BATMAN: EPILOG (TOM 10)  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
   


BATMAN: EPILOG (TOM 10)

"Batman: Epilog" to dziesiąty i zaraz ostatni tom z Nowe DC Comics. Komiks składa się z czterech opowiadań nie związanych ze sobą. W "Futures End" dostajemy obraz Batmana, który zmęczony jest już życiem, jest schorowany. Jednak nie chce zostawić Gotham bez opieki. Ubrany w zbroje włamuje się do laboratorium Luthora, gdzie w licznych korytarzach znajduje się mnóstwo pułapek. Stawka jest duża, chodzi o przyszłość, a tylko tak może zdobyć związek chemiczny, aby stworzy pierwszego klona. Czy mu sie uda?

Drugie historia rozgrywa się w posiadłości Bruce'a. Wayne ponownie wprowadza się do swojego domu, gdzie przez pewien czas znajdowało się więzienie. Gdy ostatni więźniowie, w tym Clayface, Mr Freeze i Czlowiek Zagadka, zostają wyprowadzani z posiadłości w celu przewiezienia ich do innego więzienia, uciekają. Planują zemstę na Wayne. Czy im sie to uda? W jaki sposób osiągną swój cel?

Trzecia historia zatytułowana "Gotham" to klasyczna opowieść o nietoperzu. Batman rozpoczyna polowanie na osobę odpowiedzialną za paraliż miasta.

Ostatnim spotkaniem z Batmanem jest historia przedstawiająca więzi rodzinne łączące Bruce'a z rodzicami, jak również z Alfredem. Złoczyńca kradnie Wayne'owi pewien przedmiot myśląc, że się na tym dorobi. Jednak ma on tylko wartość sentymentalna dla Bruce. To zwykła pamiątka rodzinna. Co zrobi Bruce? Czy policzy się ze złodziejem?

Ostatni tom Batmana nie powala na kolana. Fajnie, że jest i to wszystko. Zbiór ten jest zlepkiem luźnych historii niezwiązanych ze sobą. Dostajemy dość duży wachlarz fabularny, który średnio pasuje do siebie. Opowiadania są zbyt krótkie abyśmy zaczęli żyć nimi. Dodatkowo ciężko wczuć się w klimat, który co chwile się zmienia. Zastanawiałem się, czy jakbyśmy zmienili kolejność samych opowiadań, czy byłby z tego jakiś sensowny i chronologiczny tom. Częściowo na pewno. Od wydarzeń z dzieciństwa po nieuchronny koniec życia Bruce. Ciężko mi tutaj znaleźć coś co zapadło mi w pamięć, chyba jedynie ostatnia historia o przywiązaniu, miłości i przekształcaniu człowieka w największego obrońcę Gotham. Reszta z nich stoi na dobrym poziomie, lecz nie wyróżnia się niczym szczególnym. Weźmy pod uwagę "Gotham". Zwyczajny dzień, Batmana podczas przemierzania miasta w celu odnalezienia sprawcy zamieszania. W tle dochodzą również wycinki z tak zwanej gazety, mówiące jak zmieniał się stosunek ludzi do niego. Czytając to ma się wrażenie, że dostajemy coś co przykuwa naszą uwagę, ale za chwile ciężko wyrazić się o tym pochlebnie. Podobnie jest z drugą historią. Jest przewidywalna i tylko brak dennych rozmów nie kładzie całkowicie tej noweli. Trochę nie rozumiem pierwszego zeszytu o chęci zdobycia czegoś co sklonuje Batmana. Wygląda to trochę jak krzyk o chęć życia za wszelka cenę. Jednak, gdy będziecie ją czytać, zwróćcie uwagę, jak chce tego dokonać i ile ma być klonów. Dziwne. Graficznie nie ma tu żadnej spójności. Pierwsza historia jest dla mnie słaba. Kreska jest brudna, często mało czytelna z abstrakcyjnym wypełnieniem tuszem. Mam jeszcze małą obiekcje co do złoczyńcy naszkicowanego przez Rossmo w "Liście", jest iście wzięty z pierwszej historii, abstrakcyjny i kiczowaty. Reszta opowiadań posiada dość dobrą kreskę, z odpowiednią ilością szczegółów, czytelna, nieprzesadzona, ładnie wpasowująca się w daną historie. Jak zawsze Egmont stanął na wysokości zadania. Wydanie jest świetne. Twarda oprawa z bardzo dobrej jakości papierem kredowym i nadrukiem. Na końcu zamieszczone są trzy alternatywne postery, trochę mało, ale dobre i to. Mimo, że jest to ostatni tom Batmana z New 52, ciężko mi go wliczyć do tej serii. Luźne opowiadania nie związane fabularnie. Czyta się szybko i nie uświadczymy uczucia nudy, ponieważ są one zbyt krótkie. Polecam jako dodatek do serii, a nie jego integralną część.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Batman Tom 10: Epilog”

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Batman vol.10: Epilogue

:: SCENARIUSZ ::
Scott Snyder, James Tynion IV, Ray Fawkes

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
DC Comics

:: ROK WYDANIA ::
PL 2017

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
PASTOR