy otrzymuje 6 znaczników. Jeden z nich służy do odliczania punktów na torze punktacji, zaś pozostałych 5 do odpowiadania.

Rozgrywka podzielona jest na rundy. Ich ilość zależy od liczb graczy. Pierwszy gracz odczytuje temat karty i zadania. Teraz każdy z graczy po kolei obstawiają swój pierwszy znaczniki na mapie, pamiętając o bardzo ważnej zasadzie - na jednym obszarze może znajdować się tylko jeden znacznik. To do Ciebie należy decyzja na, które zadanie odpowiesz najpierw. Czy obstawisz obszar, czy którąś z osi czasu lub liczb. Obstawiamy tak długo, jak długo mamy znaczniki. Możemy też wszystkie nasze znaczniki ustawić na osi czasu, lub na obszarze mapy. Nie musimy dopowiadać na każde zadanie z karty. Możemy też spasować, po obstawieniu jednego znacznika to zależy od nas. Kiedy już wszyscy postawili swoje znaczniku lub spasowali, podlicza się punkty. Punktacja jest prosta za każde trafienie obszaru lub miejsca na skali otrzymuje się 7 punktów, za każde sąsiadujące pole 3 punkty. Jeśli jako jedyni umieściliśmy swoje znaczniki na jakieś osi (reszta zrezygnowała) i odpowiedzieliśmy dobrze, liczba punktów jest podwójna. Jak w każdej grze musi być strata za błędne odpowiedzi. Wszystkie znaczniki, które nie przyniosły żadnych punktów odkłada się na bok. Oznacza to, że w kolejnej rundzie możemy mieć mniej szans na poprawne odpowiedzi. Wygrywa ten, który zdobędzie najwięcej punktów.

"TERRA. Jak dobrze znasz świat?" to gra rodzinna, w której zarówno wiedza, jak i strategiczne myślenie może doprowadzić nas do zwycięstwa. Jeśli nie mamy dostatecznych informacji na temat z karty, zawsze możemy dobrze obserwować ruchy naszych przeciwników. Ważne jest tu umiejętność szacowania, kojarzenia danych faktów. Gra pozwala na poznanie ciekawych faktów ze świata, po prostu uczy przez zabawę... Dzięki takiej formie nie zniechęci nas trudnymi pytaniami, bądź monotonnymi faktami. Każda karta niesie za sobą nowe zadziwiające fakty. Świetna propozycja dla rodzin z większymi dziećmi, zwłaszcza tych, którzy są ciekawi świata. 

 AUTOR: WIOLETA S.

 


:: ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA ::

plansza

150 kart o czterech poziomach trudności

 1 pudełko na karty

 36 kilkukolorowych znaczników

instrukcja


KUP W SKLEPIE EGMONT