TREXO  /  G R Y  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE O GRZE ::

 :: TYTUŁ ORYGINALNY ::
Trexo

:: TYTUŁ POLSKI ::
Trexo

:: AUTOR ::
Jan Ake Hansson

 :: WYDAWCA ::
Egmont

 :: ROK WYDANIA ::
2017

:: RODZAJ GRY ::
kafelkowo - planszowa

:: OCENA ::
5/6


:: GRĘ UDOSTĘPNIŁO NAM :: 

 

Każdy z nas pamięta, jak na nudnej lekcji lub przerwie szybko stawiało się cztery kreski i rysowało kółka i krzyżyki. Wydawnictwo Egmont proponuje nam nowy wymiar popularnej gry kółko i krzyżyk pod nazwą Trexo. Gra przeznaczona jest dla 2 graczy od lat 7, choć uważam, że już młodsze dzieci są w stanie układać Trexo. Zawartość pudełka to plansza składająca się z kwadratów 10X10 tworząc linie siatki. Plansza wykonana jest z grubej tektury oraz 45 płytek. Plastikowe płytki podzielone są na dwie części, które na planszy zajmują dwa pola. Na jednej jest krzyżyk w kolorze niebieskim, a na drugiej kółko w kolorze czerwonym. Symbole są wytłoczone. Płytki są dobrze wyważone dzięki czemu dosyć stabilnie i dobrze dokłada się je do planszy. Przypominają puzzle domino. Do tego krótka jednostronicowa instrukcja z przykładami. Wszystko zapakowane jest w niewielkie zielone pudełko, w którym jest wypraska. Otwieramy pudełko, wyciągamy plansze i możemy grać dobierając płytki z pudełka.

Dlaczego mamy inwestować w grę, czy kartka nam już nie wystarczy? Trexo wprowadza parę nowości, których nie znamy z kartki. Już sama budowa płytek, wymusza na nas, że jako gracze musimy w swojej kolejce położyć zarówno swój znaczek, jak i przeciwnika. Trzeba mocno uważać, żeby przypadkiem nie ułożyć przeciwnikowi wymaganej ilości symboli w jednej linii, ponieważ jak się nam uda jednocześnie ułożyć kółka i krzyżyki to wygrywa przeciwnik. Kolejną zmianą jest to, że do wygranej potrzebujemy ułożenia co najmniej pięciu symboli jeden obok drugiego w pionie, poziomie albo na ukos. Ostatnią zmianą jest to, że symbole możemy układać jeden na drugim, co oznacza, że pole zajmujące przez krzyżyk w następnej kolejce można zagospodarować kółkiem. Czyli gra jest trójwymiarowa, a kartka nie da nam takich możliwości.

Zasady gry są proste, każdy chyba zetknął się z grą w kółko krzyżyk. Gracze naprzemiennie muszą położyć na planszy lub na innych płytkach jedną płytkę. Nie ma ograniczeń co do liczby poziomów. Jest parę ograniczeń, co do położenia pyłki. Nie wolno kłaść płytek na ukos, płytki układane na innych płytkach muszą leżeć na dwóch różnych płytkach, czyli nie możemy położyć dwóch płytek bezpośrednio na sobie. Płytka musi leżeć na płasko i nie może wystawać poza planszę. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza ułoży w rzędzie pięć swoich symboli w pionie, poziomie, lub na skos. Linia z symboli może być na różnych poziomach, liczy się widok z góry. Jak skończą się płytki lub nie można ułożyć na planszy żadnej płytki, gra kończy się remisem.

Jak grało się w kółko krzyżyk w nowym wymiarze? Wymiar jednak robi swoją robotę. Dzięki temu gra się tak szybko nie kończy i daje nam mnóstwo nowych możliwości. Pamiętam jak w standardowej wersji tak byliśmy wyćwiczeni, że gra często się kończyła remisem, tutaj jest mniej możliwości blokowania. To, że musimy położyć zarówno swój symbol, jak i przeciwnika, sprawia, że trzeba dwa razy pomyśleć zanim dołoży się na planszę płytkę. Płytki układa się niczym domino, bardzo wygodne, a samo wykonanie gry bardzo dobre. Minusem jest to, że nie zagramy już tego wszędzie, jak w przypadku tradycyjnej wersji, którą grało się na kartce, piasku, asfalcie lub zaparowanej szybie. W tradycyjnej wersji nie mamy tyle możliwości, które wynoszą zwykłą grę w kółko i krzyżyk na wyższy poziom gry logicznej, w którym trzeba trochę pogłówkować i mocno uważać na poczynania naszego przeciwnika. Świetnie ćwiczy przewidywanie i widzenie przestrzenne. Jest to gra, którą gra się szybko i dynamicznie, cała rozgrywka powinna zamknąć się w 15 minutach, chyba że przeciwnik długo myśli. Nadaje się zarówno dla młodszych i starszych, dla tych co grają często i dla tych co grają od święta. Sprawdzi jako szybka, logiczna gra rodzinna.

 AUTOR: WIOLETA S.

 


:: ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA ::

plansza do gry

60 płytek z symbolami X i O

 instrukcja