THE NEW AVENGERS (TOM 4): KOLEKTYW  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


THE NEW AVENGERS (TOM 4): KOLEKTYW

W wolnych chwilach grupa nowych Avengersów poświęca się dla ludzkości. Przemierzają niebezpieczne dzielnice Nowego Jorku, gdzie przestępczość jest bardzo wysoka. Podczas jednego z takich patroli, Cage daje wywiad dla kanału 62. Po chwili Avengersi zostają powiadomieni o dziwnym incydencie. Całej sprawie przygląda się również naczelnik Hill z S.H.I.E.L.D., która postanawia zbadać sprawę. Wysyła na miejsce swoich ludzi. Ci bardzo szybko tracą z nią kontakt. Na Alaskę spadło coś dziwnego, przypomina człowieka, jednak energia, która od niego emanuje jest tak ogromna i nigdy dotąd nie poznana, że wszystko ginie po kontakcie z nią. Przybysz masakruje miasteczko, na które spadł. Hill wysyła drużynę Alpha Flight stacjonującą na terytorium Kanady. Ich starcie nie trwa długo. Intruz w mgnieniu oka rozprawia się ze wszystkimi. Nowi Avengersi zostają włączeni do sprawy dzięki Hill. Nikt nie wie kto jest tą istotą, która nie ma sobie równych na Ziemi. Avengersi postanawiają zebrać największych superbohaterów do walki z intruzem. Nawet potężny Sentry nie może sobie z nim dać rady. Z czasem wyjaśnia się skąd wzięła się tak potężna postać, która emanowała sygnaturami energetycznymi wielu mutantów unieszkodliwionych podczas dnia M. Skumulowana energia krążąca w kosmosie została pochłonięta przez nieznanego dotąd pracownika poczty – Michaela. Czy Avengersom uda się powstrzymać potężną siłę? Czy dzięki potężnej sile powrócą zniszczeni mutanci?

„The New Avengers: Kolektyw” to czwarty tom zbiorczego wydania zeszytów wydawanych w Stanach Zjednoczonych (New Avengers#16-20 oraz New AvengersAnnual #1). Każdy kto miał w rękach poprzedni tom, pamięta, że nie zachwycał wartką akcją, chodziło głównie o przedstawienie nowej drużyny Avengersów, która stała się medialna. W czwórce Avengersi nie stronią od wywiadów, w których opowiadają o sobie i swoich dokonaniach. Zmienia się na pewno tempo akcji, które już od samego początku jest bardzo szybkie i na pewno zainteresuje czytelników, którzy lubią to co najlepsze – walkę. Szkoda, że komiks nie zawiera wstępu lub jakiegoś wprowadzenia z „Rodu M”, ponieważ cała siła skumulowana w Michaelu pochodzi z sądnego dnia M, któremu poświęcony był cały tom, wydany chwilę wcześniej. Nikt nie zdaje sobie sprawy, po co tak naprawdę przybył Michael, który kieruje się na wyspę Genosha, gdzie znajduje się Magneto. Czy to spotkanie okaże się dla obu stron dobre? Podoba mi się to, że pomimo kartkowania kolejnych stron, akcja nie zwalnia tempa. W historię wplata się również rywalizacja, konflikt pomiędzy Avengersami a członkami S.H.I.E.L.D.. Ci drudzy chcą wiedzieć wszystko na temat Rod M, o którym wiedzą nieliczni, a cała filozofia siły opiera się na tamtych wydarzeniach. W kluczowym momencie Hill postanawia pomóc Avengersom, dzięki czemu wielu z nich uchodzi z życiem. Fabularnie nic nie brakuje czwartej odsłonie. Trochę zbyteczne jest dołożenie do tomu New AvengersAnnual #1, ponieważ nie zmienia to niczego, a można powiedzieć, że otwiera kolejny motyw. Trochę zdziwiło mnie, że autor pozbawił Spider-Mana trafionych żarcików, które w pewien sposób urozmaicały historię.

Strona techniczna komiksu jest bardzo dobra. Twarda okładka z projektem pochodzącym z szesnastego zeszytu. Zastosowano papier kredowy, który uwypukla zastosowaną farbę i jakość samego druku. Cały komiks jest szyty i dodatkowo klejony. Brak jakichkolwiek niedociągnięć. Świetna kreska, mocne kontury, realistyczność tak mogę scharakteryzować rysunki Mike’a Dedato Jr. Reszta rysowników spisała się dobrze, ale bez większego efektu „WOW”. Kolorystyka jak najbardziej trafiona. Świetna historia, opatrzona niezłym wydaniem polskiego (duńskiego) wydawcy MuchaComics przypadnie wielu czytelnikom do gustu. Ja bez wątpienia mogę polecić czwarty tom wszystkim, którzy lubią podobne historie, a nawet konieczny jest zakup w przypadku, gdy jesteś fanem Avengersów. Polecam.

  

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
New Avengers: Kolektyw

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
New Avengers

:: SCENARIUSZ ::
Brian Michael Bendis

:: WYDAWCA POLSKI ::
Mucha Comics

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Marvel Comics

:: ROK WYDANIA ::
2012

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
PASTOR