KAPITAN AMERYKA: CZŁOWIEK, KTÓRY KUPIŁ AMERYKĘ (TOM 4)  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


KAPITAN AMERYKA: CZŁOWIEK, KTÓRY KUPIŁ AMERYKĘ (TOM 4)

Kapitan Ameryka nie żyje, a dokładniej Steve Rogers. Śmierć jednego nie wyklucza, życia drugiego. W kostium Capa wbija się Bucky Barnes, stary kompan Steve'a. Przysiąg pomścić jego śmierć. Na jego drodze staje Doktor Faustus, który jest w stanie kontrolować ludzkie umysły. Jednak to nie jest jego najgorszy problem. Czerwona Czaszka coraz bardziej panoszy się w USA, a co najważniejsze ma plan ich zniszczenia. Pieniądze sprawiają, że duża część społeczeństwa da się kupić, przez co, ma sprzymierzeńców w różnych sektorach gospodarki, czy zwykłych ludziach. Jedyną przeszkodą może okazać się Kapitan Ameryka. Czy uda mu się powstrzymać rosnąca w siłę Hydrę i jej sprzymierzeńców?

"Człowiek, który kupił Amerykę" to komiks z pogranicza sensacji, thrillera politycznego i oczywiście mordobicia. Brubaker wtrąca dużo motywów politycznych, często nieźle wyświechtanych i omawianych wielokrotnie. Wydaje mi się, jakby nie chciał zagłębiać się w to, co już poprzednio było omawiane. Temat zostaje rzucony, a mimo dalszych możliwości jego rozkręcania, akcja spełza na słabym poziomie.

Brubaker nie stroni również od motywów korupcji, czy innego typu machlojek. Początkowo takie wtrącenia i przejmowanie władzy przez Hydrę jest oczekiwane, jednak z czasem staje się monotonne. Dodatkowo Kapitan Ameryka za pomocą siłą swych mięśni potrafi rozbić w mig, to co oponęci budowali przez długi czas. Można powiedzieć, że fabuła jest dość przewidywalna, lecz nie nudna. Mamy tutaj dużo zwrotów akcji, ciekawych pojedynków... Problem w tej historii jest taki, że nie ma w niej tego wow. Brakuje tchnięcia w fabułę czegoś, abyśmy poczuli jakieś uczucia, bo bez tego jest nijako. Trochę lepiej sytuacja przedstawia się pomiędzy bohaterami. Autor dość dobrze pokazuje relacje panujące pomiędzy bohaterami, między innymi Falconem, a Bucky'm, czy Bucky'm, a Czarną Wdową.

Oprawa graficzna jest niezła. Można byłoby się doczepić do dość ciemnych pasteli, lecz to już rzecz gustu. Kreska jest mocna, o ładnych owalnych kształtach, a także dość mocnym skupieniu się na pierwszym planie i jego mocnym akcencie w szczegóły. Nie brakuje dynamizmu i efektownego przejścia między kadrami. Wydawniczo nie można nic zarzucić. Twarda oprawa, niezły nadruk i dobrej gramaturze papier kredowy. Jeżeli jesteś fanem Kapitana Ameryki to ten komiks jest dla ciebie. Występują w nim słabsze momenty, ale finalnie historia jest na plus. Polecam.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Kapitan Ameryka tom 4: Człowiek, który kupił Amerykę

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Captain America: The Man with No Face, Captain America: The Man Who Bought America

:: SCENARIUSZ ::
Ed Brubaker

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Marvel Comics

:: ROK WYDANIA ::
PL 2020

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
MICHAŁ N.