ABRA MAKABRA  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


ABRA MAKABRA

Komiks reklamowany jako "dzieło twórców 30 dni nocy". Od razu też można zauważyć, że oba komiksy są podobne - w końcu są utrzymane w tym samym stylu i konwencji.

Głównym bohaterem komiksu jest detektyw Cal McDonald. W mieście w bardzo dziwnych okolicznościach umierają ludzie. Co dziwne, również strzygonie - nieumarłe istoty - są przez kogoś atakowane. Tak samo wampiry i wilkołaki, dzięki czemu zwykle wrogo nastawione do siebie razy zmuszone są do współpracowania. Będący głównym podejrzanym w sprawie jednego z zabójstw, McDonald, aby oczyścić swoją osobę z zarzutów, zmuszony jest podjąć śledztwo. Rusza więc do akcji w towarzystwie swojego przyjaciela Mo'locka, będącego... strzygą właśnie.

Jak już wspomniałem - autorzy tworząc "Abrę Makabrę" poszli w tym samym kierunku co "30 dni nocy". Tak więc tło plansz jest komputerowo "rozmyte", postaci zaś są nieraz rysowane w sposób groteskowy. Wszystko to ma za zadanie stworzyć mroczną atmosferę podczas lektury. Ciekawa jest również postać głównego bohatera. Autorzy kreowali go na twardego detektywa - cynika. Całe szczęście kreacja ta świetnie im się udała - czarny humor Cala i jego komentarze to na pewno zaleta tego komiksu.

 OK - na zakończenie wypadałoby się przyznać - "Abra..." ukazała się u nas już parę ładnych lat temu - dlatego bez problemu udało mi się zdobyć wszystkie jej pięć części po obniżonej już cenie. Owszem, uważam, że komiks ten jest dobry, ale według mnie nie jest on absolutnym "musisz mieć" do kolekcji - dlatego sugerowane 9 złotych z okładki za zeszyt to jak dla mnie troszkę zbyt dużo. Ale jeśli ktoś wciąż nie kupił "Abry Makabry" i się zastanawia - polecam wybór wersji kolekcjonerskiej (twarda okładka i cena niższa niż zsumowane koszty zeszytów).

     

 
 



 


:: TYTUŁ POLSKI ::
Abra Makabra

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Criminal Macabre

:: SCENARIUSZ ::
Steve Niles

:: WYDAWCA POLSKI ::
Mandragora

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Dark Horse Comics 2002

:: ROK WYDANIA ::
2006
 



 

 
 


AUTOR:
ZIEMAS