30 DNI NOCY  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


30 DNI NOCY

Jak niemal wszyscy wiemy, od długich wieków, światło słoneczne było jednym z największych zagrożeń dla wampirów. Biorąc pod uwagę teraźniejsze czasy, gdyby nieumarli mogli wyeliminować ów czynnik, egzystowałoby się im o wiele łatwiej. Wydaje się niemożliwe? A jednak! Istnieje takie miejsce na ziemi, gdzie słońce nie wschodzi przez cały miesiąc. Jest to miasteczko Barrow na Alasce i właśnie w tym miejscu toczy się akcja komiksu.

Grupa wampirów postanawia urządzić rzeź w tej odciętej od świata miejscowości, z której nie ma ucieczki, a wokół jest tylko lód i mrok. W ten sposób autorzy stworzyli historię grozy, która już od pierwszej strony wciąga niczym film. Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach ciężko napisać ciekawy scenariusz o wampirach w roli głównej, tymczasem Steve Niles podjął się tego zadania. Trzeba dodać, że udało mu się to znakomicie. Akcja komiksu jest bardzo wartka, czytelnik przewraca kolejne strony z coraz to większym zaciekawieniem, zastanawiając się, jaki będzie finał. Czy grupce ludzi uwięzionych w miasteczku uda się przeżyć ten najazd nieumarłych? Pozwolę sobie te pytania pozostawić bez odpowiedzi. Nie będę jednak ukrywał, że finał komiksu jest dosyć zaskakujący.

Cała historia jest przedstawiona w mrocznej oprawie, utworzonej przez Bena Templesmitha. Tonacja jest ogólnie rzecz biorąc szara i można powiedzieć, że jakiekolwiek jaśniejsze kolory nie występują. Nie podobać się może jedynie fakt, że całość jest wspomagana za pomocą nowatorskich technik komputerowych. Sylwetki bohaterów są dopieszczane nie tylko w klasyczny rysunkowy sposób, ale także poprzez fotografię, co czasami utrudnia rozróżnienie twarzy postaci. Pomimo tych nielicznych wad, komiks jest godny polecenia, chociażby ze względu na bardzo ciekawy scenariusz. Ku zadowoleniu wielu czytelników, wśród mrocznych stron komiksu pojawia się również wątek romantyczny, finezyjnie wkomponowany przez scenarzystę w krwawą, dynamiczną akcję. Komiks warty przeczytania. Solidna pozycja. Fani wampirów, krwawych scen i kina akcji nie powinni się zawieść.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
30 Dni Nocy

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
30 Days Of Night

:: SCENARIUSZ ::
Steve Niles,
Ben Templesmith

:: WYDAWCA POLSKI ::
Mandragora

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
I.D.W.

:: ROK WYDANIA ::
2003
  

 
 


AUTOR:
INCUNABULUM