VAMPIRE KNIGHT (TOM 1)  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


VAMPIRE KNIGHT (TOM 1)

O wampirach zostało napisane, powiedziane, zaśpiewane, nakręcone i narysowane już chyba wszystko. Z jakiegoś powodu postać ta nie traci na popularności, przeciwnie, popyt na krwiopijców wciąż się wzmaga, zwłaszcza wśród nastoletnich dziewcząt. Zapewne jest to spowodowane modnym obecnie, uładzonym wizerunkiem wampira, który definitywnie przestał być potworem, a od ludzi odróżniają go w zasadzie jedynie upodobania kulinarne i na ogół nocny tryb życia.

Z takimi właśnie wampirami czytelnik może obcować podczas lektury mangi Vampire Knight Matsuri Hino, najnowszego hitu wydawniczego Waneko. Manga adresowana jest raczej do dziewcząt. Główna bohaterka, Yuki Kurosu, została swego czasu uratowana od śmierci z rąk wampira przez wampira (jakkolwiek to brzmi...). Dziesięć lat później ta prostolinijna i dobra dziewczyna pełni funkcję przewodniczącej w elitarnej szkole, do której, poza zwykłymi ludźmi, uczęszczają też wampiry. Jednym z nich jest Kaname Kuran - wybawca Yuki. Dyrektor szkoły i jednocześnie przybrany ojciec bohaterki dąży do zawiązania trwałego pokoju pomiędzy ludźmi i wampirami. Przeciwny tej idei jest Zero Kiriyu - drugi przewodniczący i wychowanek dyrektora - który nienawidzi wampirów za doznane w przeszłości krzywdy.

Sama autorka nazwała Vampire Knight "mroczną i krwawą historią miłosną." Już po przeczytaniu pierwszego tomu można zorientować się, jakie będą proporcje mroku, krwi i miłości w tej mandze. Zdecydowaną przewagę zdobywa ten ostatni element, ale trzeba przyznać, że nienachalnie. Póki co najmroczniejszą postacią (i jednocześnie najciekawszą) wydaje się być Zero - znacznie bardziej mroczny niż cała wampirza banda razem wzięta. Krwi poleje się, tudzież posączy, całkiem sporo, jak na komiks dla dziewcząt. Osoby uwikłane w miłosny trójkąt możemy natomiast obejrzeć na okładce utrzymanej w stonowanych, ale jakże wymownych kolorach - są to oczywiście miła Yuki, fascynujący Zero i mdławy wampir Kaname Kuran.

Podsumowując, seria zapowiada się na ciekawą i dynamiczną, choć fabuła nie należy do najoryginalniejszych. Aby dobrze bawić się podczas lektury, należy zaakceptować konwencję bez zbytniego roztrząsania kwestii, jaki sens ma posyłanie wampirów do szkoły. Rysunki są wystarczająco ładne, a postaci sympatyczne, by poświęcić tej mandze nieco czasu i uwagi.

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Vampire Knight (Tom 1)

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Vampire Knight

:: SCENARIUSZ ::
Matsuri Hino

:: WYDAWCA POLSKI ::
Waneko 2010

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Hakusensha, INC. 2009

:: ROK WYDANIA ::
2010

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
KAROLINA GÓRSKA