WSIĄŚĆ DO POCIĄGU: POLSKA  /  G R Y  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE O GRZE ::

 :: TYTUŁ ORYGINALNY ::
Ticket to Ride: Poland

:: TYTUŁ POLSKI ::
Wsiąść do Pociągu:
Polska

:: AUTOR ::
Alan R. Moon

 :: WYDAWCA ::
Rebel

 :: ROK WYDANIA ::
2019

:: LICZBA GRACZY ::
2 - 4

:: WIEK ::
od 8 lat

:: CZAS GRY ::
30 - 60 minut

:: OCENA ::
5
/6


:: GRĘ UDOSTĘPNIŁO NAM :: 

 

 

"Wsiąść do pociągu: Polska" to typowy dodatek do popularnej gry, o której każdy słyszał. Chcąc zagrać w tą odsłonę nie obejdzie się bez podstawy, czyli Europy lub USA. Ładna graficznie plansza sprawia, że jeszcze bardziej wczuwamy się w tworzenie połączeń w naszym kraju. Zasady pozostają bez zmian, dostajemy mały bonus za połączenia międzynarodowe, mimo to zabawa jest przednia i na pewno nic Wam nie zabraknie w tej odsłonie... Zapraszam do zapoznania się z grą i recenzją...

:: ZAWARTOŚĆ / WYGLĄD ::

"Wsiąść do pociągu: Polska" to kolejna odsłona kultowej gry. Tym razem jest to dodatek, który bez podstawy nie może istnieć. Grę otrzymujemy w standardowej wielkości opakowaniu, więc na półce koło podstawy będzie dobrze wyglądało. Design opakowania to zwykły standard. Na awersie otrzymujemy kilka znanych osobistości, kultową syrenkę, parowóz, a w tle stary rynek w Warszawie. W górnej części zaś duży tytuł. Kolorystycznie zgrywa się to świetnie. Nie ma tutaj przesytu elementów i detali. Na bokach opakowania widnieją dwie podstawowe informacje, jak tytuł i ładne logo. Rewers wygląda świetnie. Główny element stanowi duża mapa Polski wraz z połączeniami i kilkoma przykładowymi kartami. Nie brakuje parowozu i dwóch postaci z awersu. Standardowo możemy znaleźć również krótki opis gry, informacje o zawartości, czy o wydaniu.

W środku otrzymujemy tylko trzy elementy. Dużych rozmiarów instrukcja, lecz tylko na jednej kartce. Nie potrzeba więcej informacji, wszystko jest napisane zwięźle i na temat. Pamiętajmy, że jest to dodatek, więc podstawowe zasady nie ulegają zmianie. Ładna oprawa graficzna z dużą ilością przykładów. Kolejnym elementem jest duża solidna, rozkładana mapa. Musimy mieć sporo miejsca na stole. Świetny design, każde miasto na mapie z typowym dla tego miejsca zabytkiem. Ładne żywe kolory, choć nie wiem, czy ta zieleń nie jest lekko za ciemna. Użyta czcionka jest czytelna i przejrzysta. Nie mogło zabraknąć toru punktacji i ściągawki o punktacji.

Ostatnim elementem są karty. Te możemy podzielić na dwa rodzaje. Otrzymujemy trzydzieści pięć kart Biletów oraz dwadzieścia kart Państw. Bilety, jak i Państwa są rewelacyjne. Odpowiednią kolorystyka i ułożenie elementów trafione w punkt. W górnej części znajdują się informacje o trasie, skąd dokąd lub o kraju. W dolnej części punktacja, zaś w centrum trasa lub obrazek z danego kraju. Wszystkie elementy umieszczono w plastikowej wyprasce, dzięki której nic Wam się nie przesunie.

:: ZASADY / ROZGRYWKA ::

Zasady, jak samo przygotowanie gry są banalnie proste. Przed przystąpieniem do rozgrywki musimy z podstawy (Europa lub USA) wyciągnąć po trzydzieści pięć wagoników, znaczniki dla czterech kolorów oraz karty pociągów. Następnie rozkładamy planszę. Karty państw układamy, jak najbliżej każdego z nich, rosnąco do góry, czyli najwyższą wartością do góry. Rozdajemy po cztery bilety, z czego dwa muszą zostać u nas na ręce.

W trakcie gry możemy wykonać jedną z trzech akcji:

- dobieranie kart wagonów - identyczne, jak w podstawie.

- utworzenie połączenia – identyczne, jak w podstawie dla połączeń. Dla dwóch i trzech osób podwójne nitki połączeń nie mogą być zajmowane. Pierwszy gracz, który wejdzie na tą trasę zajmuje ją, zaś druga nitką zostaje wyłączona z gry. Dla czterech graczy można zajmować wszystkie połączenia. W tym dodatku możemy łączyć ze sobą ościenne państwa, za które otrzymujemy dodatkowo punkty. Przykładowo połączymy Niemcy z Czechami, otrzymujemy wierzchnie karty z dodatkowymi punktami państw. Gdy w kolejnym ruchu dołożymy do tego Słowację, otrzymujemy kolejne karty tych państw, czyli Niemcy, Czechy i Słowacja. Karty te pobieramy do momentu, gdy są one dostępne. Może się zdarzyć, że z danego państwa będziemy mieć kilka kart.

- dobieranie biletów - identyczne jak w podstawie.

Wygrywa osoba z największą ilością punktów. Do zapoznania się z podstawowymi zasadami odsyłam na stronę wydawcy.

:: SPOSTRZEŻENIA / PODSUMOWANIE ::

Dodatek "Polska" to kolejny dobry strzał dla fanów "Wsiąść do pociągu". Gra jest świetnie wydana. Wszystkie elementy są najwyższej klasy, a sam nadruk wyraźny i trwały. Należy pamiętać, że jest to tylko dodatek, gdzie nie ma pociągów, znaczników punktacji, jak i samych kart pociągów. Ułatwiono trochę grę pozbywając się przepraw, czy tunelów, co mogło czasami przysparzać trochę kłopotu. Zasady więc są prostsze do przyswojenia. Nowością jest tutaj możliwość połączenia dwóch państw, za które otrzymujemy dodatkowe punkty. Reszta bez zmian. W oryginale mamy trochę większą mapę, a co za tym idzie, wykorzystujemy tam wszystkie pociągi, tutaj jedynie trzydzieści pięć i możemy zagrać tylko w cztery osoby. Różnic jest bardzo mało, więc osoby lubiące podstawę z marszu mogą wejść w grę.

Z jednej strony cieszy, że w końcu doczekaliśmy się polskiej mapy, ale zaś z drugiej to nic innego, jak ta sama gra w trochę innej oprawie graficznej. Mimo to nie mogę narzekać, że nudziłem się podczas rozgrywki. Zabawa była przednia i nawet bardziej satysfakcjonująca, bo w końcu budujemy coś w naszym kraju. Nie wiem, czy nawet nie jest lepiej, gdy do dyspozycji mamy mniejsza ilość wagoników. Gra idzie nam szybciej i sprawniej.

Trochę myląca może być okładka gry, ponieważ są tam przedstawione relikty lub osoby z przeszłości. Bardzo dobrze, że postanowiono umieścić teraźniejszą mapę, co nie wprowadza nikogo w błąd. Na planszy znajdują się nie tylko miasta wojewódzkie, lecz kilka innych, jak Zakopane, czy Bielsko- Biała. Klimatycznie nic się nie zmienia. Gra dalej przeznaczona jest na rodzinne, czy przyjacielskie spotkania. Trochę dziwię się, że w wyprasce nie zostawiono miejsca na wagoniki i karty. Spokojnie weszły by one, gdyby tylko wycięto specjalne miejsce. A tak trzeba brać wszystko. Bez problemu mogę polecić ten dodatek. Gra się przyjemnie i z satysfakcją. Polecam.

 AUTOR: MICHAŁ N.

 


:: ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA ::

plansza z mapą Polski

35 kart biletów

20 kart państw

 instrukcja
KUP W SKLEPIE REBEL