EXIT  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


EXIT

"Exit" szwajcarskiego rysownika Thomasa Otta to z pewnością wyjątkowa pozycja. Ciężko jest, będąc w gronie znajomych odpowiedzieć na pytanie "o czym jest ten komiks?" Trudno go zaszufladkować i porównać do innego tytułu wydanego na polskim rynku (choć nietuzinkowość jest z pewnością zaletą). Kończąc jednak z lakonicznymi wzmiankami -  tom ten to zbiór rysunków i krótkich opowieści, niepowiązanych ze sobą fabularnie. Wszystkie łączy ten sam, przytłaczający wręcz klimat: ponury, ciężki, makabryczny. Co ciekawe, na żadnym z kadrów w całym komiksie nie ma "dymków", ani nawet typowych dla gatunku "odgłosów". Jedynie dwa opowiadania posiadają narrację. Komiks ten jest po prostu... milczący. Jest to o tyle interesujące, że zastosowanie takiego efektu pobudza wyobraźnię nieprzyzwyczajonego do takiej formy czytelnika; eskaluje nastrój.

A jeśli o nastroju mowa - świetną częścią składową znakomitej całości są oczywiście rysunki. Ott używa techniki scratchboarding'u, wręcz stworzonej dla tego typu historii. Dzięki temu każda opowieść jest z założenia ponura, mroczna. Jak wspomniałem, cały komiks jest "niemy", nie sądzę jednak, żeby komukolwiek przeszkodziło to w odbiorze treści. Każda historia jest zaskakująca, mimo tego, że zaczynając opowiadanie, podświadomie wiemy, że skończy się ono tragicznie (to kolejna zaleta nastrojowej techniki rysunku), co stanowi główny atut "Exit'u".

„Exit" to niesamowity komiks. Z tyłu okładki, w typowym "przedstawieniu tomu, który właśnie trzymasz" możemy wyczytać przymiotniki "ponury, makabryczny, chory, cyniczny, niepokojący". Takie jest właśnie dzieło Thomasa Otta. Do tych określeń dodałbym jeszcze jedynie "bardzo ładnie wydany" - świetny, gruby papier to kolejny plus dla wydawnictwa  "Kultur Gniewu".

Podsumowując: "Exit jest z pewnością najlepszą komiksowa pozycją, dostępną dla polskich czytelników, która jest opowiadana bez słów... Nastrój odczuwany przy lekturze "Exit'a" jest niepowtarzalny. Uważam, że komiks szwajcarskiego artysty jest fantastyczny i czekam z niecierpliwością na wydanie kolejnego :)

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Exit

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Exit

:: SCENARIUSZ ::
Thomas Ott

:: WYDAWCA POLSKI ::
Kultura Gniewu

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
???

:: ROK WYDANIA ::
2006
  

 
 


AUTOR:
ZIEMAS