GREEN LANTERN CORPS RECHARGE TP  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


GREEN LANTERN CORPS RECHARGE TP

Green Lantern Corps Recharge to sześcioczęściowa mini-seria, będąca wstępem do drugiej po "Green Lantern Ongoing" serii – "Green Lantern Corps". Twórcy Geoff Johns, Dave Gibbons oraz Patrick Gleason, zaznajamiają czytelników z nowymi postaciami, które miałyby odgrywać znaczącą role w przyszłości korpusu.

Po sadze "Green Lantern Rebirth", wydawnictwo DC stanęło przed zadaniem odbudowy swej międzygwiezdnej supergrupy. Zadanie to zostało powierzone już wcześniej wymienionym scenarzystom: Geoffowi Johnsowi i Dave’owi Gibbonsowi. Wkrótce potem dołączył do nich rysownik Patrick Gleason (JSA, Aquaman). Trzeba przyznać, że mieli niełatwe wyzwanie -  stworzenie nowych postaci, takich, które zyskałyby sympatię fanów GL.

"GL Corps – Recharge" – jest to komiks pełen dynamizmu i wartkiej akcji. Starzy wyjadacze korpusu (Kyle Rayner, Guy Gardner, Kilowog i inni) stają przed zadaniem wytrenowania potencjalnych kandydatów na nowych Green Lanternów. Wśród nich są takie postacie jak: Soranik Natu z Korugaru (rodzimej planety Sinestro), Vath Sarn (z planety Rann) oraz Isamot Kol (mieszkaniec planety Thanagar – znanej z serii "Hawkman"). Autorzy od razu wypuszczają czytelnika na głęboką wodę i praktycznie od samego początku komiksu jesteśmy wciągani w wir akcji. Ta niestety nie utrzymuje stabilnego poziomu i jest zmienna pod względem jakościowym. Zacznę jednak od początku.

Wszechświat i planeta Oa są zagrożone (jak to dumnie brzmi), w związku z ekspansją „Cechu Pająków”. Ta mroczna organizacja, pochodząca z systemu Vega, tworzy niewielki czarne dziury, przez które wyłapuje Green Lanternów, których następnie morduje. Ich kolejnym celem ma być Oa – dom strażników wszechświata. Cały komiks jest w skrócie pojedynkiem między korpusem GL, a „Cechem Pająków”. Jak już wcześniej wspomniałem GL - Recharge nie trzyma równego poziomu. Bardo podobały mi się wszelkiego rodzaju sceny batalistyczne oraz wizja kosmosu artysty. Smaczku dodaje fakt, że zmuszeni przez okoliczności śmiertelni wrogowie Vath Sarn i Isamot Kol, walczą razem przeciwko wspólnemu złu. Wielkim plusem jest również charakterystyczny humor Guya Gardnera; znany fanom GL już od wielu, wielu lat. Na uwagę także zasługuje fakt, że w komiksie gościnnie pojawia się Hal Jordan i John Stewart. To były rzeczy, które mnie ujęły.

Niestety GL Corps – Recharge ma też kilka fabularnych wtop. Przykładem jest chociażby niczego nie wnoszące, tajemnicze pojawienie się w wyobraźni Kyle’a Rayner’a – Alex, jego zamordowanej dziewczyny. Jest to trochę mało sensowne rozdrapywanie przeszłości, a przecież autorom komiksu powierzono zrobienie czegoś przyszłościowego. Kolejną rzeczą, która mnie zniechęciła jest uproszczony finał. Mając ograniczone miejsce (TP składa się z 6ciu zeszytów), Johns i Gibbons w naiwny sposób zamykają mini-serię; dobro zwycięża, zło przegrywa, a „żółtodzioby” stały już się pełnoprawnymi Green Lanternami. Autorzy nie przedstawili nam zbyt wiele informacji o nowych w korpusie, a w przeciągu sześciu zeszytów owe postacie są już w pewnym stopniu wykreowane na wzór nowych frontmenów GL. Moim zdaniem nie tędy droga.

Od strony graficznej GL Corps - Recharge oceniam rewelacyjnie. Patrick Gleason to świetny artysta, który doskonale włada ołówkiem. Oddaje w rysunkach jednocześnie ducha Green Lanterna ubiegłych lat oraz wnosi dużo innowacji. Połączeniu z piękną kolorystyką (Moose Baumann) sprawia, że możemy zastanawiać się, czy nie jest to komiks o GL prezentujący się najbardziej okazale od strony graficznej wszech czasów. W mojej ocenie Patrick Gleason przerasta zdecydowanie Ethana Van Scivera. Taka jest moja prywatna opinia.

GL Corps – Recharge to komiks nienajgorszy. Polecam go wprawdzie każdemu fanowi GL (chociażby by podziwiał sztukę Gleasona), ale nie wiem czy mógłbym go polecić każdemu fanowi komiksów ogólnie.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Green Lantern Corps Recharge TP

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Green Lantern Corps Recharge TP

:: SCENARIUSZ ::
Geoff Johns, Dave Gibbons, Patrick Gleason

:: WYDAWCA POLSKI ::
Brak

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
DC Comics

:: ROK WYDANIA ::
2006
  

 
 


AUTOR:
INCUNABULUM