SAGA O POTWORZE Z BAGIEN TOM 1  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
   


SAGA O POTWORZE Z BAGIEN. TOM 1

Serię o Potworze z Bagien zapoczątkowali na początku lat 70-tych Bernie Wrighton oraz Lena Wein. Saga zdobyła wielu zwolenników, jednak z czasem jej autorzy nie mieli już pomysłu co dalej z nią zrobić. Postanowiono, aby zabrał się za nią ktoś inny. Posadę tą zaoferowano Alanowi Moore. Nie od razu się na to zgodził, jednak po przemyśleniach podjął decyzję i dzięki niemu seria odzyskała blask i zdobyła nowych fanów. Wydawać by się mogło, że po takim czasie fabuła będzie mało interesująca, nic bardziej mylnego. Saga nabrała nowych wartości i stała się nowatorską formą przedstawiania obrazkowych opowieści.

Głównym bohaterem jest Alec Holland, naukowiec, który wraz z żoną prowadzi badania naukowe nad formułą wzmacniającą wzrost roślin. Ich laboratorium mieści się w mało przyjaznym miejscu dla ludzi, na bagnach Luizjany. Pewnego dnia stają się celem ataku. Kiedy to podczas wybuchu dochodzi do zapalenia się ubrania przesiąkniętego chemikaliami, Alec próbując się ratować rzuca się w odmęty pobliskiego bagna. Tragicznie kończy się jego ludzkie życie. W bagnach dochodzi do przemiany. Wyłania się z niego nasz tytułowy potwór, inny niż wszystkie podobne do niego istoty. Zaczyna się nowy epizod w jego życiu. Pragnie bronić nowego świata...

Doczekaliśmy się wznowienia jednej z bardziej znanych postaci komiksowej grozy, która wyszła spod ręki Alana Moore'a. Nowatorska forma narracji, jaką zaprezentował autor była strzałem w dziesiątkę. Stała się po części zapowiedzią czegoś nowego w świecie powieści graficznej. Moore musiał przezwyciężyć panujące trendy i stworzyć dzieło ponadczasowe. I tak też zrobił. Komiks nie opowiada o superbohaterze, który biega w trykocie i ratuje wszystko, i wszystkich. To wysublimowana opowieść, która przenosi nas w mroczny świat ludzkiego umysłu. Nie jest to powieść lekka, nie zabraknie mocnych scen, jak gwałt, czy choroby psychicznej. Niektóre postacie wyglądają, jak wyciągnięte z czeluści piekielnej. Moore umieszcza również kilka postaci z DC, aby pokazać, że jest to większe Uniwersum, niż komukolwiek by się wydawało, można spotkać tutaj między innymi Ligę Sprawiedliwości, Deadmana, Supermana, Raven czy Phantom Strangera. Bardzo dobrym posunięciem Moore było szybkie pożegnanie się z wątkami rozpoczętymi przez Bernie Wrighton oraz Lena Wein i skupienie się na własnej wizji. Zmienił on całkowicie charakter osoby. Widać, że Swamp Thing zmaga się z problemami psychicznymi, przez co niektóre momenty stają się dla czytelnika ciężkie w odbiorze. Bardzo rzadko ktoś decyduje się na taki obraz swojej głównej postaci, a w dodatku trafiony i przekonywujący. Opowieść czasami przechodzi w powieść psychologiczną, jednak zawsze towarzyszy jej element horroru, kryminały, czy szeroko pojętej fantastyki. Dzieło stworzone w latach 80-tych na pewno nie będzie podobało się każdemu. Panowały zupełnie inne trendy niż dzisiaj, przez co historia ta może być dla niektórych czytelników wręcz śmieszna. Spoglądając na samą genezę postaci, nie ma tutaj nic odkrywczego, wielu autorów korzystało z podobnego schematu, jednak połączenie rośliny i człowieka oraz osiągnięcie takie sukcesu było wręcz niemożliwe, a jednak Moore to osiągnął. Również pod względem graficznym nie uświadczycie czegoś nowoczesnego, często są to szkice z małą ilością szczegółów, czy bez tła. Specyficzne rysowanie postaci, z dużą ilością cieni, czasami sprawiają, że postacie wyglądają jak niegdyś wilkołaki. Świetne wydanie Egmontu. Twarda oprawa, świetny nadruk oraz dobrej jakości materiały, a w dodatku niezła i trochę trudna w odbiorze historia z pogranicza horroru, fantastyki i powieści psychologicznej. To sprawia, że każdy miłośnik grozy powinien zapoznać się z tym dziełem. Pamiętajcie, że jest to wydanie zbiorcze zawierające 432 strony, szesnaście zeszytów, z czego dostajemy 3 obszerne historie i 4 małe opowiadania. Polecam.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Saga O Potworze Z Bagien

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Saga of the Swamp Thing Book One&Two

:: SCENARIUSZ ::
Alan Moore

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
DC Comisc - Vertigo

:: ROK WYDANIA ::
2018

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ ::


 
 


AUTOR:
PASTOR