THE NEW AVENGERS (TOM 5): WOJNA DOMOWA  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


THE NEW AVENGERS (TOM 5): WOJNA DOMOWA

Konflikt między S.H.I.E.L.D. a Avengers z każdą chwilą narasta. W końcu rząd uchwalił zapowiadaną ustawę o rejestracji superbohaterów, która zmuszała do zapisania się do bazy. Ci, którzy tego nie zrobili, czekało ich więzienie lub wieczne wygnanie. Od teraz nikomu nie można ufać, nawet przyjaciel może stać się wrogiem. Na pierwszy ogień idzie Kapitan Ameryka, który od dawna jest na celowniku S.H.I.E.L.D. i jako pierwszy zostaje zaatakowany przez żołnierzy wysłanych przez naczelnik Hill. Udaje mu się ujść z tego cało. Po pewnym czasie Kapitana odnajduje Falcon, który postanawia mu pomóc. Oboje wyruszają zebrać drużynę. Okazuje się, że wielu z jego przyjaciół „sprzedało” się i należą teraz do Rządu Stanów Zjednoczonych. Kapitan Ameryka wraz z Falconem potajemnie wchodzą do siedziby Avengersów, aby tam poszukać pomocy. Okazuje się, że nawet Henry zdradził, a jego zadaniem było zatrzymanie dwóch przestępców w wieży do przybycia grupy S.H.I.E.L.D.. Podobne zmartwienie ma Luke Cage i jego żona, których nachodzą Iron Man i Carol. Dostają reprymendę słowną, że jeśli do północy się nie zarejestrują staną się przestępcami i czeka ich więzienie. Luke postanawia pozostać w domu, zaś jego żona postanawia wyjechać z kraju. Po północy zaczyna się kolejna bitwa, do której włączą się inny sprzymierzeńcy…

Komiks opisuje również losy innych superbohaterów, którzy zostaną poddani różnym próbom. Iron Man jest jednym z nich. Jednak jego przypadek jest zupełnie inny, ponieważ jego życie wisi na włosku, po tym jak jego najbliższy współpracownik chce go zabić. Nie zabraknie również krótkiego motywu z Sentrym i Spider-Woman. Gościnnie pojawili się Inhumans, Miss Marvel oraz Daredevil, który jak wszystkim się wydawało siedzi w więzieniu. Piąty tom przygód Avengersów trochę mnie rozczarował. Z pozoru mamy akcję, walkę i konflikty między Avengers i S.H.I.E.L.D., ale dla mnie coś tutaj brakuje. Akcja staje się nużąca i czasami mam wrażenie, że autor specjalnie napisał kilka tych zeszytów, aby wydać poboczną serię„Wojna Domowa”. Najgorsze jest to, że mimo dobrego rozlokowania najciekawszej akcji, komiks nie wciąga. Zbyt dużo jest tutaj nudnych dialogów, które co jakiś czas się powtarzają, typu: „Jesteś z nami albo przeciwko nam”, „Musisz się zarejestrować albo czeka Cię więzienie”, „Po której stronie jesteś”... Aż strach się bać, o czym jest „Wojna Domowa”, żeby tylko nie opisywała tego samego, o czym mogliśmy przeczytać w piątej odsłonie „New Avengers”.

Podobnie jak poprzednio, jakość komiksu jest bardzo dobra. Zastosowano twardą oprawę z oryginalnym szkicem. Świetnej jakości papier kredowy. Nasycenie kolorów stoi na odpowiednim poziomie. Brak niedociągnięć pod względem technicznym. Nie ma się co oszukiwać, piąta odsłona „New Avengers” pod względem fabuły jest najsłabsza. Wielu rysowników spowodowało bardzo zróżnicowane kreskę, która nie zawsze może się podobać i co jest powodem do narzekań. Można ją potraktować jako wprowadzenie do serii podocznej „Wojna Domowa”. Dodatkowo uważam, że poszczególne rozdziały są niespójne, jakby były wycięte z czegoś bardziej obszernego. Brak powiązania pomiędzy nimi, chyba, że będziemy rozpatrywać wszystko pod względem konfliktów, które ostatnio mnożą się między Avengersami a S.H.I.E.L.D.. Komiks bez problemu mogę polecić fanom serii, reszta może być zawiedzona.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
New Avengers: Wojna Domowa

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
New Avengers

:: SCENARIUSZ ::
Brian Michael Bendis

:: WYDAWCA POLSKI ::
Mucha Comics

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Marvel Comics

:: ROK WYDANIA ::
2012

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
PASTOR