LEWIATAN /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


LEWIATAN

"Lewiatan" to kolejny ważny tytuł w DC autorstwa Briana Michaela Bendisa. Uniwersum DC zostaje poddane wielkiej próbie, w której prym będzie dzierżyć Lewiatan. Organizacja, która nie cofnie się przed niczym, aby zniszczyć tajne agencje. Już w "Superman Action Comics" otrzymaliśmy przedsmak eventu.

Świat zmienia się bardzo szybko, a za sprawą organizacji Lewiatan, trwa to naprawdę chwilę. Dzięki geniuszowi jego przywódcy, większość superbohaterskiech grup zostaje zmieciona z powierzchni Ziemi. Niewielkiej grupie udało się przetrwać, a to tylko przez to, że się ukrywali. Nawet takie postacie, jak Superman, czy Batgirl, zostali uwięzieni. Wydaje się, że dla świata nie ma ratunku. Powstaje grupa złożona z Batmana, Robina Green Arrow, Plastic Mana, Questiona, Manhuntera, czy Lois Lane. Czy przeciwnik okaże się zbyt silny? To się wkrótce okaże...

Brian Michael Bendis nie do końca stworzył kolejny event, w którym wszyscy nastawieni są na wielkie lanie. Tym razem otrzymujemy trochę inny koncept. Dostajemy trochę spokojniejszy album obracający się w klimatach detektywistycznych w połączeniu kryminału i thrillera. Fabuła istnieje w pełnym słowa tego znaczeniu. Bendis kreuje tak opowieść, aby nie wyszedł z tego kolejny superhero. Buduje napięcie poprzez różne intrygi. Pokazuje, że superbohaterowie to nie bogowie, lecz ludzie z ponadprzeciętnymi zdolnościami i można ich podejść i zniszczyć. Doskonale widać, jak organizacja Lewiatan, stoi w hierarchii pozostałych grup. To ona tutaj dyktuje warunki, a bohaterowie muszą dotrzymać jej kroku, co jest niełatwe. Tu każda intryga prowadzi do czegoś bardziej przemyślanego, a nie samej łupanki. Co nie oznacza, że tempo historii jest słabe, w żadnym razie. Oznacza to, że najdrobniejszy błąd superludzi może okazać się ich ostatnim. Bendis dużą rolę przywiązuje również do samych postaci, ich roli, a także ma pomysł co z nimi zrobić.

Graficznie jest całkiem nieźle. Alex Maleev wraz z ekipą odwalili kawał dobrej roboty. Widać różnicę pomiędzy stylami, jednak główna historia narysowana jest przez Alexa. Kadry prezentują się mrocznie, a sama kreska jest wyraźna i dość szczegółowa. Samo wydanie stoi na bardzo wysokim poziomie. Twarda oprawa, najwyższej jakości materiały, a także świetny druk. Bez problemów komiks mogę polecić każdemu.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Lewiatan

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Event Leviathan

:: SCENARIUSZ ::
Brian Michael Bendis, Greg Rucka, Matt Fraction, Marc Andreyko

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
DC Comics

:: ROK WYDANIA ::
PL 2020

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
MICHAŁ N.