LALECZKI  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


LALECZKI

W 2005 roku mieliśmy przyjemność po raz pierwszy usłyszeć o komiksie "Laleczki". Pięć lat po premierze zeszyt został poddany reedycji, która wpłynęła na plus całego wydania. Odnowiono rysunki, poprawiono dialogi, a co najważniejsze dodano aż 27 stron. Ale czy komiks spełni oczekiwania czytelników?

Akcja komiksu "Laleczki" toczy się na Ziemi, takie przynajmniej jest założenie autora, ponieważ praktycznie nic jej nie przypomina. Wygląda na obcą planetę, gdzie normalne życie toczy się w azylach - lewitujących miastach, odseparowanych od pozostałości "ziemian". Ludzie, którzy nie mieli okazji schronić się w owych miastach stali się mutantami. Na "dole" dominuje siła, kanibalizm, sadomasochistyczny seks oraz wszelaka brzydota. Pojawienie się człowieka na dole oznacza początek polowania na świeże mięso...

"Laleczki" to dość specyficzny komiks opowiadający o apokaliptycznej wizji świata, która według mnie nie ma racji bytu. Z jednej strony ludzie lub coś ich przypominających, zdeformowani, pozbawieni wszelkich instynktów współczucia, lubiących nade wszystko ludzkie mięso. Z drugiej strony lewitujące miasta, gdzie niby technologia poszła tak do przodu, a nie potrafią wyleczyć mutantów i cofnąć tego co się stało. Połączenie tych dwóch aspektów daje dość ciekawe rozwiązanie, ale czy do końca jest przemyślane, tego sam nie wiem. Wizualnie komiks stoi na średnim poziomie, mimo tego, że autor prezentuje niestandardowe kształty, ludzkie postacie lub coś ich przypominających, a także miejsca akcji. Czasami ciężko domyśleć się co tak naprawdę jest ukazane na danym kadrze. Zdeformowani ludzie nadają w pewnym sensie specyficzny klimat, dzięki czemu chce się śledzić dalsze losy bohaterów. Nie można zapomnieć o brutalnych posunięciach mutantów, a także ich kanibalistycznych posunięciach. W przypadku "Laleczek" brak kolorystyki jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ wprowadzenie nieodpowiednich pasteli mogłoby spowodować pogorszenie efektu wizualnego i popsucie całego komiksu. Patrząc na całość wydania, cena i jakość idą w parze. Polecam.

     

 
  


TYTUŁ POLSKI:
Laleczki

TYTUŁ ORYGINAŁU:
Laleczki

SCENARIUSZ:
Maciej Pałka, Bartosz Sztybor,
Daniel Gizicki, Ireneusz Mazurek

WYDAWCA ORYGINAŁU:
Wydawnictwo Roberta Zaręby

ROK WYDANIA:
 2010

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ ::
WYDAWNICTWO ROBERT ZARĘBA 

 
 


AUTOR:
PASTOR