USAGI YOJIMBO - KRĘGI  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


USAGI YOJIMBO - KRĘGI

Usagi Yojimbo – „Kręgi” to zbiór opowiadań o przygodach walecznego królika samuraja. Oprócz tytułowej historii zatytułowanej „Kręgi”, tom zawiera również cztery inne krótkie powieści. W przeciwieństwie do poprzednich tomów, „Kręgi” oprócz dozy akcji mają w sobie coś złowrogiego. Motywem przewodnim jest tutaj walka z demonicznymi siłami, które opanowały niektóre prowincje średniowiecznej Japonii. Autor Stan Sakai, konsekwentnie łączy elementy fantastyki i humoru (do których zdążyliśmy się już przyzwyczaić po lekturze poprzednich tomów) oraz grozy. Trzeba przyznać, że bardzo pozytywne wrażenie robią pojedynki na śmierć i życie Usagiego z innymi samurajami. Sakai perfekcyjnie oddaje klimat filmu akcji dodatkowo przeplatając go z innymi dobrze znanymi motywami.

„Kręgi” to również luźna kontynuacja poprzednich tomów przygód o Usagim. Dowiadujemy się coraz więcej o znanych już czytelnikom postaciach. Poznajemy chociażby losy mistrza Katsuichi – mentora Usagiego. Autor również ujawnia więcej faktów o Mariko – miłości tytułowej postaci oraz Jotaro – jej syna. Ponadto Usagi Yojimbo ponownie spotyka swojego dawnego rywala – Kenichiego. Tym razem jednak okoliczności zmuszają ich do rozejmu.

Pod względem graficznym komiks „Kręgi” nie odbiega od innych tomów. Stan Sakai to znana sprawdzona marka; jego rysunki należą do ścisłej czołówki. Łączy on łagodne elementy prostych kreskówek wraz z  złowrogimi konturami. Kreska jest bardzo przyjemna dla oka, a fakt że komiks jest czarno – biały, nadaje specyficzny klimat.

     


 

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::

Usagi Yojimbo - Kręgi

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Usagi Yojimbo – Book Six

:: SCENARIUSZ ::
Stan Sakai

:: WYDAWCA POLSKI ::
Mandragora

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Fantagraphics

:: ROK WYDANIA ::
 2005


 
 


AUTOR:
INCUNABULUM