ALL-NEW WOLVERINE: II WOJNA DOMOWA (TOM 2)  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


ALL-NEW WOLVERINE: II WOJNA DOMOWA (TOM 2)

"II Wojna Domowa" zatacza coraz to większe kręgi. Wciąga wielu superbohaterów i mutantów w swój konflikt. Dzięki temu powstaje kilka ciekawych lub mniej interesujących tie-inow, które mają urozmaicić główną opowieść. Konflikt również dopada Laurę Kinney, następczynię Wolverine'a.

Album składa się z sześciu zeszytów, które można odbierać dwojako. Otrzymujemy tutaj trzy historie, a tylko jedna z nich powiązana jest z głównymi wydarzeniem. W pierwszej jesteśmy świadkami pojawienia się Squirrel Girl u Laury, która twierdziła, że Wolverine zniszczył jej dom. Obie wyruszają w poszukiwaniu głowy rodziny... W drugiej jest już trochę bardziej poważniej. Laura stawia się na spotkanie z Marią Hill, która to oświadcza jej, że coś lub ktoś wybił cały jej oddział transportujący tajna broń. Tylko jaki interes ma w tym Hill, zlecając jej tą sprawę?

Pierwsze dwa zeszyty to typowe zapychacze, które nie wnoszą nic do wątku głównego. Pierwsza bez polotu, z lekko głupkowatą akcją z Wiewiórczą rodziną w tle oraz o opiece nad "młodszą siostrą". Zaś w drugiej jesteśmy świadkami krótkiego występu Wolverine i Staruszka Logana, który to spotka się z Laurą. Nie są to historie mające na celu wygnieść w fotel czytelnika, jak również rozwalić cały system. Jest dobrze, ale nie rewelacyjnie.

Pozostała część zeszytów stanowi główny trzon i nawiązuje do II Wojny Domowej. Ulysses doświadcza kolejnej wizji, w której to Staruszek Logan chce pozbyć się wielu ludzi, w tym Gabby. Aby nie doszło do tej krwawej jatki, Avengersi z Kapitanem Ameryką na czele oraz SHIELD ruszają z misją powstrzymania go...

"All-New Wolverine tom 2" to do tej pory najlepszy ze wszystkich tie-inów "II Wojny Domowej". Taylor postanowił pociągnąć wątek Bendisa i utorować sobie drogę do kolejnego tomu. Nie spoczywa tylko na danym wydarzeniu, lecz patrzy w przyszłość i rozwija tą historię. Taylor wynosi Gabby na wyżyny, kreując tą postać, jako najlepszy punkt serii. Nie jest ona podobna do reszty szponowatych, wyróżniają ją radość życia, czy humor i inne spojrzenie na świat. Zaś winny wszystkiemu Staruszek Logan, nie odznacza się niczym, co mogło by sprawić, że to on stałaby na czele najbardziej poukładanych postaci tomu. Nawet jego przebłyski z przeszłości nie dają porządnego efektu. Ciekawie wyglądają relacje obu tych postaci. Autor podchodzi luźno do tematu i wprowadza specyficzny humor. Z jednej strony ograniczała go wizja Bendisa i motywu głównego II Wojny Domowej. Zaś z drugiej strony świetnie wybrnął i napisał, jak dotąd, najlepszy tie-in serii. Nie oznacza to jednak, że to komiks najwyższych lotów. Nie jest źle, historia wciąga, mimo głupkowatych momentów. Graficznie nie jest najgorzej, podobnie w kwestii wydawniczej. Pozostaje mi polecić.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
All-New Wolverine tom 2: II Wojna Domowa

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
All-New Wolverine Vol.2: Civil War II

:: SCENARIUSZ ::
Tom Taylor

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Marvel

:: ROK WYDANIA ::
PL 2019

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
PASTOR