MILLENNIUM SAGA 1/3: ZAMROŻONE DUSZE  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


MILLENNIUM SAGA 1/3: ZAMROŻONE DUSZE

Lisbeth Salander wraz ze swoimi przyjaciółmi z Republiki Hakerów chce skraść dane z bazy szwedzkich służb specjalnych. Mimo jej wielkiemu talentowi nie jest to takie proste. Tuż po festiwalu „Way Out West” zostaje porwana Trinity, która towarzyszyła Lisbeth. Bojąc się, że zostanie pojmana przez niebezpieczną grupę „Sparta”, zaszywa się na swojej prywatnej wyspie z Bob the Dog. Tam wszystkim swoimi siłami będą próbować dostać się do bazy. W pewnym momencie Salander udaje się wejść na serwer i zobaczyć co skrywa baza. Prawda okazuje się być bardziej mroczniejsza niż wydawało się na początku. Okazuje się, że baza skrywa nie tylko informacje z samej Szwecji, lecz również z innych europejskich krajów. Jednak tuż po wejściu na serwer, członkowie „Sparty” są już na wyspie i dwójka hakerów musi uciekać… W międzyczasie Blomkvist, jeden z redaktorów czasopisma „Millennium” prowadzi swoje śledztwo w sprawie Stena Windoffa, lidera skrajnej partii prawicowej. Wykorzystuje on kryzys związany z uchodźcami, a dzięki swoim radykalnym poglądom chce przejąć władzę. Informacje, które posiada Salander są pomocne dla Blomkvista, przez co losy tej dwójki łączą się… Czy będą w stanie odkryć prawdę?

Zapowiedzi na komiksie oświadczają nam, że jest to kontynuacja adaptacji trylogii Millennium Stiega Larssona. Jednak dostajemy tutaj zupełnie nową historię, można rzec, że na czasie, ponieważ opowiada ona o kryzysie imigranckim, który zalewa Szwecję. Przez co dochodzi do większej ilości rasistowskich ataków i powstania skrajnie prawicowych partii. To właśnie Blomkvist prowadzi śledztwo w sprawie jednego z liderów takiej partii, a gdy uda się im wygrać, życie nie będzie już takie same i na pewno wrogość do imigrantów będzie rosła. Dziwnym trafem otrzymuje zdjęcie sprzed piętnastu lat, gdzie Goran Virsson, jako jedyny widoczny jest bez maski i wznosi faszystowskie pozdrowienie. Okazuje się, że w tym samym czasie, gdy zrobiono zdjęcie, doszło do ataku na iracką rodzinę i zginęło dziecko. Teraz trenuje drużynę hokejową złożoną również z emigrantów. Czas go zmienił, ale przeszłość ciągnie się za nim. Okazuje się, że nie brał udziału w tym zajściu i musi wyjaśnić Blomkvistowi kilka spraw, jeżeli tego nie zrobi jego przeszłość zostanie ujawniona. Blomkvist nie jest kimś, kto jest lubiany, często jest straszony, przez co musi uważać na ulicach miasta, bo może mu się przytrafić coś złego. Również druga z głównych postaci jest na celowniku, jednak ta ma trochę innego wroga - grupę "Sparta", która to chce wykorzystać najlepszych hakerów do włamania się na serwery szwedzkich służb specjalnych, aby przejąć interesujące ich dane. Przez co Salander musi się ukrywać i nie zdradzać swojej pozycji, jeżeli to zrobi będzie musiała pożegnać się z wolnością. Widać, że chce być wolna i sama decydować o swoim losie. Za wszelką cenę musi utrzymać ten stan, nawet pod groźbą śmierci. Ma ona zupełnie inny plan na życie, niż "Sparta" dla niej. Sami zobaczycie do czego dąży i jakich ludzi chce pogrążyć, a jakim pomóc. Należy się spodziewać, że współpraca między Blomkvistem, a Salander będzie rozkwitać.

Millennium Saga to komiks z pogranicza kryminału z politycznymi elementami, który czyta się dość sprawnie. Chociaż pierwszy z tomów nie posiada mocno interesującej fabuły, raczej powiedziałbym, że jest on wprowadzeniem w meritum całej powieści, a najlepsze dopiero nadejdzie. Mimo tego komiks czyta się bez większych oporów, nie zdąży znudzić czytelnika, ponieważ jest krótki. Kreska świetnie wpasowuje się w europejski klimat. Jest ona czytelna dla pierwszego tła, jak również postaci na nim, zaś to co znajduje się w oddali, przedstawione jest schematycznie i poglądowo. Jednak nie ma problemów z odczytaniem poszczególnych elementów, które były w zamierzeniach scenariusza. Kolorystyka jest stonowana, bez udziwnień i jaskrawych kolorów. Wydanie Egmontu, jak zawsze na wysokim poziomie - miękka usztywniana okładka z świetnym nadrukiem i niezłą gramaturą papieru kredowego. Świetna odskocznia od amerykańskich komiksów, która zapowiada się dość ciekawie. Polecam.

  

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Millenium Saga #1: Zamrożone dusze

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Millénium Saga: Les Âmes froides

:: SCENARIUSZ ::
Sylvain Runberg

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Dupuis

:: ROK WYDANIA ::
PL 2017

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
PASTOR