DEOGRATIAS. OPOWIEŚCI O RWANDZIE  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


DEOGRATIAS. OPOWIEŚCI O RWANDZIE

"Deogratias. Opowieści O Rwandzie" to druga pozycja z serii XX Wiek/Wiek XXI, wydana przez Egmont. Może nie jest to do końca horror i niewiele ma z nim wspólnego, ale sama tematyka nawiązuje do dramatycznych spraw ludobójstwa na kontynencie afrykańskim. Ale od początku...

Głównym bohaterem komiksu jest Deogratias - "chłopiec", który jest dla miejscowej ludności obiektem drwin, śmiechów i mało smacznych kawałów. Przez część miasteczka nazywany jest psem, który nie umie znaleźć sobie miejsca – jest to po prostu pospolity włóczęga. Na przełomie 1994 i 1995 roku w Rwandzie dochodzi do ludobójstwa, które widzimy oczyma Deogratiasa. Chłopak, jak każdy młodzieniec, pragnie miłości, a także docenienia, jednak z obiema sprawami jest ciężko. Aby zapomnieć o tym, co się wokoło niego rozgrywa, upija się Urwagwą. Deogratias zostaje zmuszony do zabijania swoich "przyjaciół" z powodu pochodzenia. Czy Deogratias wyjdzie cało z tej rzezi?

Brak jest tutaj znaczących minusów, a jeśli one są, to ich nie dostrzegłem. Fabuła zasługuje na wielkiego plusa, przedstawia ciekawą, a zarazem prawdziwą historię, która może być dla niektórych czytelników ujmująca. Straszliwe wydarzenia z Rwandy widzimy oczyma dziecka, a dodatkowo pokazane są jego rozterki, miłosne igraszki, a także horror, jaki przeżywa podczas ludobójstwa w jego kraju, gdy zostaje zmuszony do zabijania "bratanków". Podczas czytania nie nudzimy się, komiks wciąga i bardzo szybko się go czyta, a to za sprawą przedstawionej historii, która otrzymała niejedną nagrodę. Komiks obsadzony jest w ciemnych pastelach, które jak najbardziej pasują do tematyki ludobójstwa. Jak dla mnie są one nawet za bardzo zaciemnione, ponieważ nawet rysunki, które przedstawiają dzień są ciemne, jednak wszystkie szczegóły są bardzo dobrze widoczne, a po rysunkach widać, że to robota Europejczyków, a dokładniej Belga. Szczerze polecam tę pozycję, ponieważ jest ona znakomita i każdy po jej przeczytaniu będzie zadowolony.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Deogratias. Opowieści O Rwandzie

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Déogratias, nr.1

:: SCENARIUSZ ::
Jean-Philippe Stassen

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Dupus 2000

:: ROK WYDANIA ::
2009

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ ::

  

 
 


AUTOR:
PASTOR