DEADPOOL: DEADPOOLIANA WYBRANE... (TOM 10)  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
   


DEADPOOL: DEADPOOLIANA WYBRANE... (TOM 10)

Dzięki wydawnictwu Egmont komiksowy Deadpool doczekał się już dziesiątego tomu o dziwnym podtytule "Deadpooliana Wybrane". To niezależne opowiadania, które nie mają żadnego wpływu na regularna serię. Znalazły się tutaj cztery historie.

W pierwszej historii dostajemy przekomiczną opowieść ze Spider-Manem, Deadpoolem oraz Kameleonem. Ten ostatni wpływa tak na Pająka, że ten atakuje niewinnych ludzi. Deadpool chcąc mu pomóc przebiera się w jego kostium i wychodzi pomagać...

Przekomiczna opowieść. Widać, że Deadpool nie może być kimś innym. Jest za bardzo specyficzny i nie pasuje w świecie pajęczaka. Śmiechu co nie miara. Czasami opowieść ta jest za bardzo głupkowata i dobrze, że tak szybko się kończy.

W kolejnej historii Deadpool zostaje wynajęty do walki ze zmutowaną grupą zwierząt, która atakuje parki wodne. Czy Deadpool szybko poradzi sobie z zagrożeniem?

Pomysł na historię może i był, jednak ostatecznie zeszyt ten wyszedł tandetnie i mało śmiesznie. Ciekawie wykreowane zwierzaki, lecz gorzej z ciekawą fabułą. Kreska jak najbardziej pasuje do tego opowiadania. To chyba dzięki niej utrzymany jest tutaj jakiś poziom.

Kolejno otrzymujemy historię z Wolverine w tle, a raczej to co się stało po jego śmierci. Na świecie są tacy ludzie, którzy chcą posiąść jego zdolności i za wszelka cenę chcą go sklonować. Kapitan Ameryka nie może do tego dopuścić, lecz sam nie może za wiele zrobić. Po tym, jak stracił serum super żołnierza, musi prosić Deadpoola o pomoc w pozbyciu się wszystkiego co miało styczność z DNA Wolverine. Czy duet sobie poradzi?

Ciekawa opowieść, gdzie Deadpool łączy siły z podstarzałym Kapitanem Ameryką. Mimo ograniczonych możliwości tego drugiego stara się jak może, żeby nie doszło do sklonowania. Robią razem prawie wszystko, nawet czyszczą kibel po Loganie. Rogers wypada świetnie aż chce się czytać. Dość ciekawa interpretacja połączonych sił obydwu panów, gdzie nie pozwolą sobie w kaszę dmuchać. Niezła akcja i ciekawa fabuła. To jedno z lepszych opowiadań zbioru.

Ostatnia opowieść to cztero zeszytowa historia z Thanosem w tle. Śmierć zniknęła. Ktoś ją uprowadził. Wszechświat ogarnia chaos. Prawidła życia ulegają rozstrojeniu, a raczej to co było martwe wraca do żywych, a żywi nie umierają. Dziwnym trafem Śmierć komunikuje się tylko z Deadpoolem. Do czego posunie się Thanos, aby odzyskać swoją miłość?

Potencjał opowiadania był duży, jednak historia jest przeciągana, a sam motyw ze Śmiercią odpowiednio nie wykorzystany. Z czasem nudzą się również żarty sypane w stronę Thanosa, mimo iż nie są kiepskie, po prostu ich zasób szybko się kończy. Świetny motyw ze śmiercią i powiązanie losów dwóch postaci, którzy ją wręcz ubóstwiają. Mimo to czegoś tutaj brakuje i po przeczytaniu tej historii nie mamy takiej satysfakcji jak z poprzedniej.

Dziesiąty tom Deadpoola daje nam pewną odskocznię od serii głównej. Zamiast długiej historii dostajemy kilka krótkich i zamkniętych opowieści. Tom prezentuje się dość dobrze, choć nie do końca wykorzystuje moc krótkich form. Dostajemy szeroką gamę tematyczna, od poważnych po wręcz żenujące historie. Wszystko co je łączy to dość specyficzny, czarny humor Deadpoola. Pod względem artystycznym komiks jest nierówny, tak samo jak scenariusz. Jest to świetna pozycja dla ludzi chcących liznąć kwintesencji działania Deadpoola. Wydawnictwo Egmont ponownie postarało się i wydało dobrej jakości zeszyt. Mimo, iż komiks jest nierówny warto jest przeczytać dodatkowe historie z Deadpoolem w tle.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Deadpool: Deadpooliana Wybrane...

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Deadpool: The Ones with Deadpool, Deadpool vs Thanos

:: SCENARIUSZ ::
Gerry Duggan, Tim Seeley,Christopher Hastings, Nick Giovannetti, Paul Scheer

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Marvel

:: ROK WYDANIA ::
PL 2018

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
PASTOR