SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

DEAD UNTIL DARK

 

Charlaine Harris jest pisarką bardzo pracowitą. Równolegle tworzy powieści do kilku cykli, od czasu do czasu wydając także antologie. Dziesięciotomowa obecnie seria o Sookie Stackhouse – pewnej niezwykłej kelnerce z małej mieściny w Luizjanie – doczekała się niedawno ekranizacji w postaci serialu pt. True Blood. Dwanaście odcinków premierowego sezonu mieści fabułę pierwszego tomu cyklu zatytułowanego Dead Until Dark.

Powieść Harris nie jest horrorem, choć zawiera pewne elementy tego gatunku. To kolejna książka z rodzaju ona-i-jej-paranormalni-adoratorzy. Bohaterka, młoda dziewczyna o dziwacznym imieniu Sookie, od urodzenia cierpi na pewną „przypadłość”, która komplikuje jej relacje z ludźmi – słyszy ich myśli. Pewnego wieczora Sookie poznaje Billa Comptona, wampira („tall, dark and handsome”). Wydaje się, że u jego boku odnajdzie spokój i szansę na normalny związek, o ile tego słowa można użyć określając relacje z nieumarłym krwiopijcą. Tymczasem razem z przybyciem Billa w miasteczku pojawiają się jego pobratymcy, niekoniecznie pozytywnie nastawieni do ludzi. Ponadto nieznany sprawca dusi miejscowe dziewczęta, które sypiały z wampirami.

Dead Until Dark to powieść czysto rozrywkowa. Sookie Stackhouse jest postacią sympatyczną i dość ciekawą – niezbyt bystra, prostolinijna, uczciwa, tradycyjnie wychowana, można powiedzieć po prostu dobra. Bill natomiast to mężczyzna idealny, bardziej identyfikujący się z rasą ludzką niż wampirzą. Jego pobratymcy, zwłaszcza Eric, są już bardziej typowi. Z elementów horroru w powieści, obok nadnaturalnych istot, mamy też tajemniczego mordercę i nieco napięcia. Charlaine Harris wprowadziła także sporo humoru, co sprawia, że książkę czyta się szybko, łatwo i przyjemnie, nie ma tu przyciężkawego patosu często towarzyszącego opowieściom o wampirach.

Żeby naprawdę dobrze bawić się podczas lektury Dead Until Dark, należy odpuścić sobie oglądanie serialu przed czytaniem. Jest on bardziej rozbudowaną wersją powieści, dlatego odwrócenie kolejności utrudnia czytanie. Po obejrzeniu serialu książka może wydawać się uboższa, ponieważ w ekranizacji sylwetki postaci drugoplanowych i epizodycznych są znacznie bardziej rozbudowane, pojawiają się w niej także bohaterowie i wątki, których w książce w ogóle nie ma. 

Książka Charlaine Harris jest skierowana raczej do kobiet, bo wiele się tu mówi o uczuciach i związkach. Elementów akcji, co prawda, nie brakuje, ale nie należy mieć złudzeń, że to o nie tu chodzi. Dead Until Dark to książka na deszczowe popołudnie lub do poduszki, zabawna, ciepła, mimo nagromadzenia umrzyków, okraszona odrobiną erotyki i napięcia. Stosować jako przekąskę między prawdziwymi horrorami. 

AUTOR RECENZJI: KAROLINA GÓRSKA

 
   



 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Dead Until Dark

.: AUTOR :.
Charlaine Harris

.: TŁUMACZENIE :.
Brak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2001

.: WYDANIE POLSKIE :.
Brak

.: ILOŚĆ STRON :.
292 stron

:: KUP TERAZ ::
 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
6,5 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
1 /10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
9 / 10

PLUSY:
- dobrze się czyta,
-
zabawna,
-
dużo się dzieje.

MINUSY:
-
momentami dłużyzny uczuciowo-obyczajowe