BATMAN - ZAGŁADA GOTHAM  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


BATMAN - ZAGŁADA GOTHAM

"Batman. Zagłada Gotham" to komiks z serii Elseworlds, w której ukazują się historie powszechnie znanych bohaterów, przedstawionych w realiach i czasach zupełnie innych niż te, z którymi ich kojarzymy. Tak więc, akcja "Zagłady Gotham" rozgrywa się na początku XX wieku, na przełomie lat 20. i 30. Jej fabuła nawiązuje do opowiadań mistrza grozy, H.P. Lovecrafta.

Historia zaczyna się w Arktyce, do której Bruce Wayne wyruszył w poszukiwaniu tajemniczo zaginionego naukowca. Jak się okazuje, ekipa badawcza poprzednika Wayne’a  nie żyje, zaś jedynym tropem poszukiwań początkowo są zapiski oszalałego profesora Cobblepota... Również po późniejszym powrocie do Gotham City sytuacja nie rozwija się w wymarzonym kierunku.

Czytelnicy, zarówno wielbiciele przygód superbohaterów, jak i miłośnicy twórczości samotnika z Providence, znajdą tu wiele ciekawego dla siebie. Jak wspomniałem, w "Zagładzie Gotham" mamy nawiązania do m.in. "Czyhającego w progu" autorstwa Lovecrafta, pojawiają się tu także inne elementy znane miłośnikom tego pisarza, jak np. Starsi Bogowie (Iog-Soth) czy postać Ludwiga Prinna, autora księgi, której lektura doprowadzała do szaleństwa. Z drugiej strony w "Zagładzie..." występują liczne postacie znane z uniwersum DC, jak demon Etrigan, Harvey Dent, Oliver Queen alias Green Arrow czy Poison Ivy.

Trzeba jednak zaznaczyć, że choć postacie są dobrze znane fanom komiksu, to ich historie ulegają modyfikacjom, jak na ElseWorld przystało. Tak więc rodzice Wayne’a zostają zamordowani nożem, a sam Bruce ucieka do dzwonnicy. Harvey Dent jest tu bohaterem pozytywnym, nadal ma dwie twarze, jednakże tutaj na pewno w bardziej potworny sposób... Być może są to detale, ale na pewno zostaną od razu zauważone przez "wprawne oko" i skojarzone z innymi opowieściami.

Rysunki w komiksie stoją na wysokim poziomie – nie mam im nic do zarzucenia. Właściwie, mogę powiedzieć o nich to samo, co o kolorystyce, w której przeważają barwy bure, ziemiste oraz stalowo-szare (lód, Arktyka). Znakomicie pasują one do opowiadanej historii, budują odpowiedni nastrój, są świetną częścią składową klimatycznej całości.

Myślę, że "Zagłada Gotham" to świetny komiks, który spokojnie mogę polecić. Oczywiście jego cena, a co za tym idzie, również polityka wydawnicza Egmontu, to osobny temat, ale mowa o zawartości, więc do rzeczy. Scenariusz Mignoli wciąga od samego początku, trzymając napięcie aż do ostatniej strony – zakończenie nie zawodzi, wręcz przeciwnie, jest zaskakujące i... na pewno bez happy end’u.

W skrócie: "Zagłada Gotham" to bardzo dobry komiks, nie tylko dla fanów Lovecrafta, choć ci z pewnością znajda tutaj najwięcej dla siebie.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Batman - Zagłada Gotham

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
The Doom That Came to Gotham

:: SCENARIUSZ ::
Mike Mignola, Richard PaceKolor, Dave Stewart

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
DC Comics 2000

:: ROK WYDANIA ::
2004
  

 
 


AUTOR:
ZIEMAS