DYLAN DOG - ZAMEK GROZY / DAMA W CZERNI, TOM 1  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


DYLAN DOG - ZAMEK GROZY / DAMA W CZERNI, TOM 1

"Dylan Dog" to jeden z najpopularniejszych cykli komiksowych, który ukazuje się od października 1986 roku we Włoszech. Apogeum swojej popularności osiągnął w latach dziewięćdziesiątych, gdzie zainteresowanie każdym tomem było ogromne. Sprzedawano ponad milion sztuk każdego wydania. Co przyczyniło się do takiej popularności? Sam nie wiem, ale spróbuję po części naszkicować co skłoniło się na ten sukces.

Komiks opowiada o detektywnie, który zajmuje sie dziwnymi, paranolnalnymi i niewyjaśnionymi przypadkami. Zostaje wezwany do niewyjaśnionego morderstwa lorda Blendingsa, a zarazem ma ochraniać spadkobierczynię fortuny - Petulię. Lord został znaleziony przez swoją służbę. Nie miał twarzy, widać było samą czaszkę, bez jakichkolwiek mięśni. Było to jeszcze bardziej dziwniejsze, dlatego, że jego ojciec i dziad zginęli w ten sam sposób. Czy uda się detektywowi doprowadzić sprawę do końca? Wszystkiego dowiecie się czytając losy Dylana Doga.

Po opisie fabuły wydaje się, że to kolejna historia o detektywnie, który musi wytropić mordercę, jednak tak do końca nie jest. W całą opowieść wkrada się dużo mistycyzmu, przemocy i specyficznego, czarnego humoru. Połączenie to jest zabójcze, z jednej strony zaciekawia a zarówno trzyma w napięciu. Główny bohater, czyli Dylan Dog, uwielbia zajmować się dziwnymi przypadkami, w których nic nie jest jasne. Komiks posiada klasyczne elementy kryminału, co powoduje, że cofamy się do początków gatunku, czyli ukrytych przejść, czy też oczu w obrazach. Nie zabraknie kolejnych śmierci spadkobierców, które w nietuzinkowy sposób zostają mordowani. Nie można zapominać, że komiks balansuje na pograniczu kryminału i horroru. Może dlatego komiks ten przysporzył sobie tylu fanów.

Wydanie to stoi na dobrym poziomie. Dzięki czarno białym rysunkom wytwarza sie klasyczny a zarazem mroczny klimat. Projekt okładki nie jest najgorszy, ale też nie najlepszy, stoi na dobrym poziomie. Jest to klasyczne wydanie komiksowe z miękką okładką i małymi wymiarami (14,5 x 20,5). Wszystko dlatego, że oryginalnie komiks był sprzedawany w kioskach. Nie zostaje mi nic innego, jak polecić.

  

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Dylan Dog - Zamek grozy/Dama w czerni

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Dylan Dog: Il castello della paura / La dama in nero

:: SCENARIUSZ ::
Tiziano Sclavi

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Bonelli/SAF 2010

:: ROK WYDANIA ::
 2010

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ ::


 
 


AUTOR:
PASTOR