DAREDEVIL - NIEUSTRASZONY (TOM 3)  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
   


DAREDEVIL - NIEUSTRASZONY (TOM 3)

Brian Michael Bendis kończy swoją przygodę z serią "Daredevil: Nieustraszony". Fabuła podzielona jest na kilka części, które za każdym razem pokazują Daredevila w innej sytuacji. Pierwsza z nich opowiada o starym wyjadaczu Alexandrze Bont, który to niegdyś rządził w Hell's Kitchen, a przez lwią cześć swojego życia przesiedział w wiezieniu za sprawą Daredevila. W końcu może odetchnąć pełną piersią i powrócić. To co zastaje na miejscu nie do końca mu się podoba. Jego dzielnica zmieniła się nie do poznania. Bont ponownie będzie chciał wprowadzić swoje rządy. Jak to się skończy? Przekonacie się po przeczytaniu. Fajnie skonstruowana historia, ukazująca Bonta w trzech rożnych wymiarach czasowych, co świetnie uwidacznia Alex Maleev. Każda z przedstawionych epok ukazana jest w innym stylu graficznym mającym odzwierciedlać czasy, w których toczy się akcja.

Kolejno będzie nam stawić czoła grupie wsparcia, która spotyka się, aby porozmawiać o Daredevilu, o wpływie na ich życie, jego dokonaniach. Wydawać by się mogło, że historia trochę zwolni i zanudzi czytelnika, jednak nic bardziej mylnego. Dostajemy może trochę wolniejsze tempo akcji, lecz nie oznacza to, że Bendis nie przygotował dla nas czegoś specjalnego. Przedstawiający rożne historie ludzie, opowiadają to w taki sposób, że wyczuwalne są dość mroczne aspekty życia i pojawiają się elementy grozy. Mimo, że jest to historia o Daredevilu to pojawia się on sporadycznie, lecz z wielkim przytupem. Bendis stara się tutaj ukazać życie nowojorczyków, którzy nie maja za lekko.

Nie zabrakło motywu, który ciągnie się już od dłuższego czasu, a mianowicie ujawnienie tożsamości Daredevila. Historia ta definitywnie zakończy się w tym tomie. Wiadomo, że Murdock wielokrotnie zaprzeczał, że wciela się w postać Diabła, lecz jak to się zakończy sami sprawdźcie. Nie zabraknie tutaj ciekawych osobistości, które są bardzo dobrze znane czytelnikom - Luke Cage, Iron Fist, Czarna Wdowa, Elektra, czy towarzyszący nam od dłuższego czasu Kingpin. Ta historia została zaserwowana nam na zakończenie przygody Bendisa z "Daredevilem: Nieustraszony". Autor wręcz naprowadził swojego następcę na tor, jakim ma być prowadzona ta postać. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Album oferuje nam jeszcze dwie historie. Pierwszą z nich jest opowiadanie o tym, co gdyby Karen Page nie została uśmiercona, to wtedy jak by się potoczyły losy Murdocka. Z pozoru prosta historia, która finalnie taką nie jest, a życie niejednokrotnie pokazało, że potrafi być brutalne i skomplikowane. Autor miał duże pole manewru, lecz poszedł trochę inną drogą, niż można było się spodziewać, nie tą rodzinną.

Zaś drugie opowiadanie pochodzi z „Ultimate Marvel Team-Up”, gdzie skrzyżują się losy trzech bohaterów Punishera, Spider-Mana i oczywiście Daredevila. To trochę inne spojrzenie na ich znajomość, ich stosunki nie są takie zażyłe. Miły dodatek, który na koniec będzie małą odskocznia od poczynań Murdocka. Warstwą graficzną zajął się Bill Sienkiewicz.

Kończy się przygoda Bendisa z "Daredevilem: Nieustraszonym". Nie oznacza to, że seria ta zostanie definitywnie zakończona. Ster przejmie Ed Brubaker, jak będzie, przekonamy się za jakiś czas. Na pewno Bendis po części wyznaczył swojemu następcy drogę, jaką sam by się poruszał. Nie kończy wielkim boom, które  powaliłoby każdego czytelnika. Fabularnie jest bardzo dobrze. Bendis wielokrotnie stawia Daredevila przed wyborami i trudami życia, które nie jest dla niego łatwe. Scenarzysta stara się wprowadzić coś nowego (druga historia), gdzie zwykli ludzie są narratorami przygód z Daredevilem w roli głównej. Życie prywatne miesza się z jego superbohaterska postacią, a wszystko przez ujawnienie jego tożsamości. Murdock wielokrotnie zaprzeczał i próbował z tym walczyć, jednak jak to się skończyło sami zobaczcie. Ciekawym dodatkiem jest również wprowadzenie, szalonej wariacji z Karen Page, która stawia Murdocka w dziwnych i problematycznych  sytuacjach. A wydawało się, że będzie on biegał ze swoimi dziećmi i dostaniemy cyniczną, i ckliwa opowieść, nic bardziej mylnego. Świetne wydanie. Grube tomisko, opasłe i świetnie wydane. Polecam każdemu, kto miał styczność z poprzednimi tomami, reszta może się nie odnaleźć. 

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Daredevil - Nieustraszony! Tom 3

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Daredevil. The man without fear!

:: SCENARIUSZ ::
Brian Michael Bendis

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Marvel

:: ROK WYDANIA ::
PL 2018

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
PASTOR