UNDEAD FAIRY - TALES  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


UNDEAD FAIRY - TALES

Manga, nie tak dawno jeszcze odsądzana od czci i wiary japońska sztuka komiksu, na dobre zagościła w naszym kraju. Choć w porównaniu do sąsiadów zza zachodniej granicy tytułów na naszym rynku mamy wciąż stosunkowo niewiele, mangowe wydawnictwa starają się poszerzać ofertę. Także młodzi Polacy próbują swych sił na tym polu, czego przykładem jest pierwszy (i jak dotąd jedyny) tom Undead Fairy-Tales Darii Maj.

Rysunki są bardzo ładne, kreska kojarzy się z dokonaniami najbardziej uznanych autorów mangi. Stronę graficzną należy uznać za największy atut komiksu Darii Maj. Wielbiciele japońskiej kreski mogą podziwiać miedzy innymi słodką lolitkę o puszystych lokach i wampirzego bishounena. Fanom horroru natomiast powinny przypaść do gustu choćby obrazy poćwiartowanych ciał. Rysunki są szczegółowe i cechują się dynamiką, są czarno-białe (poza okładką). Do czytania jest niestety niewiele, akcja zajmuje niecałe 50 stron i w zasadzie pełni funkcję wstępu do historii właściwej, która w założeniu kiedyś zostanie wydana. Fabuła, jak na mangę przystało, łączy motywy z rozmaitych fantastycznych konwencji. Akcja toczy się w przyszłości, po trzeciej wojnie światowej, którą przeżyli przede wszystkim ludzie i wampiry. Nietrudno się domyśleć, że te dwie nacje nie żyją ze sobą w przyjaźni, główni bohaterowie komiksu są jednocześnie dwoma stronami konfliktu. W pierwszym tomie Undead Fairy-Tales otwierają się różne wątki, takie jak kazirodcza miłość, opętanie, zemsta. Niestety wydawnictwo nie postarało się o dobrego korektora i wypuściło przyzwoite dziełko Darii Maj z żenującymi błędami, przede wszystkim ortograficznymi, wkładając do ręki przeciwnikom japońskiego komiksu kolejny argument antymangowy.

Będąc fanem mangi warto postawić Undead Fairy-Tales na półce, chociażby jako ślad rodzimej twórczości na tym polu. Dla zdeklarowanego wielbiciela grozy komiks może być nieco „zbyt lekki,” mimo tego czas z nim spędzony nie będzie stratą.


 

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::

Undead Fairy - Tales

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Undead Fairy - Tales

:: SCENARIUSZ ::
Daria Maj

:: WYDAWCA POLSKI ::
Wydawnictwo Studio JG

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Wydawnictwo Studio JG

:: ROK WYDANIA ::
 2007


 
 


AUTOR:
KAROLINA GÓRSKA