NEONOMICON  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
   


NEONOMICON

Alan Moore to autor, który wielokrotnie pokazywał jakim szerokim warsztatem literackim dysponuje. Tym razem przyszła kolej na ciekawą interpretację dzieła H.P. Lovecrafta. Album nosi tytuł "Neonomicon" i składa się z dwóch powiązanych ze sobą historii - "Podwórze" i "Neonomicon".

Aldo Sax to agent FBI, który specjalizuje się w teorii anomalii. Podejmuje się bardzo trudnego zadania - odnalezieniu sprawców piętnastu bestialskich morderstw. Aldo odnajduje ich, lecz coś nie daje mu spokoju, nic ich nie łączy. Dogłębną analiza wiedzie go do klubu Zothique na Brooklynie, a dokładniej do niejakiego Johnny’ego. Aldo podejrzewa go o rozprowadzanie narkotyków, które mogą mieć wpływ na ludzi dokonujących tych bestialskich morderstw... Niebawem Gordon Lamper i Merril Brears podejmują się również rozwikłania tej sprawy...

"Neonomicon" to swoisty hołd dla Lovecrafta. Moore czerpie pomysły z jego twórczości, mimo, że sama historia nie jest zbyt skomplikowana, a tylko nieliczne motywy zostają zamieszczone w tym zeszycie. Proste z pozoru śledztwo, agenci FBI i... No właśnie to i. Moore wplata w swoją historię elementy z twórczości Lovecrafta, od wątków po przez postacie. Nie jest to powielanie zaczętych już historii, lecz napisanie czegoś nowego, gdzie realny świat miesza się z tym utopijnym, pełnym grozy, przemocy, czy nawet seksu. Z jednej strony Moore gardzi przekonaniami Lovecrafta i wprowadza do swojej historii czarnoskórego policjanta, czy kobietę. Trochę szydzi z jego uprzedzeń, lecz wydaje mi się, że trzeba iść z duchem czasu i wybierać tylko te elementy, które są najbardziej wartościowe. Z drugiej zaś strony, stara się wkleić w swoją opowieść to co najlepsze. Lovecraft pozostawiał w swoich historiach pełno niedomówień, ten zaś wykłada kawę na ławę i bez większych problemów wyjaśnia to, czego sam Mistrz by nie zrobił, jak na przykład rytuały.

Dużo niejasności jest również w doborze bohaterów. Zastanawiające jest to, dlaczego umieścił czarnoskórego mężczyznę, który bardzo szybko zostaje zabity. A co z głównymi bohaterami, agentami FBI? Działają nieracjonalnie i bezmyślnie, jakby Moore szydził z logiki postępowania agentów. A Bears? Leczy się z seksholizmu, a później zostaje potraktowana jako seks zabawka, a gdy udaje jej się uciec od sekty, ciężko powiedzieć, że czuje się jak zgwałcona kobieta, wydaje się nawet, że po części jej się to podobało.

Komiks posiada ciekawy klimat, mroczny, przygnębiający, a wszechobecny niepokój wyczuwalny jest przez większość czasu. Jest to komiks trudny, przeznaczony dla dojrzałego czytelnika o sporej odporności na brutalne i dość mocne sceny. Rysunki Jacena Burrowsa również oddają wszystko to, co zamierzył sobie Moore. Są przepełnione brutalnością, grozą, czy seksualnością, a co najważniejsze początek tego wszystkiego nie zapowiadał. "Neonomicon" to tylko wstęp do "Providence", który zostanie wydany już w lipcu. To pomyślcie sobie, o czym tam przeczytacie. Polecam.

     

 
 



 


:: TYTUŁ POLSKI ::
Neonomicon

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Neonomicon

:: SCENARIUSZ ::
Alan Moore

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Avatar Press

:: ROK WYDANIA ::
PL 2019

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ ::



 

 
 


AUTOR:
PASTOR