BAŚNIE: CZTERY PORY ROKU, TOM 5  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


BAŚNIE: CZTERY PORY ROKU, TOM 5

Piąta odsłona "Baśni" zatytułowana "Cztery Pory Roku" jest zlepkiem trzech opowiadań. Ciężko je porównać do siebie, ponieważ są one od siebie bardzo zróżnicowane tematycznie, a także zasadniczo różnią się klimatem i tematyką.

"Kopciuszek zbereźnica" to historia o związku młodej kobiety ze starszym mężczyzną, który nie ma prawa sie udać. Ciężko coś więcej o tej historii napisać, żeby nie zdradzić kluczowych elementów fabuły, ale według mnie jest ona najsłabsza.

"Opowieści Wojenne" to druga z historii przedstawiona w tym zbiorku. Została ona podzielona na dwie części, w których będziecie mogli poczytać o eksperymentach genetycznych, nazistach, a także o chęci zdobycia władzy. Dopiero tutaj wkradają się elementy grozy i fantastyki. Opowiadanie charakteryzuje mroczny klimat i wartka akcja.

Ostatnią z opowieści są tytułowe "Cztery Pory Roku", które zostały podzielone na cztery rozdziały, odpowiednio do pory roku. Dla wtajemniczonych napiszę tylko tyle, że przeczytacie tutaj o dalszych losach i poczynaniach Bigby'ego Wilka (zostanie ojcem, a także odwiedzi starego przyjaciela, żeby powspominać o mrocznej stronie wojny), burmistrza Baśniogrodu (nudna praca urzędnicza), a także Śnieżce (spodziewającej sie dziecka). Jednak czy wszystko tak idealnie będzie wyglądać, przekonacie się podczas czytania tej opowieści.

Piąty tom "Baśni" nie będzie czymś rewelacyjnym dla fanów szeroko pojętej grozy. Za mało jest tutaj ciekawej akcji (jedynie walka Wilka z Golemem prezentuje się całkiem nieźle, ale po za tym nic szczególnego), a zarazem mrocznej strony opowiadań. Powiedziałbym, że jest to bardziej cukierkowa historyjka niż mająca coś wspólnego z horrorem opowiastka. Na bardzo duży szacunek zasługują rysunki, które są bardzo dobre i nie pozostawiają żadnych złudzeń, że tworzył je profesjonalista (Tony Akins), co w konsekwencji tworzy specyficzny klimat dla tej historii. Bardzo dobry dobór palety barw, która nie jest zbyt ostra i nie powoduje imitacji braku ostrości. Komiks można zakwalifikować do kategorii lat 13, a nie dla ludzi dorosłych. Nie ma tutaj w ogóle brutalności, to znaczy tyle, na ile czytelnik mógłby liczyć. Brak klimatu, odpowiedniego dla horroru. Chociaż z jednej strony komiks ten posiada swój specyficzny, a zarazem niepowtarzalny klimat baśniowy z elementami fantastyki (małą ilością), a także grozy (druga część "Opowieści Wojennych"). Wybór i tak należy do Was. "Cztery Pory Roku" jako komiks spisują się całkiem nieźle, ale nie jako horror. Ja ze swojej strony polecam.

  

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Baśnie: Cztery Pory Roku, Tom 5

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Fables: The Mean Seasons

:: SCENARIUSZ ::
Bill Willingham

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
DC Comics - Vertigo 2005

:: ROK WYDANIA ::
2009

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ ::


 
 


AUTOR:
PASTOR