HELLBOY TOM 4: LICHWIARZ, TROLLOWA WIEDŹMA  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
   


HELLBOY TOM 4: LICHWIARZ, TROLLOWA WIEDŹMA

Twórczość wielkich pisarz nie zawsze jest taka, jakbyśmy sobie życzyli. Mike Mignola tuż przed napisaniem opowiadań składających się na czwarty tom był bardzo zapracowany nad innymi projektami - ruszyły zdjęcie do ekranizacji Hellboya, w międzyczasie pisał B.B.P.O. oraz Wyspę. Czwarty tom jest dla mnie małym eksperymentem, który wyszedł całkiem dobrze. W zbiorze znajduje się dziesięć opowiadań, krótszych, jak i dłuższych. Ich jakość powinna uszczęśliwić wszystkich czytelników. Brak czasu spowodowało, że Mignola musiał podjąć współpracę z rysownikami - Richard Corben, P. Craig Russell, Jashua Dysart, Jason Shaw Alexander. Czwarty tom opiera się głównie na podaniach ludowych, legendach, baśniach, czy folklorze.

Z całości wyróżnia się tytułowe opowiadanie "Lichwiarz", w którym to głównym winowajcą zamieszania jest Tom. Prosty dzieciak, mieszkający na wsi, który poznał "dziewczynę" z lasu, przynajmniej tak mu się wydawało. Dziwnym trafem tak go omotała, że uwierzył w to, że szatan może dać mu wielką siłę. Zgodził się na rytuał przywołania go i wyrzeknięcia się Boga. Tak go ta sytuacja wystraszyła, że znikł na dwadzieścia lat. Okazało się, że Tom nie korzysta z mocy danej mu przez Lichwiarza. Ten jednak nie zapomina do kogo należy dusza Toma. W końcu Lichwiarz przyjdzie po swoje, a Hellboy będzie miał ręce pełne roboty...

Każde z opowiadań wyróżnia się czymś innym. Czerpią one garściami z różnych podań i mitów. Przykładowo "Trollowa Wiedźma" to smutna i tragiczna opowieść o dwóch siostrach, jednej pięknej, drugiej brzydkiej, w której Hellboy jest raczej obserwatorem, a tytułowa wiedźma pojawia się tylko na chwilę. To przykład, jak Mignola potrafi korzystać z światowej mitologii, czy baśni, tym razem z Norwegii. Nie zabrakło przeniesienia akcji na afrykański ląd, gdzie losy Hellboya zostaną połączone z Makomą. Wydaje się, że Czerwonego coś wręcz przywołuje na ten kontynent. Nie zabrakło historii z elementami komedii, które są niezłym przerywnikiem - "Wampir z Pragi". Mignola potrafi w taki sposób napisać opowiadania, że w każdym z nich znajdziemy coś dla siebie. Widać tutaj jego brak czasu, gdzie terminy goniły go z każdej strony. Postanowił napisać krótsze opowiadania i na chwilę porzucić serię główną, co okazało się całkiem trafione. Mignola utrzymuje mroczny klimat i bez wahania wyciąga z tych historii sto procent możliwości. Brak możliwości zilustrowania swojej wizji nie sprawił, że komiks wyszedł o wiele gorzej. Widać różnicę pomiędzy kreską Mignoli, a resztą rysowników. Najlepiej wypadają prace Richarda Corbena, który stylem najbardziej pasuje do jego twórczości. Wydanie Egmontu jest świetne, twarda oprawa, bardzo dobry nadruk i dobrej jakości materiały. Nie zabrakło bonusów w postaci wielu szkiców, jak również notatek Mignoli. Świetne wydanie, które każdy powinien mieć u siebie. Polecam.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Hellboy: Lichwiarz, Trollowa Wiedźma

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Hellboy Library Edition Vol. 4: The Crooked Man and Troll Witch

:: SCENARIUSZ ::
Mike Mignola

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Dark Horse Comics

:: ROK WYDANIA ::
PL 2018

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
PASTOR