WIECZNI BATMAN I ROBIN (TOM 2)  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


WIECZNI BATMAN I ROBIN (TOM 2)

Gdy wszyscy pogodzili się, że w Gotham nie ma już Batmana, wszystkie obowiązki muszą przejąć jego pomocnicy. To właśnie Robini odegrają bardzo ważną rolę. Muszą przeciwstawić się Matce, która to szkoli dzieci na prawdziwych wojowników. Okazuje się, że nie działa jedynie lokalnie, lecz globalnie. Robini muszą odnaleźć miejsce skąd kontrolowani są jej żołnierze. Muszą działać razem, bo w pojedynkę nie dadzą rady. Nie możemy zapominać również o Harper Row, która już kiedyś uratowała Batmana. Łączą ją zażyłe stosunki z Cassandrą Cain. Czy również te dwie postacie będą miały znaczący wpływ na uratowanie świata? Czy Batman nie kryje mrocznej tajemnicy związanej z jednym z Robinów?

Drugi tom jest bezpośrednią kontynuacją, więc gdy nie miałeś styczności z pierwszym, od razu go sobie odpuść. Poznajemy bliżej poszczególnych Robinów, ich charaktery, mentalność, co tak na prawdę potrafią. Dużą rolę odgrywa również Harper Row, której poświecono dość sporo stron. Jest ona kluczową postacią, mimo iż została wprowadzona w "Trybunale Sów" to dopiero teraz poznajemy najważniejsze szczegóły z jej życia i co łączyło ją z Matką, a później z Batmanem. Poznajemy również historię Matki, co wydarzyło się w jej życiu i co nią kierowało. Nie dziwię się, że wydarzenia z jej przeszłości skłoniły ją do takich działań. Pragnie ona zawładnąć światem, dzięki swojej armii. Mimo, iż jest leciwa to nie zmienia to faktu, że nawet Batman miałby z nią nie mały problem. Może pomysł na Matkę nie jest zbyt oryginalny, ale sprawdza się i dość dobrze autorzy pokierowali jej dalszym życiem i chęcią zdobycia władzy. Wspomniany wcześniej Batman gości na łamach serii tylko w retrospekcjach. A zapowiadane wydarzenia z pierwszego tomu obyły się bez większych sensacji, a scenariusz trochę wyprowadził nas w pole swoimi zapowiedziami. Autorzy dość sprawnie i przemyślanie wprowadzają nowe postacie. Nie zostajemy nimi przytłoczeni. Przez komiks przechodzimy bez większych problemów, czasami wydawało mi się, że są tutaj pewne dziury w fabule, ale finalnie wszystko skończyło się dobrze. Podobnie jak poprzedni tom, pieczę nad rysunkami sprawowało ponad dwudziestu rysowników, co oczywiście wiąże się z różnorakim stylem. Prawdę mówiąc nie było tak źle, chociaż czasami zdarzały się gorsze chwile dla każdego z nich, przedstawiając np. tą samą osobę, jak kilka innych. Jeżeli chodzi o samo wydanie to nie mam żadnych zarzutów. Twarda oprawa, świetny nadruk i dobrej klasy papier kredowy. Świetne wydanie, jednak należy pamiętać, że trzeba przeczytać serię od początku (łącznie w Polsce wydano tylko 2 tomy), w innym wypadku nie ma sensu. Polecam.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Wieczni Batman i Robin tom 2

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Batman and Robin Eternal vol 2

:: SCENARIUSZ ::
Scott Snyder, James Tynion IV, Tim Seeley, Steve Orlando, Genevieve Valentine, Collin Kelly, Jackson Lanzing, Ed Brisson

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
DC Comics

:: ROK WYDANIA ::
PL 2017

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
PASTOR