BATMAN - GOTHAM W ŚWIETLE LAMP GAZOWYCH  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


BATMAN - GOTHAM W ŚWIETLE LAMP GAZOWYCH

Kim jest Batman? Chyba wszyscy wiemy. A jak by wyglądały jego przygody w XIX wieku? Na to pytanie próbują odpowiedzieć autorzy komiksu, tworząc mroczną, kryminalną powieść, której akcja toczy się w przeżartym brudem mieście Gotham. Tam nawet spacer po zmroku wydawałby się niebezpiecznym wyczynem...

„Batman – Gotham W Świetle Lamp Gazowych” to tajemnicza powieść kryminalna, w którą zamieszany jest (umownie przez autorów nazwany) Kuba Rozpruwacz. W mieście mordowane są kobiety, precyzyjnie rozpruwane nożem przez nieznanego oprawcę. Policja jest bezsilna, a na ulicach metropolii panuje strach. Nawet Bruce Wayne (czyli tytułowy Batman), który znany jest z nieprzeciętnych detektywistycznych umiejętności, nie jest w stanie ułożyć makabrycznej układanki. Jakby tego było mało, Bruce zostaje „wrobiony” w ową falę przestępstw i niesłusznie uznany za winnego. Przesiadując w celi i oczekując na karę śmierci, dąży jednak z podwojonym zaangażowaniem do rozwiązania zagadki morderstw oraz  rozważa, kto mógł go wplątać w te zbrodnie. Pomocni mu są jego przyjaciele; kamerdyner Alfred Pennyworth oraz inspektor Jim Gordon, jedyny policjant  wysokiego szczebla, który wierzy w niewinność Bruce’a. Czy Waynowi uda się uniknąć stryczka? Czy uda się odnaleźć prawdziwego rozpruwacza? Ciekawych odpowiedzi na te zachęcam do lektury komiksu.

Graficznie komiks prezentuje się przyzwoicie. W końcu są to rysunki Mike’a Mignoli. Jednak nie jest to taka sama kreska, jaką Mignola prezentuje w „Hellboyu”. „Batman – Gotham W Świetle Lamp Gazowych” został wydany w 1989 roku, więc obserwujemy wcześniejsze rysunki Mike’a – przejrzyste, staranne oraz bardzo dopracowane. Wraz z tuszem Craig’a Russell’a tworzą ciekawy, mroczny i zagadkowy klimat.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Batman – Gotham W Świetle Lamp Gazowych

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
A Tale of the Batman: Gotham by Gaslight

:: SCENARIUSZ ::
Brian Augustyn, Mike Mignola,
P.Craig Russell, David Hormung

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
DC Comics

:: ROK WYDANIA ::
2004
  

 
 


AUTOR:
INCUNABULUM