JESTEM LEGENDĄ  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
   


JESTEM LEGENDĄ

Album Jestem Legendą stanowi adaptację klasycznej już powieści grozy  Richrda Mathewson, pod tym samym tytułem. Miłośnik wampirów, (autor scenariusza 30dni nocy) Steve Niles postanowił oddać hołd Mathewsonowi w postaci opasłej noweli graficznej, wspaniale zilustrowanej przez mało znanego polskim odbiorcom Elmana Browna.

Książka Mathewson została wydana w 1954r, zaś jej akcja toczy się parę lat do przodu, co sprawia, że historia utrzymana jest w konwencji science horroru.  Sama powieść doczekała się sporej ilości ekranizacji, jak The Last Man on Earth z Vincentem Picem w roli głównej (reż. Roger Corman), jak również najnowsza wersja z Willem Smithem z 2008r.

O fenomenie powieści świadczy również sposób, w jaki rozpisują się o nim mistrzowie współczesnego horroru oraz znawcy gatunku. Można by więc rzec, że już w momencie wydania książki, Mathewson zajął bardzo ważne miejsce na horrorowym podium.

Nowelka Nilse’a i Browna wiernie trzyma się pierwowzoru, nie pomijając nawet żadnego  szczegółu. Pamiętam doskonale jakie wrażenie wywarła na mnie książka, lecz w przypadku  komiksu nie mogę powiedzieć tego samego. Dla czytelników którzy spodziewają się szybkich zwrotów akcji i gładkiej narracji, komiks może stanowić ciężki orzech do zgryzienia. Paradoksalnie rzecz biorąc, album czyta się zdecydowanie gorzej niż książkę. Steve Niles poszedł według mnie niezbyt dobrą drogą, zatracając się w drobnych szczegółach, nie starając się nawet wyeksponować tego co było najlepsze w książce. Technicznie rzecz biorą klapa. Jedynie wprowadzenie i pierwsza konfrontacja z wampirami zostały świetnie nakreślone, dalej komiks czyta się dosyć opornie. Jedynie ciężka kreska Browna zdaje się stanowić największy atut tego albumu.  

Ślamazarne i suche rozwinięcie wątków z książki oraz słaba psychologia bohatera, której nawet genialne ilustracje nie potrafiły naprawić, stoją według mnie pod wielkim znakiem zapytania. Nilse w swoim scenariuszu podszedł do adaptacji ewidentnie zbyt formalnie, okraszając całość,  sporą dozą nudy i ziewaniem. W efekcie wszystko wyszło bez smaku.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Jestem Legendą

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
I am Legend

:: SCENARIUSZ ::
Richard Mathewson

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
IDW Publishing 2003

:: ROK WYDANIA ::
2007

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ ::


 
 


AUTOR:
DANIEL PODOLAK