JONAH HEX: OBLICZE PEŁNE GNIEWU  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


JONAH HEX: OBLICZE PEŁNE GNIEWU

Jonah Hex to łowca nagród, który był żołnierzem konfederacji i został wychowany przez Apaczów. Stąd wiadomo, że jego relacje z nimi nie wkraczają na wojenną ścieżkę. Niegdyś został oszpecony, przez co jego twarz przyprawia wielu o dreszcze i ciarki na plecach. Jest bardzo dobrze znany. Tam, gdzie się pojawi wzbudza szacunek i uznanie. Tropi przestępców, szuka zaginionych... Postępuje zawsze według swojego kodeksu moralnego, który nie dla wszystkich jest zrozumiały i zbyt brutalny.

W skład komiksu wchodzi sześć opowiadań, które zostały napisane przez

01. Cmentarz bez krzyży - Joshua Foster zleca Hexowi odnalezienie swojego syna, który zaginął jakiś czas temu. Nikt nie potrafił mu pomóc i Jonah jest jego ostatnią deską ratunku. Hex trafia do pogromcy psów. Jonah nie wie jak wygląda chłopiec. Foster tylko naszkicował mu pobieżnie jego sylwetkę. Właściciel "cyrku" zatrudnia samych chłopców, których uznaje za swoją własność. Czy Hexowi uda odnaleźć się chłopca?

02. Święto Trzech Króli - banda Tennera zabija wielu mieszkańców jednej z meksykańskich wiosek. Ograbia kościół, w którym znajduje duży, złoty krzyż. Ksiądz miejscowej parafii również zostaje ranny. Ostatkiem sił dociera do Hexa, którego gości. Jonah przysięga mu, że jeszcze dzisiaj zginą grabieżcy i mordercy. Czy uda mu się dotrzymać słowa?

03. Masakra przy dwóch sosnach - kilku osobowa banda napada na osadników, fingując napad przez Apaczów. W pobliżu znajduje się Hex, który dociera na miejsce już po masakrze. Przy życiu zostawili jedynie jedną rodzinę. Jonah zabija oprawców. Kieruje się wraz z nimi do pobliskiego miasta, w którym zostaje aresztowany. Miejscowy szeryf okazuje się bratem Nate'a. Szeryf żeby się zemścić, pakuje Hexa do trumny i spuszcza go w dół rzeki. Czy Hex wyjdzie bez szwanku? Czy powróci się zemścić?

04. Chako musi umrzeć - Hex pojmuje Chako, który uważany jest za gwałciciela córki bankiera z Tall Pines w Kolorado. Po dostarczeniu poszukiwanego Jonah oczekuje zapłaty. Gdy jej nie otrzymuje, zatrzymuje się w mieście. Sprawa nabiera nieoczekiwanego zwrotu, gdy sprawcą okazuje się kto inny. Hex zostaje pojmany i ma zawisnąć w centrum miasta. Czy ktoś udzieli mu pomocy? Czy oprawce spotka kara?

05. Boże Narodzenie z rabusiami - Hex wysiada na stacji kolejowej z pojmanym przestępcą - Mike'em Harley. Trwają rozmowy z właścicielem i jego wnuczką. Okazuje się, że niebawem dołączą do niego kolejne zbiry, które za wszelka cenę chcą odbić Mike. Rozpęta się piekło. Kto wyjdzie z tego żywy?

06. Zaraza w Salvation - siostra Agata rządzi Salvation. Nie dopuszcza nikogo nieznajomego, który jest dla miasta zagrożeniem. Hex zostaje uznany za wroga. Ma spłonąć na stosie. Jednak w pewnym momencie następuje atak Apaczów. Czy uda mu się przeżyć? Czy wrócą wspomnienia z dawnych lat? Czy siostra Agata okaże się być inną osobą?

"Jonah Hex: Oblicze Pełne Gniewu" to zbiór sześciu dość przyjemnie czytających się opowiadań. Są dobrze napisane, nie mogę powiedzieć, że podczas czytania się nudziłem. Same historie dość skrzętne skrywają mroki owych czasów, w których dominowała przemoc, znieczulica i chęć szybkiego wzbogacania się. Postać Hexa jest świetnie wykreowana. Jego twarz wskazuje na trudy życia (twarz częściowo spalona), które przed nim były wielokrotnie stawiane. Hex nie przejmuje się swoimi oprawcami, bez litości i z zimną krwią rozprawia się z nimi. Trochę szkoda, że nie jest powiedziane w jaki sposób Jonah został oszpecony, skąd jego zamiłowanie do wykonywanej profesji. Mimo, iż jest to sześć pierwszych amerykańskich opowiadań, to wydawca skrzętnie skrywa tą tajemnicę. Od razu przechodzimy do sedna - "walka dobra ze złem". Komiks współtworzyło dwóch rysowników - Luke Ross oraz Tony DeZuniga. Kreska Luke'a Rossa jest realistyczna. Wszystkie jego rysunki posiadają odpowiednie kontury i wypełnienie. Luke Ross stworzył kawał dobrej roboty, do której nie można się za bardzo przyczepić. Sprawa z kreską Tonny'ego DeZuninga jest trochę inna. Jego rysunki są surowe, mógłbym nawet stwierdzić, że jego kadry są brudne, o nieregularnej strukturze, a szczegóły, które chce nam przedstawić są mało widoczne. Ja nie preferuje takiego stylu, ale znajdzie on zwolenników wśród czytelników. Standardowo komiksy wydane przez Egmont są bardzo dobrej jakości. Twarda, tekturowa okładka, z ciekawym projektem. Użyty papier kredowy o odpowiedniej gramaturze i świetnej jakości nadrukiem na pewno przekona do zakupu. Pod względem jakościowym nie mogę nic zarzucić. Zostaje mi tylko polecić wszystkim czytelnikom, którzy preferują w komiksach brutalność, ciekawą fabułę i dobrą kreskę. Polecam.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Jonah Hex: Oblicza Pełne Gniewu

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Jonah Hex: Face Full of Violence

:: SCENARIUSZ ::

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
DC Comics

:: ROK WYDANIA ::
PL 2016

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
PASTOR