RÓD M  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


RÓD M

„Ród M” to pewnego rodzaju manifest przeciwko bezlitosnemu światu, który nie akceptuje wszystkich jego mieszkańców, którzy muszą w nim żyć, czasami szykanowani i niechciani przez resztę społeczeństwa. To właśnie chciał nam przedstawić Brian Michael Bendis, wcielając w główne role Avengersów i X-Menów.

Początek tej historia zaczyna się słowami: „To był najgorszy dzień w historii Avengers. Scarlet Witch przeżyła załamanie nerwowe po tym, jak straciła kontrolę nad swoimi zmieniającymi rzeczywistość mocami. W chaosie, który wtedy powstał, zginęli członkowie Avengers – Hawkeye, Ant-Man, i Vision. Wielu innych zostało okaleczonych, nie tylko fizycznie, ale i psychicznie… ” Sześć miesięcy później, po tym wydarzeniu, grupa Avengersów i X-Menów spotyka się w nowej siedzibie Avengersów, aby obmyślić plan unicestwienia jednego z X-Menów – Scarlet Witch (jest to mutant, który dzięki swoim zdolnością może zmienić rzeczywistość). Jednak, gdy przybywają na miejsce nie zastają jej. W pewnym momencie widzą białe światło, które jest końcem, a zarazem początkiem czegoś nowego. Wszyscy budzą się w nowym świecie. Nikt nie pamięta nic z poprzedniego życia, kim był, ani jaką funkcję pełnił. Niektórzy powracają zza grobu. Jest to idealny świat dla X-Menów, którzy zamienili się miejscami z ludźmi i są teraz gatunkiem dominującym. Jak się później okazuje, jest ktoś kto pamięta stare dzieje, są to Wolverine oraz Layla (mała dziewczynka). To właśnie dzięki jej zdolnością niektórzy zaczynają przypominać sobie co się wydarzyło. Avengersi i X-Meni postanawiają przywrócić stary porządek świata, mimo, że w tym żyje się im lepiej. Zaczyna się coś co było nieuniknione…

Świat stworzony przez Brian Michael Bendis jest idealnym „środowiskiem” do egzystencji mutantów. Niektórzy z nich dostają zupełnie inne życie, jak na przykład Peter Parker, który po obudzeniu się ma żonę i dziecko, a dodatkowo jest szczęśliwy z takiej sytuacji. Ratowanie świata autor pozostawił dla Wolverina, który pamiętał stare dzieje. Dzięki spotkaniu z Laylą mógł uwierzyć w to, że jest normalny. Layla posiadała zdolności kontrolowania mózgu, co pomagało w odzyskaniu pamięci przez osoby poddane „zabiegowi”. Mimo, że Brian Michael Bendisuczynił uczynił Wolverina „wybawicielem świata” to nie jest on wszechobecny w komiksie i nie jest on mu poświęcony. Świat Marvela został zmieniony na zawsze, ponieważ „Ród M” był tak napisany, żeby móc wprowadzić w poszczególnych seriach trochę zmian. Dzięki niemu powstały również nowe serie oraz te zmodyfikowane, między innymi: X-Men: Śmiertelny Początek, Generacja M, 198, Syn M, Wolverine: Początki, czy New Avengers.

„Ród M” jest to mini-seria składająca się ośmiu zeszytów, które wszystkie znajdują się w tym wydaniu zbiorczym. Komiks został zaopatrzony w twardą okładkę, jednak jej projekt stoi na średnim poziomie. Wykorzystano bardzo dobrej jakości papier kredowy, oczywiście jeden jego mankament to, że się palcuje. Zamieszczone w środku kadry są w pełni nasycone kolorystyką, przez co nie tracą na wartości estetycznej. Świetna kreska, taką jaką lubię. Autor w znakomity sposób uchwycą szczegóły. Lokacjom również nic nie brakuje. Kolorystyka trafiona w stu procentach, nie ma czego się czepić. Pod względem technicznych, jak i fabularnym jest to jeden z lepszych komiksów. Polecam.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Ród M

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
House of M

:: SCENARIUSZ ::

:: WYDAWCA POLSKI ::
Mucha Comics

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Marvel Comics

:: ROK WYDANIA ::
2012

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
PASTOR